doğumdan önce saç boyatmak sakıncalı mı?

rezi soruyor: 10

merhaba hanımlar. şu an hamilelikte 28. haftamı dldurmak üzereyim. hamileliğim boyunca saçlarımı boyatmadım. röflelerim artık iyice gitti. insan kendini bu şekilde kötü hissediyor. acaba doğumdan 1 hafta falan önce saçlarımı boyatsam bir sakıncası olur mu?? en azından doğuma moralli olarak girerim diyorum. doğumdan 1 gün öncede fön falan çektiririm biraz kendime gelirim. aranızda bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar var mı? bir fikri olan yada doğumdan bir kaç gün önce saç boyatan??

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


gamzeb

Aşağıdaki link sorularını cevaplamana yardımcı olur umarım :

http://www.e-gebelik.net/gebelikte_cilt_ve_guzellik/sac_boyamak.

 

 

 


rezi

teşekkür ederim ilgilendiğin için canım ama link hata veriyor :(((


Meowwow

boyalarin hic bir zarari yok, ben hamile odlugum zaman ingilizce yazilan bilimsel makaleleri pubmed ve google scholarda arastirdim, boyanin bebege gecicegine dair hic bir kanit yok


sunkey

Benim drum organik boyaya izin verdi, yoksa 9 ay nasıl dayanırdım bilmem. Şu an organiği de bıraktım amonyağı az koyuyor kuaförüm. Ben de ne zaralı olduğuna ne de olmadığına dair net bir kanıt yok diye biliyorum.


mmeral

hamileliğimde doktorumun ilk uyarısı saç boyası olmuştu. son dönemde bilmiyorum ama ilk dönemde bu kadar uyarıyorlarsa son dönemdede bir miktar bebeğe geçiyordur diye yorumluyorum. kaldı ki emzirirken de sütten bebeğe yine geçicek. ben olsam boyatmazdım tercih sizin tabi. sevgilerrezi

bende röfle yaptırıyordum zaten. hatta kuaförümde hamile olan eşine ilk 3 aydan sonra yapmıştı. o da röflenin deriyle temas etmediğini söylemişti. doktorum boyatabilirsin dedi organik olanlardan.. o zaman ben biraz daha düşüneyim bu konuyu. yardımlarınız için teşekkür ederim. yine de görüşlerini bildirmek isteyen olursa çok sevinirim arkadaşlar..


gamzeb

          Linkte özetle diyor ki; her ne kadar bebeğe geçişiyle ilgili bilimsel, kesin bilgiler olmasa da, saç boyamanın mümkünse üçüncü aydan sonra bitkisel boyalarla yapılması ve renk açıcı maddelerin (röfle, meç vs. ) kullanılmaması önerilmekte.

          Şahsi fikrim ise; normalde de cilde ve saça zararlı olduğunu düşündüğüm kimyasalları bebek beklerken kullanmamayı tercih ederim. Organik röfle olduğunu sanmam çünkü saçın rengini açmak için kimyasal kullanılması şart. Bir de zarar vermediğine dair bilimsel bir sonuç olmadıkça bu durumu risk olarak değerlendiririm ve kesinlikle yapmam. Bence hamilelikte bir konuda eğer tereddüt yaşıyorsanız yapmamak en iyisi diye düşünüyorum, ben öyle yapıyorum.

 

 

 


TuffGong

Saç boyasının zararı kanıtlanmış değil evet ama zararsızda denilemez.birde boyama esnasında solunan boya kokusunun zararlı olabileceğini okumuştum bir yerde.(hamile kuaförler ne yapsın öyleyse o ayrı bir konu)

açıkçası benim içim rahat etmemişti ve bu 9 aydan faydalanıp boyadan tamamen kurtuldum.ara ara kestirerek doğal rengime döndüm.

doğumdan sonra kendinizi iyi hissetmeye daha çok ihtiyacınız olacak aslında belkide o dönemi bekleseniz daha iyi olur.cankush

ilk 3 ay hiçbir şey yaptırmadım. doktorum da kanıtlanmış bir şey yok, tersi de yok, bence boyatabilirsin demişti. ben organik boya yaptırdım. annem hem bana hem de kardeşime hamileyken boyatmış saçlarını. bize bir şey olmadı valla :). benim kızlar da sağlıklı. için nasıl rahat ederse o şekilde yap. bunlar benim deneyimlerim :)


asklepios

Gebelikte, özellikle ilk 3 ay olmakla birlikte doğuma kadar saç boyamayı önermiyoruz. Saç boyalarının kafa derisinden emilimle anne kanına geçtiği biliniyor, ancak bebeğe geçip geçmediği, nasıl etkilediği sorularının yanıtları şaibeli. Evet tıbben kanıtlanmış bir zarar yok, ama zararsız oldukları da kanıtlanmış değil. Saçınızın rengini açan, değiştiren ve aylarca kendi rengini kapatan bir kimyasaldan bahsediyoruz. Organik boya muhabbeti ayrı bir konu. organik diye satılan ürünlere güvenmeli miyiz? Yoksa bu yeni pazarda av olduğumuzu mu düşünmeliyiz? Benim gebe bir hastam kuaför, kendine şöyle bir çözüm bulmuş, saç diplerinden itibaren 1 cm kadar yeri folyo ile kapatıyor, aşağıda kalan kısmı boyuyor, en azından direk saç dibine boya temas etmiyor, tabi ki her banyoda bir miktar maruziyet olacaktır, ama direk boyamaktan iyi. Bebek için olası riskleri göze alıp boyatacaksanız, belki bu yol aklınıza yatar. Kolay gelsin.Cevaplamak için Üye ol