İnsan yetiştirirken, insan eksenli olumlu davranışları ve toplumsal faydayı ne kadar dikkate alıyoruz?

annevebebis soruyor: 6

Merhaba.
İleriye yönelik bir soru gibi gözükse de aslında ivedilikle cevap bulunması gereken bir soru olduğunu düşünüyorum. Çocuklarınızın topluma faydalı, toplumsal konulara duyarlı, insanı seven, insana saygı duyan bireyler olması için ya da bencil düşüncelerden uzak tutmak için neler yapıyorsunuz? Mesela ne çeşit faaliyetlerde bulunmak ya da ne tür davranışlar göstermek gerekir ki ilerde çocuklarınız önce ben, önce benim faydam, önce benim çıkarım demesin? Çocuklarımıza "diğergam" davranış biçimini nasıl kazandırabiliriz? Ya da ebeveynler olarak hangi davranış ve tutumlarımız onları diğergamlıktan alıkoyar ve "ben" eksenli bir dünyaya sokar? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


annevebebis

nozturk, çok teşekkürler cevabınız için. Haklısınız. Anlık hareketlerimiz, çocuk için o an soru işareti taşıyan pek çok şeyin cevabı olabiliyor bazen. Anne babaların bunu kendine güvenir bir şekilde yapması da çocukta o davranışın güvenilirliği hakkında olumlu etki bırakacaktır. Tabi en azından okula başlayana kadar ebeveynlerin bu tutumları yakın çevrelerinde bulunan kişiler tarafından da destek bulmalı ve onaylanmalı. Bizim bebeklerimiziçin erken bunu konuşmak ama gençliğin pek çok sorununun arkadaş kaynaklı olduğunu görebiliyorum. Bunda da belki istisna ailesi ile çok iyi iletişim kurabilen çocuklardır. İletişim de çok erken dönemlerde başlıyor, bu da bir gerçek. İşimiz zor, sonuçlarına değer tabi ki :) Hatta bir ömrün tüketilebileceği en güzel yollardan biri, bir "insan" yetiştirmek. Sevgiyle... :)


annevebebis

merhaba dandi01,

Alıntı olarak aktardığınız cümleye katılmıyorum.

Her savaşa giden kahraman değildir. Bu ilk itirazım.
Pasta herkese yetsin diye yalan söylemesi gerekmez. Bu da ikinci itirazım.

Genel anlamda verilen mesajda iki hata varken, daha detaya indiğimizde; savaş ve pasta kelimelerine takıldığımı da söyleyebilirim  :)
Neden derseniz: Savaş çıkarları; pasta da lüks tüketimi anımsattığı için. İki kelime de özü itibariyle diğergam yaklaşıma ters.

Bazen özellikle romantik/duygusal yazılarda okuyucu kasten ya da bilmeyerek bu tip hatalara düşürülüyor.

Çocuklara verilen her sinyalin önemine inanıyorum. Başlığı açma sebebim de bu hassasiyet.

Verdiğiniz örnek konunun daha net aktarılabilmesi açısından çok ama çok faydalı oldu. Çok teşekkür ediyorum.

nisa06

bir eğitimci olarak şunu söyleyebilirim:çocuğunuzun sahip olmasını istediğiniz her türlü davranışı ona kazandırmanın en etkili yolu öyle davranmaktır.yani önce siz örnek davranışlar ve yaşantılar sergileyeceksiniz ki o da sizin istediğiniz gibi bir evlat olsun.


beybi

kardeşi olamıyacak cocuklar bencıl olmaya mahkummu sanmıyorum benım oğlum kardeşi olma gıbı bır secımı olamıyacak bız inşallah ınanıyoruzkı onu hayırlı bır evlat olması ıcın en guzel şekılde yetiştırecez.Bakıyorumda coğu anne baba cocuğu yabancıdıl eğıtımı alıyorsa sporla uğraşıyorsa ... herşey yolundaymış gıbı gelıyor ama bence en önemlı şeyı unutuyoruz evlatlarımıza yeterlı din eğıtımı veremıyoruz bunları verırken onun asıl gereklılığını hep arka plana atıyoruz.guvenı sevgıyı saygıyı aşılamaya calışırken acaba bızler anne baba olarak evde bunu gercek anlamda bırbırımıze uygulayabılıyormuyuz.cocuk herşeyı önce aileden alıyor onlar öyle akıllılarkı 3 yaşından ıtıbaren yaptığımız herşeyı beyınlerıne kopyalabılıyorlarkolay kolayda unutmuyorlar.cocuk aıleden ne alırsa önce onu uygular.Arkadaş ve cevre kuvvetlı bır aıle yapısı olan cocuğu bence fazla etkılemez.


NORTH_TAN

nisa06 ya katılıyorum. Kendin doğruyu yap, çocuğun örnek alsın ve bunu daha iyilere taşısın.daha iyi nesiller yetişsin.


annevebebis

beybi, kardeşinin olması şart değil elbette, sadece paylaşmayı öğrenmesi için güzel bir sebep olarak düşünebiliriz kardeş sahibi olmayı.

bir de 3 yaş olarak değil de, aslında anne karnındaki dönemden itibaren çocukların pek çok şeyi kopyaladıklarını bilirsek ve ona göre davranırsak eğitimlerinde daha doğru yaklaşımlar sergileyebiliriz belki.

Yorumlarınız için teşekkürler.
Cevaplamak için Üye ol