çocuğuma müdahale etmelimiyim?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


neretva

Valla genelde tersi sorun olur. Veriyorsa karışmayın derim. Ama onu yakından izleyin, ''oynamak istediğin oyuncak var mı?'' diye sorun arada. Eğer varsa ve ters düşmekten çekindiği için isteyemiyorsa o zaman müdahale edin. Diğer çocuğa beraber gidip o oyuncağı güzel bir dille isteyin mesela. Vermezse ''oyuncaklarımızı paylaşıyoruz'' vs diye yönlendirilebilir. Ortama ve o çocuğu ne kadar tanıdığınıza göre. Yani paylaşması güzel. Ama çatışmayı şiddete başvurmadan yönetmeyi de öğrenmeli çocuklarımız. Belki gerçekten istemiyor o oyuncakları. Bir de bu hep mi böyle yoksa bazen mi? Bazı çocuklar çok baskınlar ve o alfa karakterleri görünce daha hassas olanlar sinebiliyor. Bir de kreşe gidiyorsa öğretmenine sorardım sanırım. 


ozlemada7

Bence versin karismayin,bende kucukken dagitirmisim butun oyuncaklarimi mahalledeki cocuklara.halada birilerine biseyler vermeyi cok severim,bi zararini gormedim.


CokBilmis

Aynı ben :) Ben de bakkalın kızına bakkaldan bir şeyler alır, hediye ederdim, ben yerken canı çekiyor diye. Aynı salaklık hala devam ediyor bende :) Huy işte. Ne derseniz deyin, o içinden geleni yapacak.


mert_mert

verdiği şeyleri istemesinide öğretin bence.hep verici olmamalı..paylaşım uyumu tabikide önemli ama isteklerinide dile getirmeli..oğlumun paylaşmama huyu vardı ama daha kavram olarak bilmiyor..fakat bazen elindeki oyuncakları sokakta parkda dağıttığı oluyor ..giderkende tek tek gidip topluyor oda ayrı..genelde veriyorlar geri yada benim oğlan gür sesli olduğu için belkide sesinden ötürü korkup verirler bilmiyorum.ona paylaşmak güzeldir ama seninde istediğin birşey varsa dile getirmelisin diyebilirsiniz..


ozgurcan

"benim" demedi hiç devrim de bende mudahale etmek istemedim. biliyorum ki isteyerek vermiyor ama vermemezlikde yapmıyor. burası bir az karısık, ama mudahale gerektirmiyor bence.. uzmanlar "benim" demesininde gelişim için gerekli ve normal oldugunu soylüyor.. devrim in  oynamak istediği oyuncakları elinden alıyorlardı o da baska seylere yoneliyordu.. son zamanlarda istemeye başladı, cekmeye başladı.. bir iki elinden oyuncak alınınca ses çıkarmıyor.. ama sonra sinirlenip vuruyor sıkıyor cocukları.. oynamak istiyorsan vermeyebilirsin yada almaya calısabilirsin ama vuramazsın diyorum.. ve sadece işin içine şiddet girince mudahale ediyorum. aksi durumda cocukların ilişkisine mudahale etmeyi sevmiyorunm..river

özgürcan sanki benim kızımı alatmışsınız..benim de hep aklıma takılıyor.kendi ya da başkasının oyuncağı olsun elinden aldıkları zaman vermek istememesine rağmen (suratından,bakışlarından anlayabiliyorum )sesini çıkarmıyor.özellikle 2 buçuk yaşında bi kuzeni var onlara bir araya geldiğimizde kızım neye elini atsa hemen elinden alıyor.yavrum başka oyuncağa yöneliyor. başlarda aldırış etmedğini düşündüm ama çok çok uysal olan kızımın bi ara kuzeninin yüzünü sıkmaya falan çalıştığını gördüm ki hep öpücük dağıtan bi çocuktur..bir de eve geldiğimzde "pelin oyuncak verdi" gbi cümleler kullanıyor.içimden sen de ona verme demek geliyo tabi ama...ben de yeri geldiğinde müdalehe ediyorum.pelin'in oyuncağıysa evet alsa da bişi demiyorum çnkü kardeşine de ver falan deyince hemen ağlamaya başlıyo ve annesi müdahale etmiyor(en gıcık olduğum nokta bu) yanımda kızımn oyuncaklarını götürüyorum ve kızımn elinden alınıyorsa müdahele ediyorum..böyle çözmeye çalışıyorum..


neretva

Ah Arzuca, ne yazık ki bu öğretilebilen birşey değil. Kazık yiye yiye 30lu yaşlarında öğrenecekleri birşey. O zaman bile yapmaları gereken uyanıklığı yapamayacaklar, sadece daha temkinli olacaklar.


ozguranne

Benimki de veriyor. Bişi yapmıyoruz. Kendi dengeleri oturacak zamanla diye umuyoruz. Oturmazsa da paylaşımcı bi insan olacak. Tersinden daha iyi aslında.
gul_duru

Aynı durum bızde de mevcut bıze karsı evde oldukça savunmacı ama parka falan cıktıgımızda etraftakı cocuklardan tepkı gordugunde hemen siniyor ve ben evdekı halıyle kıyasladıgımda sasırıyorum dısarıda kendını savunmayı veya bısey talep etmeyı bilmiyor.Şiddete yonlendırmeden bunu nasıl ögretmeli acaba?Yani çok hırçın bişey olmasını istemiyorum sadece kendını savunabılsın istiyorum.Ben bunun güçlüklerini hala yaşıyorum mesela dun alışverış kuyrugunda adamın bırı önüme geçti ve ben sesımı cıkaramadım bu çok basit gibi görünebilir ama hatırlıyorum çocukluğumda da boyleydım.


gul_duru

arzuca gunluk hayatta verdıgın orneklerde bende aynı tavrı sergılıyorum ama cocugum soz konusu oldugunda tam tersı oluyor acayıp hırcın oluyorum annelık ıc gudusu sanırım ama keske kendımle ılgılı konularda da aynı tavrı sergıleyebılseydımCevaplamak için Üye ol