Kreşe alışma süreci

ferhunde79 soruyor: 6

Merhaba, 

Oğluma 10. Aydan itibaren, anneanne ya da babaanne ile beraber bakıcı bakıyor. (İş yeri ve ev mesafemiz fazla olduğu için sabah akşam birisinin daha olması gerekiyordu.) 

15 Hazirandan itibaren de yaz okuluna başladı, bakıcımız da 10 günlük izin kullanıyor. Yazokuluna alışması için ilk hafta yarım gün verdim, bakıcımız sabah bıraktı, öğlen aldı. Yemek vb. dışında çok sıkıntı yaratmadı bu süreçte oğlum. Ancak ilk hastalığımızdan dolayı 2 gün okuldan uzak kalıp, haftasonu dahil 4 gün de benimle geçirince bu sabah gitti ancak öğlen babanne aldı çok ağladığı için.

Sizler çocuklarınızı kreş döneminde nasıl ikna ettiniz? Bu süreç çok uzar mı? Fikirlerinize ihtiyacım var, bu küçük kuzucuklara bu yaşta okul yükünü yüklemek bana çok zor geliyor ama bir yandan da hayata bir taraftan tutunmaları ve hazırlanmaları için lazım gibi geliyor.

Bana tecrübe ve fikirlerinizle yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


atgltn

Merhabalar,


Benim oğlum 34 aylık.. Mart ayından beri kreşe gidiyor.. İlk zamanlar 10 gün kadar annemle birlikte gittiler. Önce 1-2 saat kaldılar, sonra yavaş yavaş süreyi uzattılar. Sonra annem üst kata çıkıp ayrı oturmaya , kameradan onu izlemeye başladı bu şekilde yavaş yavaş uzaklaştı. Ve nihayetinde 10 gün sonunda annem gitmeyi bıraktı. sabahları onu bırakıp kendisi döndü. 

Önceleri çok ağlıyordu, sabahları ben yada babası bırakıyrsa kreşe inanılmaz ağlıyordu. Ben doğdugundan beri herkonuda karşımda bir çocuk değil, bir yetişkin varmış gibi konuşurum oğlumla.
Yine öyle yaptım. Kreşe gitmesi gerektiğini çünkü evde yalnız kalamayacağını

bizim neden işe gitmemiz gerektiğini,

eğer gerçekten itfaiyeci olmak istiyorsa okulda öğrenmesi gereken şeyler olduğunu hepsini tek tek anlattım.

Ama bu anlatma işini çok alakasız bir anda, sakinken yaptım. Normal bir konuymuş gibi.

Dikkatini çekecek şekilde.

Ortamı sevmesi, arkadaşlığı, oyunları, öğretmenlerini sevmesi artı konu tabi.

Dolayısıyla 1,5 ay sonunda tamamen sorunsuz gitmeye başladı.

ARA SIRA deneme amaçlı ağlıyor :) bakalım  onu bırakmaktan vazgeçecekmiyiz diye Ama bu süreçte kısa sürdü.

İnanmayacaksınız ama dün akşam uyumadan önce şarkı sölüyodum ona bana dedi ki, annecim biliyorum siz yarın yine işe gidiceksiniz. Ama akşam geliceksiniz.

Çünkü işe gitmeniz gerekir. Bana yemek, akülü araba almanız için gitmeniz gerekir. Ben artık abi oldum hiç ağlamıyorum çünkü zaten geliyorsunuz akşam. Bazı günler ağlıyorum ama :)

Bana söylediklerinden anladığım kadarıyla onu kreşe bırakıp bidaha almayacağımızı, onu terkettiğimizi düşündüğü için ağlıyordu. Artık bize güveniyor onu bırakmayacağımızdan emin. Bu yüzden rahat ve ağlamıyor.

Dolayısıyla size tavsiyem, onu sevdiğinizi, geri alacağınızı, asla terketmeyeceğinizi güzel güzel anlatmanız. size güvenince zaten alışacaktır.

Şuan hafta sonu dönüşünde öğretmenim seni çok özledim diyip boynuna sarılıyor, hergün değişik bir şarkı söylüyor


kreşin faydası çok hele bizimki gibi tek çocuksa inanın çok faydasını görüceksiniz.

İnsallah kolayca atlatırsınız bu süreci. sevgiler..


ferhunde79

Merakla tecrübeli annelerden cevap bekliyordum, ilginize teşekkür ederim. İnanın aynı şekilde konuşuyorum ben de ama bizimki biraz daha mı inatçı ya da sıkıntı nedir bilmiyorum. Biraz daha bekleyip, olmazsa bir uzmandan yardım alsam iyi olacak. Tekrar teşekkür ederim. 


atgltn

Rica ederim. Bence uzmanlık bir durum yok. Biraz sabır.. Her çocuk farklı sonucta. kimi 1 ayda kimi 2 ayda alışır ama mutlaka alışır azıcık sabır :) görüşmek üzere


guta

Hiç uzmanla görüşmenize gerek yok bence. Alışma süreci çok uzayabiliyor. 1 haftada 10 günde alışan çocuk çok azdır zaten. Bir kısım çocuk da başta çok hevesli oluyor, 1 ay sonra hevesini alınca,  iş monotonlaşmaya başlayınca ağlamaya başlıyor. O yüzden oğlumun kreşindeki  psikolog yavaş yavaş alışması daha çok tercih ettiğimiz durum derdi. Sabırlı ve kararlı olmaktan başka çözüm yok gibi duruyor. Bizim ağlamalarımız  3 ayı bulmuştu maalesef. Sonrasında çok sevmişti. Dikkatlice gözlemleyin, eğer kreşin tutumunda bir sorun yoksa, çocuğu mutsuz edecek bir durum yoksa ve illaki kreşe başlamasını istiyorsanız kararlı olduktan sonra mutlaka alışır.


ferhunde79

Oğlum aslında çok sosyal bir çocuk, arkadaş canlısı, oyun delisi.. ama adı kreş olunca iş değişiyormuş demek. Bizim sıkıntımız ayrıca bana aşırı düşkün olması, çalışıyorum ben yokken de bakıcısı ile iyi vakit geçiriyor ona da çok alıştı. Ama kararlıyım artık onun evden çıkması gerekiyor bence. Dediğiniz gibi bol bol sabır, anlatma ve konuşmayla çözeceğiz bunu sanırım. Bir yandan da kıyamıyorum tabi :) 

Teşekkür Ederim ilginize.


sefemu

kızım ilk günden koşa koşa gitti.. tam gün değildi 2 saat gidiyordu.. çok mutlu ve hevesli idi..

sonuç 5 ay sonra -ki aralarda hastalıktan çok gidemedik- bir gün gitmeyeceğim diye ağlamaya başladı.. 15 günlük ikna turundan sonra değil bu sene seneye bile tam gün göndermeme kararı aldım..

çalışmıyorum böyle bir imkanım var tabi çalışsaydım "öğrenilmiş çaresizlik" içinde gitmeye mecbur devam edecekti..

çocuğun seçenekleri ne bu önemli.. anne evde iken okulda olmak zor oluyor.. ama bakıcı mı okul mu ise seçeneği -zaten anne seçeneği yok anne işte bunu biliyor- ve okula daha çabuk alışıyorlar..

okul, öğretmen, çocuğun mizacı, orada karşılaşacağı durumlar, sınıfındakilerle anlaşıp anlaşamaması, anne evde mi işte mi, mecbur olunca susuyor mu yoksa inatçı ve asla kabul etmiyor mu... gibi bi sürü etmen var..


denemeden bilinmiyor.. inşallah iyi şeylerle karşılaşır, gerçekten severek gider.. kolay gelsin..Cevaplamak için Üye ol