gece 3/5 uyanması sorunsalı..

_yasemen_ soruyor: 10

arkadaşlar oğlum yaklaşık 3aydır falan 3te tık uyanır 5e kdr uyumaz gece ve ben ne yapacağımı şaşırmış durumdayım haftanın 5-6günü böyleyiz 1-2gün uyursa ne ala..şimdi şıkları sayıp tek tek eleyeceğim ki neden olduğunu anlayalım diye..diş derdimiz yok bütün dişler çıktı hemde çoktaaannn..hastalık yok iyiyiz sağlıklıyız.karnı aç desem 100cc sütü anca içiyor gece uyandığında ve akşam 18den 21e kadar akşam yemeği meyve ve süt şeklindeyiz yani karnını güzelce doyuruyorum ki gece uyanmasın acıkmasın diye ama nafile..uykusu kaçtımı 2saatten aşağı uyutamazsın yani çok yıprandım artık bu konuda..bir bileniniz varsa anlatsın ne olur nasıl düzeltebilirim bu durumu..geceleri 5-10kere uyanmaları bitti fakat bu durum hortladı 3te uyanıyor 5e kdr...hep aynı hepp napıcam akıl verinn

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


neretva

Yok, Tracy hep aynı saatte uyanıyorsa açlıktan değil alışkanlıktandır der. Orada bir yanlış var. Yani sizinki açlıktan değil. Uyanınca ne yapıyorsunuz? Işığı açıyor musunuz, göz teması kuruyor musunuz, onunla konuşuyor musunuz? Mesela oyun mu oynuyor? Gece uyandığında herşey çok sıkıcı olmalı. Bir kez bile ilginç birşey olursa uynamayı alışkanlık haline getirir. Bir arkadaşım bir seferliğine gece uyanan çocuğunu odasından çıkarmış, sonra her gece top oynamaya başlamışlar.

Bu erken uyandırma işi güzel. Bence de deneyin. Bir başka yöntem de şu: ona güvenli, şirin bir saat alın. Kapısına bebek kapısı takın. Saati beraber sabah mesela 7ye kurun. Saatin 7'de çalacağını, saat çalana kadar odasından çıkmaması, uyuması gerektiğini açıklayın. İlk birkaç sabah kendi saatinizi de 6:50'ye kurun. O kalkmadan siz kalkın ve onun saati çaldığında onu odasının kapısında karşılayıp tebrik edin. Sabaha kadar yatağında kaldığı her hafta için ona bir yıldız çıkartması verin, 10 yıldız çıkartması olduğunda ona pahalı olmayan, isteyebileceği bir ödül verin, mesela tavanına ay ve yıldız çıkartmaları gibi. Bilmiyorum işe yarar mı? Ama bir fikir. Sonuçta sizinki artık laftan anlayacak yaşta. Bunu kullanmak gerek.


CokBilmis

Bence de "alışkanlık uyanması" gibi duruyor da, ben gecenin karanlğında, evdeki herkes uyurken sizin oğlanın 2 saat ne yaptığını merak ettim :)


_yasemen_

neretva söylediğin yöntem gzl fakat henüz bizimki onu anlayacak dönemde değil belki 2yaşından sonra deneyebilirim ancak.gece ne mi yapıyoruz uyanınca ayağıma alıp sallıyorum uyuduysa yatağına yatırıyorum su bzn içer bzn içmez..onun dışında ben daha onu ayağıma almadan önce ztn uykusu kaçmış durumda olup yatağında ya oturmuş yada sağa sola dönerken buluryorum sıkılırsa bu durumdan ağlamaya başlıyor yani öyle bızıklıyor işte ben yine de uykusunun kaçtığını bildiğim halde hiç ışık açmadan su içirip ayağımda sallarım 4e kdr baktım uyumuyor 100cc civarı süt hazırlarım artık.sütünü içirip tekrar ayakta sallama moduna alırım.ayakta sallama diyorum fakat 1kere kendi haline bıraktım yatakta oyun oynuyor yatmıyor ve 6dan önce uyumuyor..ben sallayınca yine 5te uyumuş oluyor durum bu yani..birtek sütünü içirirken loş ışığı açarım okdr.oyun yok konuşmak yok sürekli hadi annecim gözlerini kapat uyumamız gerekiyor gibi cümlelerle onu yönlendiriyorum.
çokbilmiş gece bizimki uyanınca bende kesin uyanık olurum ve 1yerden sonra babamızda uyanır ztn sesimize..bana da alışkanlık uyanması gibi geliyor aslında ama işte bu alışkanlığını nasıl kırarım onun buna bir yöntem bulamadım.gece 2de uyandırma yöntemini deneyeceğim artık.
mesela dün gece deliksiz uyudu ama sabak 5,30da güne merhaba dedik....:((((ne bu yahuuuuu diyorum artık:((durum çok vahim


dilekdeniz

yasemen uyku saatleriniz normal bizde aşağı yukarı aynı saatlerde uyuyoruz 3 aydır böyle olması çok anlaşılır değil tabi alışkanlık yapmış olsa bile imkanınız varsa bir uzmana da sorun derim 20 aylık bir çocuğa çok fazla laf anlatılmaz çünkü bende kendi çocuğumdan biliyorum o yüzden her yöntemi denemek pek sonuç vermeyebilir zor bir durum umarım bir an önce çözüme ulaşırsınız.


ema

Bizimkide bu ara sabah 5te ayakta gün yeni açmaya başlıyor...Akşam erken yatmaya başladı sürekli değişiyor bu çocuklar...neretva

Valla kendimiz sizin yerinize koyuyorum, evet çok gıcık bir durum. Neyi farklı yapardım diye de düşündüm. Sallamazdım, yatağından çıkarmazdım. Mızırdanırsa sadece, ağlamazsa ve yatağında oyun oynamaya başlarsa o zaman da bakmam. Ağlamakla mızırdanmak farklı. Mızırdanırsa mızırdansın. Ağlarsa, odasına girer kucağıma almadan başını falan okşayarak, sırtına dokunarak, gece uyuyacağız, der çıkardım. Kaç kere ağlarsa o kadar girerdim. Ben yanındayım sen uyu derdim bir de. Belki kendi kendine uykuya dalmaya korkuyor. Yani kısacası her zamankinden farklı birşey yapıp bu alışkanlığı kırmaya çalışırdım. Ben aç olduğunu hiç sanmıyorum. Hatta gece o 100mlyi içmezse gündüz de iştahı açılır. Mızırdanırsa sadece, ağlamazsa ve yatağında oyun oynamaya başlarsa o zaman da bakmam.

Ama bana konuşmak kolay tabii. Yaşayınca farklı oluyor, biliyorum. İnşallah çözülür.


Gambille

neretva ya katılıyorum..alışkanlık uyanmalarında yarım saat önce gidip siz uyandırın diyordu tracy..uyutmak için uyandırma mantıksız gelse de çok işe yarıyor..


_yasemen_

neretva iyisin hoşsunda bizimki biraz ağlasın öğürüp kusuyor biliyormusun kusmasın diye fazla ağlatmıyorum bende.ama yarından tezi yok ayakta sallamayı bırakıyorum çünkü kendi kendine uyumasını biliyor 1yaş civarında öğretmiştim.ben bian önce uyusun die ayakta sallıyorum..ama olacak şey değil artık.
dilekdeniz ne güzel söylemişsin ''20 aylık bir çocuğa çok fazla laf anlatılmaz çünkü bende kendi çocuğumdan biliyorum o yüzden her yöntemi denemek pek sonuç vermeyebilir''
sağolun arkadaşlar..asyaperi

gece 3 te uyanıp 5 te yattıgında sabah kacta kalkıyor


_yasemen_

ben buldum çözümü ayakta sallamayı bıraktım ve 22de yatağa alıyorum artık 22,45e kdr uyuması sürüyor ama yapacak başka birşey bulamadım.kendi kendine uyuyunca ve yarım saat kadar da olsa yatağa geç almaya başlayınca gece uyanmalarımız kalmadı deliksiz geceler var artık:))Cevaplamak için Üye ol