Ne zaman oturur ?

Zeynep12 soruyor: 6

Bebeğim 4 ay 20 günlük. 10 gündür elini tutunca oturur pozisyona geliyor. Bazen elini tutmadan da kendi kendine kalkmayı çalışıyor.  Kız bebekler 5. ayda yavaş yavaş destekli oturmaya başlayabilir diye duydum. Doğru mudur ?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


tiara

oğlum 10 gün sonra 4 aylık olacak, 15-20 gündür her yattığı yerden kendini kaldırmaya çalışıyor, belini kaldırınca sağa sola yuvarlanıyor şişko olduğu için. oturmak istiyor çocuk, ben de bir haftadır emzirme yastığını destek yapıp kafasının altına da havluyu rulo yaparak koyup oturtuyorum biraz, çok hoşuna gidiyor keratanın..bir de dizlerimi kırıp yüzyüze bakacak şekilde oturtuyorum, fış fış kayıkçı oynuyoruz, zaten fış fış der demez elime yapışıp kendini kaldırıyor. ben her çocuğun gelişiminin özgün olduğunu düşünüyorum, oturmayan çocuğu zorla oturtmak saçma ama oturmak isteyen çocuğu kısa sürelerle oturtmakta sakınca olduğunu düşünmüyorum


PembeTavsanim

cokbilmis'in onerdigi bebek koltugu harika bir urun bende aldim fakat kizim sigmadi icine geri gonderdik ama eger sigsaydi cok ise yarardi kesin. bir inceleyin derim bebeginiz cok kilolu degilse hem onun hosuna gidecektir hem de size rahat olur diye dusunuyorum.

biz 6. ayinin sonlarina kadar hic oturur konuma getirmedik , doktorumuz onermedi (kilo sebebiyle). kucakta bile tasirken oturur pozisyona almadik. su an yeni yeni oturmaya basladi ama direk desteksiz basladi oturmaya diyebilirim ( zaten vakti geldiginden); tabi gozetim altinda genede cunku yanlara devrilme durumu yasanabilir diye cekiniyorum. bu bizim tecrubemiz ve doktorumuzun tavsiyesiyle oldu . bence doktorunuzun onerisine kulak verin neticede her bebek farkli burada okuyorum cok erken desteksiz oturabilen bebekler var.

ama su bebek koltuguna bir bakin mutlaka derim:) cidden tadrim harikasi:)


nilinmasali

merhaba,eğer bıraksaydım kızım yastık desteğiyle 3. ayda bile oturabilirdi sanırım,çünkü çok istekliydi..4. ay kontrlünde dktorumuz kendini hazır hissetmese oturmak istemezdi,yapabildiği şeyleri mümkün olduğu şekliyle destekleyelim dedi( her konuda böyle davrandım)o yüzden 4. ayın basından itibaren süreyi zamanla arttırarak hep oturttum 5,5 aylık olmak üzereyken desteksiz oturmaya basladı,ben oturmak istiyosa oturabileceği içindir diye düşünüyorum..


esra_26

lütfen 6.aydan sonra yavaş yavaş oturtmaya başlayın


ipeks

7 aylık olcak haftaya daha oturamıyor, öne düşüyoroğlum. inş. oturur bu ay.


tiara

Doktorumuzla baska bir konuda konuştuk dün, bunu da sordum, kisa sürelerle destekli oturabilir, kucakta da oturtabilirsiniz dedi
Cevaplamak için Üye ol