erken doğan bebeklerde kolik sonradan mı oluşuyor???

gosyh soruyor: 9

herkese merhaba,kızım 36 haftalıkken 2560 gr doğdu,3 haftalık olana kadar sakin sessiz bir bebekti ama 3. haftadan beri gaz sorunlarıyla beraber 6. haftada kolik belirtilerinde olduğu şekilde ağlama krizlerine girmeye başladı,merak ettiğim 4. haftada tavan yapar denilen kolik prematür bebeklerde daha mı geç oluşur,çünkü doktor ilk haftalar ağlamayı bile bilmeyen kızımız için dünyaya ancak adapte olduğunu normal doğma günü geldiğinde normal bebekler gibi davranmaya bşlayacağını söylemişti.Bir de kolik dediğimiz şey 3-4 günde bir yaşanan krizler olabilir mi?Bizim şimdilik bu şekilde oluyor ama bilmiyorum başlangıcı mı bu ? zamanla daha sık mı olacak? yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.. 

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


wonderwoman

Baslangicta 2, 3 gunde bir tekrarliyor. Bir hafta icinde hergun olmaya basliyor. Bizim ki oyleydi en azindan. Kolayliklar dilerim.


gosyh

ben de öyle olmasından korkuyorum ya bakalım bekleyip göreceğiz..teşekkürler yanıt için.


cankush

prematüre bebeklerde her şey normal doğum zamanları geldikten sonra başlıyor. bu dediğiniz muhtemel olabilir. kolik için de maalesef yapılabilecek standart şeyler dışında bir şey yok. kolay gelsin.


GOGO05

ben 2,5 ay kadar çektim allah yardımcınız olsun zor günler ama aynı zamanda güzel günler bence bol bol spor yaptırın bebişinize ben öyle yendim tabi bide sab simplex diye damla kullandım bende 37 haftalık doğum yaptım tam doğum tarihine geldi bütün düzen değişti sanırım herkesin bebişi böylebade02

Merhaba, benim ikizlerim 29 hafta dogdular ve evet, kolik normal dogum gunlerine gore basladi. Oncesinde zaten rahim ici gelisim surecleri devam ediyor. Ancak bebegini dikkatle izlemeni oneririm zira erken dogan bebeklerde reflu de sik goruluyor. Benim biraz zamanimi aldi aradaki farki farketmem. Reflu ilacina basladiktan sonra ise epey rahat etmistik. Kolayliklar diliyorum.


gosyh

merhaba berilt,reflü olduğunu nasıl anladın?


aysetuna

Merhaba,

Ben de 35. haftamda doğum yaptım.
Biz kolik problemi yaşamadık ama doktorum erken doğduğu için diğer bebeklere göre gaz sancılarının daha geç sonlanacağını iletmişti...


bade02

reflude sik gorulen kusmalarin disinda yemek yemeleri tam bir kabustu. karinlarini kaldirip yay gibi geriliyorlardi ve cok agliyorlardi. bir de sik ama az yemek istiyorlardi. bazen de biberondan tiksiniyorlardi.


amazonanne

Merhabalar...

Kolik bebeklerle ilgili bir kitap çıktı... "Bebeklerde Kolik Sorununa Çözüm". Güzeldünya Kitaplarından. Amerika'nın en çok satan kolik kitabı. Dr. Bryan Vartabedian yazmış. Bir çocuk gastroenteroloğu. Kolik diye bir hastalık yoktur, mutlaka bir sağlık sorunu vardır diyor.. Bu sorunun araştırılıp bulunmasında anne-babaya rehber olacak çok kapsamlı bir kitap. Bilginize :)) Ayrıntılı bilgiyi www.guzeldunya.com.tr sitesinde bulabilirsiniz.


Cevaplamak için Üye ol