9 aylık bebekte gozkayması

sanemsy soruyor: 10

Merhaba,

Bebegımde goz kayması farkettim. Dünya goz etilerde senay hanıma goturdum. Goz bozuklugu yok dedi, diğer goze gunde 1 saat kapatma verdi. 1 yasında gecmezse gozluk vermekzorunda kalabiliriz dedi. Başına benzer bir sey gelen bar mı endişeleniyorum. Tavsiye edecegınız istanbulda baska dr var mı? Bir dr a daha gostermek istiyorum. Bir de roll optik goz bandı kullanıyorumçok zor çıkıyor kızarıyor iz kalıyor. Başka marka yada yontem önerebilecek var mı?

Tesekkurler

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


okurk

Benim kızımda değil ama annemin anlattığına göre abimde varmış. 1 yaşından sonra geçmiş gerçekten.Yani nadir de olsa bazı bebeklerde oluyor demekki ama nedenini bilmiyorum tabi.


kucukadam

Benim yigenimde de  var bu sorun bir kaç aydır. Göz damlası verdi goz Dr u tam anlamıyla kullanamadik izin vermedi damlatmaya ..sonra geçti ama bu seferde diğer gözünde başladı. Göz Dr undan sonra nöroloji ye de goturduk. Ama Dr bir sorun olmadığını söylemişti.


Hulya128

merhaba, nolur ihmal etmeyin...belki benimki çok uç bir örnek olacak  yada binde hatta milyonda bir örnek olacak ama yeğenimde aynı şekilde göz kaymasından şikayetçiydi dr hiç bir şeyi yok üç yaşında getirin gözlük verelim dedi... ablamlar üç yaşına gelmeden gözde görme bozukluğu olduğunu fark edip dr a yeniden götürdüler ve göz damarları üzerinde tümör olduğunu söyledi... birde üstüne biz bunu nasıl fark edemedik dedi :(( aylarca süren kemoterapi ve ışın tedavisinden sonra yapılacak bir şey kalmayınca sağ gözü almak durumunda kaldılar ve şimdi 19 yaşında pırıl pırıl bir üniversite öğrencisi... tabi halen kontrolleri devam ediyor ama o yıllarda çok zor günler geçirdik... o yüzden tekrar rica ediyorum lütfen bir kaç dr gezdirmeden emin olmayın... Şimdiden geçmiş olsun... sağlıklı günler diliyorum...


bilgenn

Merhaba,

Benim oğlumda vardı,6 aylıkken fark ettik
İlk önce İzmitteki Dünya Göz hastanesine götürdük
Sürekli kapama yaptık,gittik geldik aylarca.
Aynı size bahsedilen şeyler gibi herkes ameliyat yaptırma sakın ,geçer,işte şunda da  vardı,geçti gibi şeyler söyledi
En sonunda Dünyagöz Altunizade şubesindeki Mürüvvet Hoca ile tanıştık.Geç kalınmış dedi,eğer oğlum 1 yaşına kadar ameliyat olsaydı gözlük kullanmasına bile gerek kalmayacakmış
2 yaşında Mürüvvet Hoca ameliyat etti,düzeldi çok şükür ama gözlük kullanmak zorunda
Her muayeneye gidişimizde gözlük numarası değişiyor.
Kapama da devam ediyor.Mürüvvet Hoca'yı tavsiye ederim.
Acil şifalar dilerim.


mustafamami

merhaba. oğlumda da vardı. biz de dünya göz etiler elvan hanım'a götürdük, günde 1 saat kapatma verdi. tabi çok zor oldu. uyurken bantlıyordum uyanınca farketmezse bir süre kalıyordu, farkederse çıkartıyordu. sonra fulya'daki cerrahi'de funda hanım (ismini yanlış hatırlamıyorsum) ona götürdük. hipermetrop var dedi ve gözlük verdi. tam 1 yaşındaydı oğlum o zaman kreşe de başlamıştı, kolay alıştı ama kreşte takıyor arabada çıkartıyor evdeyken kullanmıyor :) belki de gözlüğü kreşle birleştirdi (bu burada takılıyor gibi) benim bütün ailem gözlüklü, babası da takıyor o yüzden alışması kolay oldu. ara ara kontrole götürüyoruz.  ara ara kontrole götürüyoruz. numarası azalır diye bekliyoruz. bebeklikte oluyormuş hipermetrop sonra geçebiliyormuş... munisal

bende vardı 1.5-2 yaşında fark edilmiş.benimki fazlaydı amelyatla duzeldi yalnız doktor siddetle tv oneriyordu ki aynı yere odaklansın gozlerim.


Teacher_Mom

Kanuni sultan süleyman eğitim araştırma hastanesinde göz doktoru Dilbade yıldız Ekinci var. Çoğunlukla bebek hastaların gözlerini kontrol ediyor. Zaten o yuzden o hastanede. Bu konularda onemli olan tecrübe. Dilbade doktor günde baktigi hastalarin çoğu bebek. Bu yüzden ona goturmeni tavsiye ederim. Hastanesinde plusoptix ile göz muayeneside yapildigindan bebeginin göz numaralarinada rahatlikla bakar. Ona goturdukten sonra icin rahat olsun.


sanemsy

Mürüvvet hocaya gittik gözlük verdi. Ayrıca günde 1 ssaat kapatma verdi. 2 ayri damla damlatti. Buyuklerin gozlerine bakip numara cikartan alette biraz aglayarak da olsa olcu aldi. Astıgmat ve hipermeyrop cıktı. İlk dr hiç gözlük vermezken mürüvvet hanım mutlaka gözlük dedi srekli takacak dedi. Bu kadar nasıl farkeder anlamıyorum. Kime güveneyim bilmiyorum. Bosu bosuna bu kadar kucuk bebege gozluk taktirmayalim?:(munisal

Bosu bosuna bu kadar kucuk bebege diyorsunuz da gerçekten gerekiyorsa belki birkaç yıl sonra gözluğe gerek kalmaz ama gözlük durumuna gelip takmaz ise birkaç yıl sonra kimbilir ne numara takmak zorunda kalır.3 yaşına kadar çocukların gözleri zaten en kolay bozulabilir. Tabii su gerçek de var sürekli gözlük takanlar (özellikle miyop olanlar gözleri tembeleşir). Gözlük tam ne için verilmiştir de önemli. 


1 yaşında fazlaaa kayma fark edildi) 3 yasında gözlük takmaya başladım. 5-6 ayşımda ameliyat oldum(2,3 derken 4 numara oldu) ve 13 yasımdan beri takmıyorum(lazer mazer yok,annem sağolsan en iyi cam almasına dikkat ederdi).zor da olsa (o yıllarda okulda bile gözlüklü tektim) sürekli taktım ve sonuç ortada şuan sadece bazen basım agırdığı için çalışırken takıyorum(10-15 saat bilgisayar karşısındayım).(bende hipermetropum)

bence 1-2 bu konuda uzman doktora götürüp karar verebilirsiniz(gerçi ona da gerek var mı bilmiyorum cunku artık teknoloji gayet iyi bu konuda.yani numara çıkaran alet pek yanlış yapmıyor).Verilen numarayı bilmiyorum. (0.25 dinlendirici olanları gözlükten saymam).

Aklıma bir olay geldi.6 yaşından beri gözlük takarım ve dediğim gibi zamanla 2,3,4 de çıkmıştı(sürekli taktım ),13 yaşımdan beri 0.75 ile devam ediyorum.1o yıl önce yeni gözlük alayım diye ünideki doktora gittim ve bütün belgeleri götürdüm. Birşey yok dedi ve 0.25 verdi.almadım.ondan sonra kime gitsem 0.75 veriyor.

Doktorun muayene şekli ne.göz olayı "göz kararı" ile numara anlaşılmaz. 
Damlalar göz bebeklerini büyütüp daha kolay görmeleri içindir doktorların.sanemsy

Son durum : Biz de hem cumhur hocaya hem mürüvvet hanıma goturduk. Mürüvvet hanım elektronik cihazla cumhur hoca elinde bir manuel aletle ölcuyor. İkisi farklı numara olctu. Cumhur hoca elektronik büyükler için olan cihazın uygun olmadıgını cocugun aletin içine bakmayacagını numaranın yanlış ölçüldüğünü söyledi. Tabi kafamız karıştı. Cumhur hocanın yazdıgı numaralarla gozluk yaptırdık ama sürekli nasıl takılacak bilmiyorum :( 2 saat de goz kapama yapın dedi.. Sag gozde kayma var. 2-3 ay sonra tekrar gidicez cumhur hocaya. Genetik sasılık mı yoksa hipermetrop nedeni ile mi kaymavar sorusuna cevap veremedi takip gerekir dedi.Cevaplamak için Üye ol