Ne zaman oturur ?

Zeynep12 soruyor: 10

Bebeğim 4 ay 20 günlük. 10 gündür elini tutunca oturur pozisyona geliyor. Bazen elini tutmadan da kendi kendine kalkmayı çalışıyor.  Kız bebekler 5. ayda yavaş yavaş destekli oturmaya başlayabilir diye duydum. Doğru mudur ?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


lopikcim

Kızım 5,5 aylıkken tam desteksiz oturmaya başlamıştı diye hatırlıyorum


Defne2009

Lütfen 6.ay dolana kadar bebegınızı oturtmamaya gayret edin.
Çünkü kaslarına gereksız yere fazladan binecek olan yük ileride omirilik rahatsızlıklarına sebep olabilmekte...


lopikcim

Az önce resimlere baktım, oturmaya başladığı günlere ait resminin tarihini incelediğimde 6 ay 10 günlük olduğunu gördüm..Yani 6 ay 10 günlükken oturmaya başlamış kızım..:-)


umutarzu

Bizim doktorumuz 4 aylıkken oturtmaya başlayabileceğimizi söylemişti. Zaten çok fazla o halde kalamıyorlar, yorulunca belli ediyorlar kendilerini.


CokBilmis

El oğlu o işin de kolayını bulmuş :) Bebeğin omurgasına yük bindirmenin oturmasını sağlayacak koltuk yapmış. Test ettim, onayladım. İkinci bebeğim için evde sakladığım ürünlerden biridir: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/01/bumbo-bebek-koltugu-nedir-ne-ise-yarar.htmlgokalpileseyrialem

durumu kız bebekler diye ayırdığun için yorum yapmak doğru olur mu bilemedim. Lakin bir oğlan anası olarak yazıyorum :) Ben tam olarak oturtmaya 6. yda başlamışım. Ama 4. aydan itibaren uzun sürmeyen denemelere başlamışız.

Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili TECRÜBELERİMİ yazdığım bir blogum var. Konu içeren yazımı ekliyorum.Sonraki aylarda da göz atabileceğin bir deneyim blogu olduğu için fikir verebilir diye düşünüyorum.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/6-aylk-bebek-gelisimi-2.html


fistikcik

Bu ayda sizin kucağınızda oturur pozisyonda durabilir, çünkü kucağınızda sırtı bir sandalyedeki gibi dimdik kalmaz, kucağınızın formunu alır (bebekler için üretilen ana kucaklarındaki gibi) ve bu henüz oturamayan bebekler için uygundur.
Eğer yatay pozisyondan hoşlanmıyorsa 5. aydan itibaren yerde bir battaniyenin üzerinde yastıklarla destekleyerek hafif eğimli bir pozisyonda tutabilirsiniz onu (yine aynı ana kucaklarındaki gibi). 6. ayda kendisi desteksiz oturma denemelerine başlayacaktır.


KucukKadin

Benim kızımda 4 aylık. Bu ayki kontrolde doktor destekli bi şekilde oturtabileceğimizi söyledi. Şimdilik kucağımda oturtuyorum. Ama daha destekli bir şekilde oturamıyor tabiki . Sizde kucağınızda yavaş yavaş oturtmaya başlayabilirsiniz. Bizde de ele asılıp kendini kaldırma durumu var. bu yüzden doktor yanlız bırakmamızı, dönmeye her an başlayacağını söyledi. delimania

Oglum 5 aylik olmak uzere 4 aylik olur olmaz donmeye basladi ayrica her firsatta oturmaya calisiyor ev tipi ana kucagindan bile kendini dogruluto one egiliyor yani duz oturamadigindan yere dogru egiliyor bu omuriligine zarar veriyor mu bilmiyorum ancak cok da engel olamiyorum.

Doktorumuz 5.ayda destekli 6.ayda desteksiz demisti..sanirim vaktini beklemek en iyisi


TATLI_CADI

çocuktan çocuğa değişiyor.üst komşum 6 aylıkken ilk defa oturttu,bizim kız 5,5 aylıkken desteksiz oturuyordu.ben 4 ay civarında yarı oturur halde kucağımda oturtmaya başlamıştım.sonra kızım kendisi öne eğilmeye başladı,o zaman tam oturttum destekle.hatta yürüteci tamamen katlayıp oturgaç yaptım,önüne oyuncakları koyuyordum,düşüp durmuyor, neşeyle oyun oynuyordu.bence de kucağınızda bu dönemde yarı oturur vaziyette oturtmaya başlayın.yukarıda umutarzu rahatsız olursa belli olur demiş,ona katılıyorumCevaplamak için Üye ol