Gündüz sık çiş yapma

Uk_Den soruyor: 2

Merhaba, oğlum 4 yaşında. Son 1-2 haftadır, gün içinde 10-15 dakikada bir çişe gidiyor evdeyken. Tabii çok az yapıyor veya yapmıyor. Doktora götürdüm, idrar tahlilinde bakteri veya şeker ile ilgili sorun yok. Pipiyi de inceledi. Herşey normal görünüyor.  Tv izlerken bile sık gitmesi beni şaşırtıyor. Gece ise normal, sabaha dek tutuyor. 

Psikolojik gibi geliyor bana. Başına böyle bir şey gelen var mı?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


sinans

maritza

kızımda da geçen seneden beri böyle bir konu vardı...özellikle kreşte sık sık tuvalete gitmesi artık dikkat çeker olmuştu.biz bunun psikolojik ve geçici birşey olduğunu düşündüğümüz için üzerinde durmamaya çalıştık,her istediğinde götürdük.gece dediğiniz gibi tutuyor,gündüz de oyuna daldığı ya da dışarıda tuvalet bulamayacağımız zamanlar tutabiliyordu.


ancak bu çok fazlalaşınca okul psikoloğu bizi çağırdı ve bunu çözmemiz gerektiğini ,etkinliklerde sık sık tuvalete gittiği için yaptığı şeyi tamamlayamadığını söyledi.öğretmeni kızıma bir anlaşma teklif etti,"tuvalete sadece etkinlikten önce ve sonra gitme anlaşması"...çok sıkışırsa tabii ki etkinlik sırasında gidebilirdi...biz bunu evde çok dillendirmedik,öğretmen ile ipek arasında çözsün diye..babası sadece etkinliklerden geri kalmamak için daha nadir tuvalete gitmesi yönünde yumuşak şeyler söyledi..

şu andaki duruma göre bu anlaşma çalışıyor gibi duruyor...tuvalete gitmeler azalmış.sanırım ilgi çekmek için yapıyordu..burada çocuk ile iletişim çok önemli sanırım.konuyu inada bindirmeden ve de çok büyütmeden doğal bir süreçmiş gibi daha az tuvalete gitmesini telkin etmek(bizde bak etkinliklerden geri kalabilirsin,biraz tut ders sonrası gidersin gibi..).


fizyolojik olmadığından eminseniz bu tarz bir yaklaşım benimseyebilirsiniz...
Cevaplamak için Üye ol