6.5 aylık ikizlerim ve ek gıda

estel soruyor: 5

İkizlerim 5.5 aylıkken doktorumuz tattırma amaçlı sebze içerikli kavanoz mamalarını önerdi..2hafta bebeklere değişik sebzeler tattırdım.Severek yediler,6.ay kontrolünde doktor direk ev yemeklerine geçelim dedi.çorbalar,köfteler,dolma,sebze yemekleri,makarna yedirebilirsiniz dedi..tüm bu yemeklerde et serbest.gelecek aya da bakliyat dahil olacak bu yemeklere.doktor pürelerle zaman kaybetmememizi söyledi.bebekler henüz çok küçükler,yayla çorbasındaki pirinç tanesini bile yutamadılar..tüm yemekleri nasıl yedireceğimi bilmiyorum..ben kendimi pürelere çorbalara hazırlamıştım.ev yemeği deyince hazırlıksız yakalandım.sizce kendi bildiğimi yapıp pürelerle mi başlasam??lütfen yardım,6 aylık bebek için günlük menü tavsiyesi olan var mı??bu arada bebeklerimi emziriyorum.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


neretva

Bence ev yemekleri için erken. Ama püre de yapmayın. Çatalla ezin. Blendır, süzgeç kullanmayın. İlk başta az yerler, bazılarını çıkarırlar ama pütürlü yemeye alışırlarsa uzun vadede siz de onlar da rahat olursunuz. Doktorunuzla ters düşmek istemem. Sonuçta onlarınki uzman görüşü. Ancak isterseniz orta yolu bulun. Yoğurtla başlayın. 3-4 gün sonra sebze çorbası ekleyin. Bildiğimiz mercimek çorbasını yapın, tuz atmayın, süzgeçten geçirmek yerine patatesi, havucu çatalla ezin. İçine irmik de katabilirsiniz. Yoğurt çorbası da yapabilirsiniz. 4-5 gün sonra un çorbası deneyin mesela. Bu arada meyve pürelerini cam rendede hazırlayıp verebilirsiniz. Amasya elması, armut vs. Bunları nasıl yediklerine bakarak evde pişen az tuzlu yemeklerden azar azar tatırmaya başlayabilirsiniz.


gazelra

6 ay sadece süt içmiş bir bebekten öyle ciddi ciddi yemek yemesini bekleyemeyiz.oruç tutunca bile önce çorbadan baslıyoruz daha hafif ve mide alışsın diye.ben böyle düşünüyorum ve bebeğime de böyle davrandım.ilk basladığım sey seftaliydi.sonra yoğurt,içine bazen meyve de ekliyordum.sadece haslanmış sebzelerle yaptığım corba(kabak,patates)püreden daha yutulabilir olduğu için böyle yaptım hep.bir kaç hafta sonra sarımsak,pirinç,bulgur falan da ekledim.ilk baslarda çok yiyemiyor zaten.bir kaç cay kasığı falan yiyordu.ben bunun bir süreç olduğunu düşündüm hiç ısrar etmedim,emzirmeye devam ettim.6 -9 ay sadece alışma çünkü.


nilinmasali

Kavanoz maması neden önerdi? 3 yıl raf ömürleri var katkısız olduklarına inanmıyorum ben,ek gıdaya geciş sürecinde ben kendi içgüdülerimi dinledim kahvaltıyı taneli yedirdim mesela evde süt loru yaptım ya 1 tatlı kasıgı ondan yada 4/1 yumurta sarısı yanında yine dönüşümlü pekmez yada sekersiz marmelat (ev yapımı),bazen bebeğe uygun yapılmış kumpir,sekersiz bebek keki( sütle ıslatılmış),sabah pekmez vermediysem 1 kasık pekmez eklenmiş meyve püresi,öğlen sebze corbası(corbayı her zaman yemek gibi hazırladım mesela tuzsuz salçasız bi kabak yemeği hazırladım blendırdan gecirdim) aksam üzeri yoğurt yada yine ev yapımı olmak koşuluyla muhallebimsi biseyler verdim içine minik doğranmış meyve parcaları ekledim,gün içinde 1 öğünde olsa pütürlü gıda veriyorsanız bence alışma sürecinde yeterli olur,birden bire yiyemeyecekleri seylerle karsılasmak işleri zora sokabilir diye düşünüyorum..

 


opposition

Bence de kavanoz sebze püreleri pek hoş tadı olan şeyler değil, bebeklerin ilk tanışacakları lezzetler kesinlikle bunlar olmamalı. Bizim yemeklerden bir yaş civarı vermeye başlamıştık biz, mama ile beslendikleri halde, siz üstelik emziriyormuşsunuz (maşallah diyeyim hemen :))

Kavanoz meyve pürelerini dışarı çıktığımız zaman kullanırdık sadece. Yoğurt, tarhana çorbası, meyve suları ile başlanabilir. Blender kullanmayıp çatalla ezmenizi tavsiye edeceğim, zira geri dönüşü çok zor olabiliyor.


CokBilmis

Doktorunuz çok iyi bir çocuk hastalıkları uzmanı olabilir ama bebek beslenmesi ile ilgili olarakbelki bir beslenme uzmanına başvurmanız daha doğru olur.Cevaplamak için Üye ol