Çikolata veriyor musunuz ?

sunny soruyor: 10

Merhabalar, yogun ısrarlarıma ragmen annane ve dedesi 22 aylık kızımı çikolataya alıştırdılar. Her gittiğimizde ülkerin kırmızı ufak paketli içinde bir sürü minik paket olan çikolatarından 1 tane veriliyor tüm uyarılarıma rağmen. Daha kaç kez söylemem lazım bilmiyorum. Sizler çikolata veriyor musunuz çocuklarınıza  ? Kaç yaşından itibaren verilmeli ve ne gibi zararı olabilir bilgi paylaşabilirmisiniz ?

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


CokBilmis

Eğer illa çikolata vermek istiyorlarsa siz onlara hediye götürün sağlıklı bulduğunuz çikolataları. Mesela iyi bir pastanenin bitter çikolatalarından alın ve kızınıza da bu çikolatalardna vermelerini isteyin.

Ben de kızıma böyle çikolata veriyorum. İlk 2 yaş civarında yemişti. O kadar uzun süre yemeyince alışmıyor zaten sonrasında çocuk. Ama anneanne ve dedenin yanında yaşadığı mutluluğu Ülker kırmızı çikolata ile özdeşleştirmemesi de önemli bence. Bunun yerine bitter çikolata ile anneanne sıcaklığını özdeşleştirirse bitteri yemeyi tercih eder.

Bir de denenmiş bir tavsiye: Anneanneye giderken kızınıza bol bol kuru meyve yedirin. Kuru incir, kuru kayısı, kuru uzum, dut kurusu vs. O kadar şeker yüklemesinden sonra çikolata yiyecek hali kalmıyor :) Birkaç defa yemeyi reddederse anneannin de şevki kırılır zaten.


sunny

Çok güzel yazmışsın çokbilmiş. Bence de çikolataları kendim seçmeliyim hiç aklıma gelmemişti. Gidip organik çikolata bulayım ve eve stoklayayım. İstediklerinde onu verirler hiç diilse. Teşekkürler fikirlerin için.


neretva

Süper fikirler. Ben de not ettim. Bir de aklıma gelen çikolatanın ödül gibi verilmemesi gerektiği. İlla verilecekse yemekten sonra yenen birşey olduğu.


edamira

ablam yurtdışı seyahatine gittiğinde ınfant çikolatası getiriyor zaten 2,5 yaşında çikolatayla tanıştı ufaklık.İçinde koruyucu soya lecitin yok balla ve az şekerle tatlandırılmış.

organik çıkolatalarda alternatif olabilir

bazen % 70 oranında bitterde veriyor ablam


selin_han

Cerrahpaşa Çocuk hastalıkları metabolizma  biriminden   Prof Dr Ahmet Aydın şekerli gıdaları kesinlikle önermiyor (özellikle de rafine şekeri) . Beslenme bülteni adlı sitede bilimsel zemini inceleyebilirsiniz_yasemen_

bende çikolata veriyorum ara ara..bizim dedemizde o bahsettiğin çikolatalardan haftada 1kaç tane veriyor bebeğime oda dedesinin getirdiği çikolatayı görünce seviniyor bende bişi demiyorum artık okdrdan bişi olmaz..ama bnm aldığım çikolatalar hep kinder olur yani.hem büyüdü artık okdr korumacı değilm


dilekdeniz

evet bende veriyorum hafta da 1 en fazla 2 kez sadece kinder veya milkinis çikolatalarından veriyorum zaten şuan benim kontrolümde yediği için abartmadan arada bir yiyebilir ona da ihtiyacı var çok fazla şekerli gıda tüketmiyor zaten ama bu aylarda her marka her çeşit ürünü bende vermiyorum veya verdirmem. 


_serap_

çokbilmiş kuru meyve fikri süpermiş:)))ema

Bizimkiler daha minikken vermeye başlayacaklardı benim ısrarıma dayanamadılar pes ettiler.Şu ramazan bayaramınıda şekersiz geçirirsek ne ala ama çokbilmişin fikirleri süper...


dilammm

şu kinderin süt dilimi veya pinguin çikolatalarına nasıl bakıyorsunuz? benim kızım çok sevmiyor zaten ama birinde görür isterse falan onlardan veriyorum zaten tek ısırıkta bırakıyor gerçi. Bana biraz daha masum geliyorlar??Cevaplamak için Üye ol