Ek gıda

denizsoy soruyor: 9

Merhaba sevgili anneler, bebeğim Aptamil mama ile besleniyor. Doktorumuz ek gıdalara 6. ay bitmeden kesinlikle başlamamamız gerektiğini söyledi. Siz ne zaman başladınız ek gıda vermeye?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


aleynaa

Merhaba @denizsoy 4 aydan itibaren değişik şeyler tattırın ama sadece tattırın 6 aydan sonra ufak ufak başlayın bu şekilde devam ederseniz kolaylıkla alışıyorlar çoğu uzman bunu öneriyor bende bu şekilde yaptım dört aylıkken yavaş yavaş başlamıştım önce meyve püreleriyle sonra çorbalarla derken şimdi yemek konusunda asla zorluk çıkarmıyor bana. Darısı senin başına inşallah :)


denizsoy

Doktoruma sordum beebklerin bünyelerinin tadımlık olarak bile olsa 6. aydan sonra ek gıdaya hazır olduğunu ve erken başlamam gerektiğini söyledi tekrar. Bir araştırma hastanesinde profesör sözüne koşulsuz güveneceğim biri. O yüzden 6. ay bitene kadar bekleyeceğim.aleynaa

Soruyu sorduğunuz için cevapladım ama sizin tercihiniz sizin bebeğiniz tabiki en iyisini yine siz bilirsiniz sağlıkla büyütün 


ilknur

6. aydan önce kesinlikle mama ya da anne sütü bebeklere verilmelidir. Tattırma dahi olsa. Bağırsakları gıda sindirimine uygun olmayan o kadar küçük bebeğe iyilik değil kötülük olur.  Oğlum iştahlı bir bebekti anne sütü yetmiyor diye 5 aylıkken başlattı doktor, bilmiyordum o zaman. Sonuç şimdi bir sürü bağırsak sorunu var. Kızlarımı ise 6. ayı bekledim hatta daha bile geç başlattım. Adı üstünde ek gıda. Yavaş yavaş bünyesini zorlamadan başlanmalı.

https://sbu.saglik.gov.tr/Ekutuphane/kitaplar/a%C3%A7sap8.pdf Sağlık çalışanları için sağlık bakanlığı tarafından hazırlanmış tamamlayıcı gıda kitapçığı, bunu mutlaka okumanızı öneririm. 6.,7. ve 11. sayfalarda üstüne basa basa 6. aydan önce ek gıdaya başlanmaz. Anne de bu yönde ikna edilmelidir diyor.  denizderya1

Merhaba benm bebeğim de anne sütü ve formul mama ağırlıklı beslendi. Doktorumuz 6.ayda ek gıdaya geçmemizi önermişti. Bence de diğer arkadaşların dediği gibi 6.ayı bekleyin.


gokselozgur

Merhabalar, biz 6aylik olduğumuz zaman başladık ek gıdaya. Püre şeklinde veriyorum örneğin meyveyi sebzeyi ya da çorba yapıp veriyorum. Çorbada sıkıntı yokta. Püreleri sevmiyor. Bir kaşık bile yemiyor. 


ebtuna

6. ayı bitirdiğinden bahsediyoruz deği mi? sacma oldu sorum ama?


ssebnemm

Evet altıncı ayın bitiminden yedinci aydan gün alinmasindan bahsediliyor.


ebtuna

:) tesekkkurler.


Cevaplamak için Üye ol