Peynir yemek ya da yememek

Damla soruyor: 10

Kızım bulamaç halinde kahvaltı yaparken içine labne eklerdik sorunsuz yerdi. Normal kahvaltıya geçtikten sonra normal peynirin tadından pek hoşlanmadı, ara sıra labne verdik. Diğer besinleri de iyi yediği için üzerinde durmadık. Sonra labneyi de yememeye başladı. Tostun içinde kaşar peyniri yiyor ama erimemiş halde onu da yemiyor. Çeşitli peynirleri teklif ediyoruz ama denemeyi reddediyor. 


Bizim evimizde de peynir önemli bir besindir aslında, herkes severek yer, markete gidince değişik peynirlere bakılır, farklı bir peynir alınmışsa herkes tadar, yorum yapılır falan. Evde ve evin dışında da besinlerde ne kadar çok peynir kullanıldığını düşününce ileride sosyal olarak sıkıntı çeker mi diye düşünüyorum arada. 

Velhasıl, bu konu ile uğraşmadık hiç şu ana kadar ama acaba alıştırmaya çalışmamız mı gerekir diye tereddütte kalıyorum arada. Bazıları diyor ki peynir yemeyen hayat boyu yemez. Peynir yemeyenler, bu bir sorun oldu mu sizin için? Çocuğu benzer durumda olup alıştırmayı deneyen var mı, tecrübeleriniz nasıl?  Ya da bebeği peynir sevmeyip sonradan yemeye başlayan?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


kayaveannesi

merhaba...Kaya da peynirin her türlüsünü yemez...bulamaç türü kahvaltı hiç yemedi, birçok peynir çeşidi denedik ama en son kaşar peynirinde karar kıldık..makarnasına ya da tostuna kaşar koydurup yiyor ve çoğu zamanda keserken görürse atıştırmalık gibi isteyip yiyor, bıraksam bütün peyniri eline alıp ısıra ısıra yer mesela:) onun dışında son birkaç aydır muratbeyin az tuzlu örgü peynirini sevmeye başladı,reklemlarında denk gelip istemişti inekli peynir diye:) hala çoğu zaman kahvaltı sırasında yemeyi sevmez,ya dolabı açınca görüp ister ya da ben hazırlarken görüp ister kemire kemire sadece peyniri yer... ben genelde omletine,krebine ya da pankekine karıştırarak yediriyorum farklı peynirleri...lor, beyaz peynir vs.. a bir de geçen gevrek yerken pınar beyazın sürülebilen peynirini görüp istemişti, küçük pakette olanını, kaşıkla kendi süre süre yemişti... ne zaman ne yapçakları belli değil yani, damak zevki değişimi çok farklı gelişiyor... mesela inek sütünü sade olarak yeni yeni içmeye başladı...kemiklerim güçlensin boyum uzasın beyaz süt ver anne diye şimdi şimdi kendi istiyor....sanırım böyle şeyler zamanla gelişiyor...kaktırabildiğiniz kadar yemeklerinini içine ekleyin, yeni lezzetlere hemen alışamıyorlar...azar azar teklif edin siz arada farklı türleri, belki dener belki hoşuna gider :) sevgiler..


tiara

Peynir yemeyen en az 5-6 arkadaşım var. Hikayeleri genellikle böyle. Kesinlikle tolere edemiyorlar peynir tadını. Sanirim tat almayla ilgili bir varyasyon oluyor bazı insanlarda. Ben peynirsiz yaşamayi düşünmediğim için onlara sormuştum zorlanıp zorlanmadiklarini. Sorun yaşamiyordu hiçbiri. Arada teklif etmek ama ısrarcı olmamak gerekir herhalde.


mutluannelif

Bizim evimizde peynir, ayran, yoğurt, süt çok tüketilir. Kızım ek gıdaya başladığı dönemde zaman zaman yerdi, kahvaltısı yumurta ağırlıklıydı, peyniri omlette filan da severdi, bulamaç hiç vermedim. Ev yapımı yoğurt ve ayran tüketirdi 1 yaş civarı. 22 ay emdiği için inek sütüne ağırlık vermedim. Yaklaşık 1 yıldır zaman zaman tüketir sütü. Ev yapımı yoğurdu gayet güzel yerdi bebekken sonra ne olduysa ( 8 aylıkken işe başlamıştım, 2-3 ay annem baktı sanıyorum kızın yanında bi tiksindirme olayı oldu istemeden ) yoğurdun kokusundan bile midesi bulanmaya başladı. Şu anda da mutfakta açıkta yoğurt varsa midesi bulanır ama ben özellikle kaldırmam, alışsın istiyorum, bunun biraz da psikolojik olduğunu düşünüyorum. Yoğurdu sadece mantı yerken tüketiyoruz, bol soslu olucak, beyaz görünmeyecek şekilde. Ayran hiç içmezken mesela tatilde arkadaşı içerken özenip içmişliği var. Peyniri kaşar olarak ancak tostta ve omlette yer. Beyaz peyniri omlete ya da makarnaya kattığımda hemen anlıyor ve yemiyor.

Haftada en az 2 kez ev yapımı mantıyı ev yapımı yoğurtla yediği için, süt içip, yeşil yapraklı sebzeleri de severek tükettiği için çok üstünde durmuyorum bu konunun. Bi de aman zaten piyasada gerçek peynir mi var diye kendimi avutuyorum bazen. Boyumuz da epey uzundur. İlerde alışır, sever ya da sevmez kendisi bilir.Israr etmiyorum, bazen teklif ediyorum, konunun üzerinde durup kriz haline getirmiyorum. Peynirsiz bir hayat şahsen düşünemiyorum ama peynir yemeden de yaşayan insanlar var. Benim bir arkadaşım peynire hiç dokunamıyor, tostun içinde kaşar olarak tüketebiliyor sadece mesela.


ipekkgulnur

Bizde yasindan beri peynir yemeyenlerdeniz. Son zamanlarda krem peynir yiyor ekmege simide sürüp, bu aralarda az az kaşar sevmeye başladı gibi. Cocuk istemiyorsa yapacak bişey yok. Gün olur yerler inşallah.


dilrubaa

Kizim ek gidaya basladigimizda cilginlar gibi beyaz peynir yemisti, bisey olur mu cok yerse diye dusunuyorduk:) sonra 1 yastan sonra birakti, omlette yiyordu artik onu da fark ediyor. Kasar koyuyorum bende onun tadi fark edilmiyor. Ayni sekilde tostta kasari yiyor. Baska turlu yemez, yogurdu du oyle birakti. Masada yogurt olsun yemegi terk eder, midem bulaniyor kotu koktu diye:)

Peynir olarak en son tel peynirini begendi bi tek. Onu da bazi markalarin eksi ya da tuzlu oluyor onlari da seciyor (muratbey yiyor genelde). Bi de soyle ki bi ay yiyor sonra iki ay tiksintiyle bakiyor sonra yine cok guzel yiyor filan. Karmasik bi iliski yani:)

Kucucukler ve damak tatlari var cok fantastik:) biraz saygi duymak ama biraz da yeni seyler teklif etmeye devam etmek gerek canlari isteyince yerlersmmm06

ben kendim peynir yemeyenlerdenim oğluma bulamaç kahvaltı hazırlarken koyuyodum içine yiyordu yoğurdu bebekliğinden beri hiç yemedi ilk başlarda zorla yiyordu ama sonra yemedi tek tek kahvaltıya geçtiğinden beri peynir yemiyor yoğurduda mantıda yiyor onada yeni alıştı sanırım oğlum bana çekmiş bende peynirden yoğurttan çok tiksinirim içim almaz yiyemem kokusunu bile sevmem çok zorluk çekmedim ama tabi ilk defa gittiğiniz biyerde içinde ne var diye bi bakınıyosunuz önce :)


Hamster

Kızımda peynirden çok hoşlanmayanlardan,değişik peynirler alıp koyduk önüne kokulu olanlardan yemiyor,ağır peynir sevmiyor belli.Sadece Muratbey'in çıkardığı şu örgü peyniri yedirebiliyoruz.Buna şükür dedik.Deneyin derim.


maviboncukk

Benimki dye yemez, sorun yapmak aklima bile gelmedi. Alisir nasilsa zamanla. Biz ailece cok severiz.maviboncukk

Yumurta, kefir, sut vb yedigi icin sorun yapmadim. Bir sekild edenge,edigimize inaniyorum.


momi

Benim oglumda peynir ve yoğurdu 1 yaşından sonra tamamen yemeyi bıraktı. Tekrar yedirebilmek için akliniza gelebilecek her yöntemi denedik teklif ettik asla zorlamadik peyniri yogurdu sevmemesini sorun yapmadim herkesin yemekten hoslanmadigi bir besin olabilir ben asla yeşil erik yiyemem oglumun da peyniri yememesi bana normal geliyor. Son 1 yıldır yoğurt Corbasini severek içmeye başladı tamamen kendi istegiyle belki peynir ve ayran icinde bir değişiklik gösterebilir bekleyip gorucez


Cevaplamak için Üye ol