Çikolata veriyor musunuz ?

sunny soruyor: 5

Merhabalar, yogun ısrarlarıma ragmen annane ve dedesi 22 aylık kızımı çikolataya alıştırdılar. Her gittiğimizde ülkerin kırmızı ufak paketli içinde bir sürü minik paket olan çikolatarından 1 tane veriliyor tüm uyarılarıma rağmen. Daha kaç kez söylemem lazım bilmiyorum. Sizler çikolata veriyor musunuz çocuklarınıza  ? Kaç yaşından itibaren verilmeli ve ne gibi zararı olabilir bilgi paylaşabilirmisiniz ?

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


chroma

Melis, seni gayet iyi anlıyorum :)
Mutfak kültürünü korumayı, aynı kültürü oğlunun evinde devam ettirmek istemeyi bir yere kadar kabullenirim ama sağlıksızlığı, tehlikesi bu kadar kesin bilimsel delillerle ispatlanmış yiyecekleri sırf bana inat yaparmış gibi eve getirip çocuğa yedirmesini anlayamıyorum. Tepki verdiğim zaman anormal olanın benmişim gibi davranılmasını ise hiç kabullenemiyorum. Huzurumuz bozulmasın, çocuğun yanında gerilmeyelim diye artık sessiz kalıyorum ama bal gibi farkındalar bu durumdan hoşlanmadığımın. Neyse ki Simay çikolataya felan çok düşkün değil, 1-2 ısırık alıp atıyor. 1-2 ısırık için kavgaya tutuşmanın alemi yok diyorum kendi kendime.
Doktora söyletme önerisine gelince, düzenli gittiğimiz bir dr yok. Daha doğrusu vardı ama Simi 14 aylıkken hastane değiştirip bize ters yerde bir devlet hastanesine geçti. O tarihten beri de pek doktora gitmedik (tahtaya vurun, nazar değmesin kuzuma). Bu çözüm de uygun değil yani :)


borays

Katkı maddeleri konusunda çok titizleniyorum,o yüzden aldığım her şeyin içindekileri okuyorum,bilmediğim maddeleri araştırıyorum.Ve diyebilirim ki piyasada Markette,bakkalda satılanlar arasında en iyisi tadelle.Vanilyası gerçek vanilya(doğala özdeş:doğal değil demek)başka bir koruyucu yada katkı maddesi yok.Ayrıca çikolatanın vazgeçilmezi soya lesitini de bir diğer riskli madde.Çünkü soya genetiği ile oynanan gıdaların başında geliyor.Ve gördüğüm kadarıyla sadece tadelle Soya lesitini genetiği değiştirilmemiş soyadandır diyor.Ve bunları okuduktan sonra diyorum ki tadelle çocukları önemsiyor.Türk malı olmasıda ayrı güzel.


asyaperi

chroma ozaman madem tum yolları denedın faydası olmadı soylebır sey tavsıye edecem cocugunun doktoruyla ya  yanına gıderek ya telefonla konus durumu anlat ve bunun onune gecemedıgını esınle bırlıkte gelecegını bıraz korkutmak ıcın kan tahlılı ıstemesını rıca et ve tahlıl sonucunda cocukta fazla seker yuklemesı oldugunu seker hastalıgına yakalanma rıskının sınırda oldugunu dıyetıne cok dıkkat etmenız gerektıgını sekerlı gıdaların kesınlıkle yasak oldugunu eger bunlara dıkkat etmezsenız cocugunuzun seker hastası olabılecegını soylet emın ol babası cocugunun saglıgının bu sekılde rısk altında oldugunu duyunca buna kendısı asla ızın vermıcektır kulaga bıraz acımasızca gelebılır ama cocugunun saglıgı ve senın huzurun laf anlamayan ınsanlara kıyasla daha onemlı hatta bıraz daha abartmak ıstersen doktordan dondukten sonra esıne ben sıze dedım bu cocuga bukdr seker zararlı ya seker hastası olursa dıyede sıtem etkı hatasını anlasın ben bunu denedım esımın aılesı kızımı severken agzından opuyorlardı ılk dogdugunda cok rahatsız oluyordum ama bısede denmıyordu esımlede tartısıyordum oda bıyere kdr mudahale edıyordu kızımın doktorunu aradım esımle beraber gelecegımızı soyledım durumu anlattım not aldı esımede kızın hafıf atesı oldugunu soyledım hemen geldı gıttık doktora doktor muayne ettı oturduk cocuk bronsıt olmak uzere mıkro kapmıs cok dıkkat etceksınız yoksa cıgerleırıne ınebılır yanında kesınlıkle sıgara ıcmek yok sıgara ıcen ınsanlar kesınlıkle opmıcek cocugu oyle agzından burnundan opmek yok allah korusun daha cok kucuk bu hastlık ılerlerse cok agrasırsınız astıma bıle cevırebılır dedı tabı esım bırıcık kızı soz konusu olunca ve saglıgı daha cıkar cıkmaz herkezı aradı postayı koydu ve bnm sorunum cozuldu bnce bunu yapın ben emınım ıse yarıcak


yesil

ay okudukça sinirim bozuldu. pek çoğunu yaşadık biz de ...bizde de aile kavgasına dönüştü bu durum..insanları hiç anlamıyorum hele de okumuş olanların bunları yapmasını hiç hiç anlamıyorum.


nadia

Ben anneanneye veya babaanneye gittikce haftada 1 cikolata yemesini sorun etmiyorum acikcasi. Ben eve alip duzenli vermiyorum ama.
Cevaplamak için Üye ol