2 yaş sayı sayarmı

zumre soruyor: 10

2 yaşında bikaç çocukla karşılaştım parklarda. 10 a kadar sayıyorlar. mesela tahterevalli inip kalktıkça sayabiliyor. ezbere değil yani. naptınız bu çocuğa diyorum "pepe yi izliyor" diyorlar. "ben öğretmedim pepe den öğrendi" diyor annesi.
 biz evden tv yi attık. sadece bilgisayar var evde. bizim çocuk bunlarıöğrenemiycek. kafam karıştı. kendiniz öğretin diyebilirsiniz ama 24 saat geçirince birarada gerçekten de kaliteli zaman çok az yaşanıyor. kaldıki, 1 elma aldım. bana 2 kalem verdin maymunun 2 kulağı var gibi diyaloglarımız oluyor. ama o kadar.

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


ra_she_de

merhabalar

oğlum 2 yaşında 20 ye kadar sayabiliyor. oğlumun puzzle lara ilgisi olduğu için rakamlı ahşap puzzlelardan aldım. onunla rakamları tanımaya başladık. onun dışında herşeyi sayıyorduk. parmaklarımızı, yoldan geçen arabaları, merdivenden çıkarken merdivenleri bu şekilde de adım adım saymayı öğrendi. şimdi ingilizcelerine geçtik ben sayıyorum o tekrarlıyor arada tekleyerek 10 a kadar sayabiliyor.


osslem

merhaba,

benim oglum da sayilari cok erken ogrendi. birkac gun babamin hastaligi sebebiyle daha cok babasiyla vakit gecirdi. bizimkisi yemekte zorluyor diye lokmalari saymak gibi bir oyun gelistirmis babasi. bi baktim bir gun nerede bir sayi gorse devamini getiriyor hemen. :) once telaslandim acikcasi, bana cok erken geldi. ustelik oglum daha konusmayi bile tam beceremiyor. :) halini gorseniz, tvde kanal degisitirirken, takside taksimetreyi ya da yola plakalari takip ederek sayip alkisliyor kendini. sonra bilgisayari kesfetti, ardindan da harfleri. neredeyse konusmadan okuma yazma ogrenecek. :) dr. umuzla konustum. erken oldugunda hemfikir o da ama cok da olagandisi olmadigini soyleyerek rahatlatti beni. her cocugun tavri, durusu, egilimi farkli. sarp bir kere olsun ogretmeye calistigim seyi tekrarlamadi. sayilari da karsima alip ogretmeyi denesem, kesinlikle boyle olmazdi. daha cok gozlemci bir cocuk. gorerek ya da gizli gizli taklit ederek ogrenmeye calisiyor. bazen ayna karsisinda calisirken yakaliyorum. :) 
tvden uzak olmasi bence cok iyi bir sey, her seyi zamaninda yapmalari da en iyisi.. zaten zaman ilerledikce ilgisini ceken seyleri siz ogretmesiniz de kapacaktir.


barok

biz de sayıyoruz ama pepeden öğrenmedik. Bir şey oynarken hep sayıyoruz , kaç tane diye soruyoruz yani kendi kendine öğrenmedi biz öğrettik :) 


ayberke

Geneli sayıyor amaezberdensayıyor kavram olarak bilmiyorlar mesela  4 un 3 ten buyuk oldugunu bilmezler demem oki endişelenmenize gerek yok


kedidirkedi

Benim kızım 10 kadar saymasını daha 1-2 ay önce öğrendi saklambaç oynarken. Onu da ezberden sayıyor. 5 e kadar falan bilinçli sayabiliyor. Ama mesela sağını solunu 1,5 yaşındayken bilirdi. Puzzle ilgisini çekmiyor, 5 parçalı puzzle ı anca yapar. Bunlar biraz da ilgi ve üstünde durma meselesi. Yani bence sayı saymayı bu yaşta öğrenmesine gerek yok, ögrenmişse, ilgisi varsa öğrensin tabi ama ilgisi yoksa da zaten bu yaşta öğrenmek zorunda değil. Zamanı gelince öğrenecektir.SelmaOnurEmre

Benim oğlum 1.5 yaşından beri sayıyor. 20-30-40-50 falan onları da sayıyor. Hatta 1'den 10'a kadar yazılışlarını da öğrendi. Bazılarını kendi de yazabiliyor. Üstünde durulursa öğrenir. Ben çok takmıyorum aslında bana göre nasılsa öğrenir Ama annem sürekli sayı, renk vs öğretmeye çalıştı ve erkenden başardı:))


silky

Benim kızım henuz konusmuyor ama 10 a kadar sayıların hepsini tanıyor, sordugumuzda parmagı ile gosteriyor. Sayılar kitabindan surekli sayı saydırıyor. Butun gun ordek, kurbaga vs sayıyoruz kitaptan. Hatta konusmaya direk 1-2-3 diye baslayacak diye dusunmeye basladım artık:)) Sanırım sayılara karsı bir sekilde ilgileri oluyor. Ama bunun TV ile bir ilgisi yok. Kendisi sayılara cok ilgili, surekli parmagı ile gostererek saydırıyor.
Zaten ilgili olmadıgı bir seyi gostermenin, ogretmenin imkanı olmuyor bu yaslarda.
Ben TV yi tamamen yasaklamıs degilim. Kontrollu bir sekilde sadece Baby TV ve Baby first izlemesine izin veriyoruz. Diger kanallari izlemesine izin yok, zaten ilgisini de cekmiyor.


tiara

çoğu çocuk öğretince 2 yaşında öğrenebildiğine göre sayı sayma çok yüksek zeka isteyen bir şey değil, yani vakti gelince de kolaylıkla öğrenebilir. çok öğretmek istiyorsanız öğretin ama benim kanaatim çocuklara bunları erkenden öğretmek için özel bir gayret göstermek doğru değil. zaten yeni sistemle ufacık yaşta okula gitmek zorunda kalacaklar, bırakın bu yaşlarını kendi isteğine görei oyunla, koşup zıplayarak yaşasın. ama bakarsınız kendi istiyor o zaman öğretin, bırakın çocuğunuz sizi yönlendirsin
revve

Benim kızımda 1,5 yaşında saymaya başlamıştı çook şaşırmıştım çünkü tv izlemiyordu nerden öğrendi diye şok olmak üzereydim ki:))) Ben ona banyo sonrası masaj yaparak nemlendiricisini sürerken sırayla 10 kadar sayıyordum tabi kızda ordan öğrenmiş:) yani sayabilirler normal birşey.. ama benim hiç böyle bir kaygım olmazdı saymasada olurdu nasılsa öğrenicek:)


asyaperi

bız anneler bunu malesef yapıyoruz sureklı etrafımızdakı cocuklarla kıyaslıyoruz cocuklarımızı onunkı yurudu benımkı yurumedı onunkı konustu bnmkı konusmadı bence onemlı olan cocugun motor gelısımını ayına uygun yada bır ay gec yapabılmesı 2 yasında sayı saysın ıngılızce konussun yazsın okusun gııbı bır derdım yok artık kendılıgınden ogrenıyorsa tabıkı ogrensın ama bunun ıcın artık ozel bır caba harcamıyorum 2 yasında kızım kossun oynasın gulsun eglensın  boyasın karalasın cocuklugunu yasasın yenı cıkan yasayla 5 yasında en gec 6 yasında okula baslıcagını dusundugumde bence cok erken bır yas en azından sımdı doya doya cocuk olsun zaten ıkı uc yıla bunları fazlasıyla ogrenecek bnde tv ızletmeyenlerdenım tv var ama butun gun kapalı pepeyı ızlemesın sayı saymayıda ıkı yasında becermesın emın olun tv nın zararlarıyla kıyaslayınca sayı sayması pekde umrunuzda olmazCevaplamak için Üye ol