ağızda pamukçuk

salome soruyor: 4

3,5 aylık bebeklerim mama ile beslenmeye başladıktan sonra dillerinin üzerinde beyaz bir tabaka oluştu. karbonatlı suyla silmeye çalıştım ama bir türlü beceremedim.her seferinde kusacakmış gibi yapıp işlemi yarımda bıraktırdılar..bazen su veriyorum o zaman azalıyor gibi..
deneyimli anneler bu pamukçuk olabilir mi? bu ağız temizliğini yapmanın kolay bir yolu var mı?
kızımın sürekli salyaları akıp duruyor bi de ..bu ayda diş çıkarır mı bir bebek?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Elcino_mutluatolye

Merhaba, mama kalintisi da olabilir. Emin olmak icin doktorunuza bir gosterin isterseniz, eger pamukcuk ise daha onceki su soruya bir bakin isterseniz :

http://www.nurturia.com.tr/questions/6cd45e90-7a61-4bf8-9638-9d7900e1737f/1/2-aylik-bebegimin-dudaklarinda-beyaz-beyaz-lekeler

Dis cikarma ihtimali cok cok dusuk ama bu ayda salya akitmaya basliyorlar, hatta dislerini kasimaya, dis etlerinin verdigi rahatsizliktan oturu kulaklarini da kasimaya basliyorlar. Disin ne zaman cikacagi ise belli olmuyor, bizimki hala cikarmadi :)


aytude

sadece anne sütü vermeme rağmen hep pamukçuk oldu bebeğim. doktorumuz damla verdi, 3 ay kullandım geçmedi, karbonatla sildim, etkisi olmadı, emzirdikten sonra 1 çay kaşığı su verdim bir ara, o da iyi gelmedi, 4. aydan sonra kendi kendine geçti.
3. ayda salyalar akıyor ama hemen çıkmıyor. 6. aydayız, önümüzde hep önlük, eller hep ağızda :)


blackcrow

pamukçuk için verilen ilacı antibiyotik gibi saatli kullanmak gerekiyor. biz bir süre aklımıza geldikçe verdik ve çok uzun süre iyileşmedi. ne zaman saati saatine verdim, o zaman  iyileşti. 3. ay salya ifrazatının doruğa çıktığı zaman. onlarca olmasına reğmen biz önlük yetiştiremiyorduk. yıkayamadan bitiyordu önlükler, kurutup kurutup takıyodum bazen. sonra geçiyor. sabır diyorum.


Aysegul_

pamukçuk olup olmadığını anlamak için dermatoloğa götürmenizi öneririm. bu arada eğer pamukçuk ise sadece bebeğin ağzına damla damlatmak yeterli olmuyor. aynı damlayı annenin her emzirmeden sonra meme ucuna da sürmesi uygun olur, tekrar tekrar anne bebek arasında bulaşı engellemek için, aklınızda bulunsun. salya ise denildiği gibi bu aylarda maksimum oluyor. bir yerde okuduğuma göre o dönemde tükrük salgılarını yutmayı bilmedikleri için de hep akıyormuş ağızlarından. o dönemde biz de önlük yetiştiremiyorduk. 2 aydır salyamız yok. henüz dişimiz de yok :)Cevaplamak için Üye ol