Ağzında yemek bekletmeyi nasıl unutturabilirim.

gundo soruyor: 7

mrb benim 11 aylık kızım hiçbir şey yemiyor ağzına koyduğum yemeği ağzında bekletip sonra atıyor kilo alımı yok hiç bebeğimin ağzında bekletmemesi için ne yapmam lazım .kilo alımı olmadığı için dr nutrıcıa infatrini süt verdi zaten biberon hiç tutmadı anne sütü de almadı kaşıkla o sütü vermeye çalışıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


kurablyemm

Acaba neden böyletahlil yyapildimi alerji reflu enfeksiyon vs. Ağzında yara olabilirmi


elummay

Kilosu persentil olarak hangi aralıkta? Eğer problem var denecek kadar düşük değilse ve başka bir sıkıntı da yoksa endişelenmeyin diyeceğim. Her çocuk dönem dönem yapıyor, geçiyor, bazen tekrarlıyor. En etkili çare üzerine gitmemek diye düşünüyorum.


yuksel_

Merhaba, kızınızın kilosu normal sınırlar içerisinde mi? Persentil tablosundan kontrol edebilirsiniz. Çocuklarda kilo önemlidir ama boy uzaması daha önemlidir aslında. İki değer de normal sınırlarda ise dert etmeyin. Yemesi için zorluyor olabilir misiniz? Ağızda tutma genellikle çocuğun yemeye tepki göstermesi sonucu ortaya çıkar. Kilo konusunu çok dert ettiğiniz için her lokmayı her kaşığı yesin istiyorsunuzdur muhtemelen, ama acıkmamış olabilir, sizin zorladığınızı hissettiği için karşı koyuyor olabilir.
Tek çözüm, yemek konusunda kendinizi rahatlatmanız ve bunu da bebeğinize hissettirmeniz. Siz ne zaman yemek saatlerini kendiniz açısından bir sorun/sıkıntı/işkence (yine yemeyecek, yine ağzında tutacak endişeleri ile beraber) olarak görmekten vazgeçerseniz bu sorun da düzelmeye başlar. Eğer şimdiden yapmazsanız da bu sorun uzun süre devam edebilir.

Kusura bakmayın, biraz akıl veriyor gibi oldum ama, tam bu aylarda biz de kızımın yemesi konusunda onu zorlamaya başlamıştık ve bu ağızda tutma sorunu 3-4 yaşına kadar devam etti maalesef.
Düzgün bir ev ortamında, düzgün yemeklerle, doktor kontrolünde olan bütün çocuklar büyür, asla aç kalmaz, lütfen endişe etmeyin. Göreceksiniz, siz rahatladığınızda sorun da kalmayacak.
Kolaylıklar dilerim...


guta

Biraz Yüksel Hanımın yazdıklarını tekrarlıyor gibi olacağım ama ben de aynı şeyleri düşünüyorum. Ağzında lokma tutma, ağzındaki fırlatıp atma bunların hepsi yemeğe karşı tepki. Size yemek istemediğini anlatmanın bir yolu. Bebeğiniz iştahsız olabilir ve sizin yemesi gerektiğini düşündüğünüz miktarlar ona çok geliyor olabilir. 2 lokma ile doyuyorlar, mideleri çok küçük. Siz 4 lokma yedireceğim diye bir kaç gün uğraştığınızda tepki olarak ağzında tutmalar başlıyor. Maalesef ben de aynı şeyleri yaptım, büyük oğlum hala tam bir facia yemek olayında. Ama ben artık kabul ediyorum, buna sebep benim. Keşke zamanında onu yemek istemediğinde rahat bıraksaydım.  İnanın birkaç lokma yeseler bile büyüyorlar. Büyümeyen çocuk yok. Ama yediğini zevkle isteyerek yesin. Yemeğe karşı tepkisi olmasın. Yapacağınız tek şey rahat olmak. Ağzında tutmaya başladı mı kaldırın yemeği, olmasa 1 saat sonra tekrar verirsiniz. İlk zamanlarda zor olacak, hiçbir şey yemeyecek. Süt verin aralarda. Zamanla yemeğe tepkisi azalınca daha çok yemeğe başlayacak. Ama hiçbir zaman bir tabak olmayabilir, bunu kabul etmek lazım. Her çocuğun ihtiyacı ve iştahı farklı.


Size tavsiyem önce çocuğunuz boy kilo olarak normal sınırlarda mı onu takip etmek ki mutlaka doktorunuz takip ediyordur. Eğer bir sorun yoksa kendi haline bırakmak.  


mummymelo

bi yerde okumuştum hoşuma gitmişti olur mu bilmem ama her yudumda kum saati ile çocugu cesaretlendiriyorlardı. benim kızların hiç yeme sorunu olmadı, mantıklı mı bilmiyorum ama eğlenceli olduğu kesin


mummymelo

aaaa 11 aylıkmıs pas geciniz :) ben daha büyük sandım 3 gibi :) kolaylıklar dilerimgundo

Teşekkür ederim cevaplarınız için benim kızımda kilo akımı yok işte inanın hiç zorlamıyorum kızımı çünkü bende oğlumda yaşadığım için o zorlama sıkıntısını bunda hiç zorlamıyorum.Yemek getirdiğim zaman heyecanlanıyor yemek istiyor ama ağzına koyduğum zaman o yemek öylece kalıyor ağzında.Cevaplamak için Üye ol