Tuvalet Eğitimi

Cybil soruyor: 10

Tibet 29 aylık oldu. Tuvalet eğitimi konusunda hiç üstüne gitmedik, doktorumuzda öyle istedi. Bir ara kakası geldiğinde söylüyordu, o dönem lazımlığa oturması konusunda yol göstermeye çalıştık yine ısrarcı olmadan. İstemeyince tuvalette aparat aldık, onu da istemedi. Biz zamanla kendi kendine başlar dedikçe o, altını bile açtırmaz oldu. Biz sürekli kontrol etmezsek, kaka yaptığını bile söylemez oldu. Üstüne hiç varmamışken neden böyle oldu bir türlü anlayamıyoruz.
Bu normal bir süreç midir? aranızda yaşayanlarınız var mı? Ne yapmalıyız?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


Ruge

Ege de 26 aylık. Aynı şeyleri biz de yaşıyoruz. Ama lazımlık ve tuvalete oturmuyor. ısrar etmiyoruz biz de. Ama iki gündür kaka yapacağı zaman anne kaka diye bağırıyor. oturmadığı için yaptıramıyoruz. Bir ümit açıyorum altını ama tamamen red ediyor. Tekrar bağlamak zorunda kalıyoruz. bu kadar dikkat ettik. hiç ısrar etmedik, hatta bir ara yamamen lazımlığı ortadan kaldırdım. yine de red ediyor. Çalıştığım için de bire bir sürekli ilgilenemiyorum. Bakıcısına sürekli ısrar etme diyorum.


Ozge

Biz 2 yas kontrolunde doktora sorduk, erkek cocuklari icin tuvalet egitimine 2 bucuk yas civari baslamayi tavsiye ederim dedi. Erkek cocuklari bu isi biraz daha gec ogreniyormus kizlara gore...Sakin uzerine gitmeyin ters tepebilir falan dedi. Ben de aynen soyle cisin, kakan gelince soyle oglum diyorum ama pek orali degil simdilik...Arada bir  soyluyor...


Cybil

Umarım hiç beklemediğimiz bir anda başlarlar söylemeye :(


Berna

Oğlum 15 ay civarındayken çiş yaptığını öğrendi, altını açık bıraktık, her yere işedi, işemeye başladığında çok şaşırıyordu sonra çişi kıymetlendi önceleri sadece halının üstüne yapmak istiyordu daha doğrusu çişinin altına bir şey koymamaızı reddediyordu, sonra lazımlığı tutmamızı kabul etti böylece halıları bir nebze olsun kurtardık. Sonra her 30dk bir çişe tutmaya başladık. Şimdi kakasını yaptıktan sonra altını bir daha bağlamıyoruz. Kakasını yapacağını söylüyor ama lazımlığı ya da tuvalet adaptörünü kullanmayı reddediyor, kakasını yaparken kakanın düşeceği yere bir parça kağıt havlu bile koydurtmuyor. Kakasının da kendisinden çıktığına inanamadı bir süre. Biz her kaka yaptığında kendisini tebrik ederiz, seviniriz, ne güzel kakası varmış vs.  Bir kaç gündür lazımlığı reddetmiyor ancak birkaç dakikadan fazla oturmuyor üstünde. Evde dört çeşit lazımlık iki çeşit adaptör oldu, sonunda mothercare'in lazımlığını beğendi, üç aydır çişi için onu kullanıyor. Erkek çocuklar çiş koruması olan lazımlıklardan hazetmiyorlar. Ayrıca çişlerini ilk zamanlar söylemiyorlar, sorulup çişe tutulmaları gerekiyor.Kaka için de aynı kaka yapacağını anladığınızda tuvalete yapmayı teklif etmelisiniz. Asla baskı yapmayın, zorlamayın sadece farkındalığını taze tutun.
Bezsiz Bebek isimli kitap bana epeyce faydalı oldu.
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=439892&sa=49286101  
Bu kadar çabalamamın nedeni hazır bezlerin kimyaları ve etkileri, mümkün mertebe hazırbez kullanmıyorum, eski usul bezliyorum.


Ozlem

Bana bu tür bir tutum çok zorlama geliyor. Çünkü tuvalet eğitimi farkındalık kadar kas kontrolü ile de ilgili bir şey ve bu ancak belli dönemlerden sonra olabiliyor. Ben kızımın her bez değişiminde "şimdi beze yapıyorsun ama abla olunca beze yapmayacaksın bizim gibi tuvalete yapacaksın" diyordum. Kızım 25 ay civarında ben bezi istemiyorum dedi çıkarttım ve bitti. Başlarda kararı tamamen ona bıraktım. Ben bez istiyorum dediği an taktım ama bezsiz her anını övdüm, herkese söyledim. Hiç üzerine gitmemek bence daha iyi bir yöntem çünkü çocuklar neyi kullanacaklarını iyi belirliyorlar. Bunu da çok iyi kullanıyorlar.hande

Özlem'e katılıyorum bende Can'a aynı şeyleri söylüyorum. sen büyüp tuvalete çiş yapmak istediğin zaman bezini çıkartacağız gibi bazen kendisi çiş yapıcam diyor ve yapıyorda ama çok seyrek.  bir kreş öğretmeni bana sakın 2,5 yaş öncesi öğretme erken öğrenen çocuklarda 5 yaşında bile olsa sıkıntı yaşıyoruz demişti.

bir doktor arkadaşımın oğlu 3 yaşında kendiliğinden başladı söylemeye ve hiç kazaları yok. Çişi geldiğinde de kendi kendine tuvalete gidip çişini yapıp geliyor. peşinde çişinmi var diye dolaşan olmuyor.

umarım bizde kolay atlatırız bu dönemi.


Ozge

Derin kresde yeni sinifa basladi, tuvalet egitimine de basliyorlar burda...lazimlik aldik, cok sevdi, uzerine oturuyor, onunla oynuyor, ama gel gorki kesinlikle pantalonu indirtmiyor ve oraya cis ya da kaka yapmayi reddediyor...ayni sekilde adaptor de var, onu da istemiyor...okulda da ayniymis...kesinlikle hayir diyor, ne yapsakki? yani 'bak buraya cisini ya da kakani yap sana cikolata vericez' bile dedik, ona da hayir dedi...zamanla duzelir mi ne dersiniz?


Cybil

Tibet bu aralar kaka yapacağı zaman söylüyor. "Anne sen git, ben kaka yapacağım" diyor. Yine de hala lazımlık ve oturağı istemiyor. Bir de kakalı bezini görmek istiyor, "kakamı göster anne" diyor. Üstüne gitmemeye devam ediyoruz, "eğer istersen tuvalette yapabilirsin ya da oturak alabiliriz" sana diyoruz... Zamanı geliyor herhalde :)esraozlem

Biz de doktorumuzun tavsiyesiyle iki yaşından önce tuvalet eğitimine başlamama kararı aldık. Bahar aylarında lazımlık ile tanıştırabilir, kıyafetleriyle oturmasına izin verebilirsiniz önerisinde bulundu.

Ancak Ada bir süredir olayın farkındalığında olduğu için yeri geldiğinde durumu anlatıyoruz. Yalnız olduğum zamanlarda mecburen yanıma aldığım için klozeti merak edip ne olduğunu sorduğunda anneler-babaların tuvaletlere yaptıklarını söylemiş, şimdi onun beze yaptığını ve büyüyüp abla olduğunda bizim gibi tuvalete yapacağını anlatmıştım. Şimdi banyoya her girişte klozeti gösterip çiiissşş, ka-ka şeklinde takılıyor, öğrendiğini konuşarak tekrar olayı :))


durusun

`kızım 26 aylıktı tuvalet eğitimine başladık.yaklaşık 18 aylıktı ve kaka yapmadan önce söylemeye başlamıştı ama ben 2 yaşından önce alıştırmaya başlamadım.çiş eğitimimiz 1 hafta tutma reddetme ve ağlayarak bir yerlere yapmayla geçti ve 1 haftanın sonunda artık lazımlığımıza yapmaya başladık .ama kaka eğitimimiz kolay olmadı her seferinde ağladı yapmak istemedi ve kaaksından korktu gerçekten ikimiz içinde zor bir süreç oldu ama şimdi alıştık umarım kolay olur herkez için .öncelikle zorlamamak ve çocuğumuzun artık hazır olduğunu bilmek gerekiyor bazen çocuklar her yönden hazır olsada psikolojik olarak hazır olamayabiliyorlar .zamanla herşey oturuyor rayına .Cevaplamak için Üye ol