Bebegimi ilk kez bırakıp çıkacağım yardım lütfen

Mavipatik soruyor: 6

Merhaba arkadaşlar 7ay 2 günlük oğlum var dogumdan beri emiyor ücretsiz izindeyim 1.5 - 2 yaşına kadar ben bakacağım sonra kayınvalidem bakacak. Doğumdan beri tüm bakımını ben yapıyorum annem başka ilde 3 aylikken bir buçuk hafta falan kalmaya gittik oğlumla. Tek yer değişikliği o oldu bebeğim için. Orda da hep bakımını ben yaptım bebeğim tamamen bana bağlı yani. Babada da duruyor çok sıkıntı çıkarmıyor ama sadece oyalamaya duruyor hic babasi altini degistirip yemek yedirmemistir endiseleniyor esim beceremem diye. Kayınvalide ile evlerimiz yakın arada onlara ziyarete gidiyoruz başlarda yadirgiyodu kucaklarında durmayıp agliyodu beni istiyodu şimdi nispeten daha iyi. Keyfi iyiyse duruyo mizmizsa beni istiyo ama evde ben de oldum hep yani gördü her istediginde aldim emzirdim uyuttum orda da beşiği var. Çarşıya pazara hep bebeğimle gittim. Sadece bi kez bizim evde kayınvalide yarim saat baktı ben hemen bişeyler almaya çıkıp gelmiştim. Onun haricinde babayla da evde yarim saat 1 saate kdr durdu hemen gidip geldim. Benim Annem burdayken de 1 saate yakın falan durmustu. Ayin 19unda yada 26 sinda is arkadaslarimla işyerinde bi etkinliğimiz var şimdiye kadar bebekten ötürü hicbisey yapamadım arabamiz yok bebek de küçüktü zor oluyo ulaşım diye hep reddetmis gibi bahane uydurmus gibi oluyorum artık bu sefer gideyim dedim. Oglum o zaman 7.5 ay 7ay+3 hafta falan olacak. Hastanede çalıştığım için bebeği götürmeyecegim enfeksiyon açısından. Kayınvalide bakarim diyo da oğlum durur mu bilmiyorum. Emzirip uyutup ciksam işyerine ulaşım yarim saat orda maksimum 1 saat dursam gelsem yarım saat de dönüş 2 en fazla 2.5 saate dönmüş olacağım. Uyuttugum gibi uyursa uzun bi süre ne ala ama bazen hemen kalkiyo. Uyanirsa 2 saate kadar nasil oyalar buzlukta sütüm var bırakırım biberonunu ek gidasini da hazırlar bırakırım. Şimdiye kadar biberondan mecbur kalmadikca icmedi 1 2 kere icmisti dışarda enziremeyecegim bi alandayken onun haricinde evde falan ucuyla oynadı hep biberon sevmiyo emzik de ayni sekilde almadi. Acikir da içmezse fincanla falan içirir kayınvalide en kötü de bazen oral tatmin icin illa meme istiyo emzik biberon bilmediğinden dolayi. Ben nasıl birakcam durur mu bilmiyorum önerileriniz neler?

Ek olarak belirteyim şuanda küçük düzeyde bi meme reddi yaşıyoruz o da buyume kaynakli ilgisi değiştiği icin memeden ziyade daha cok oyun istemesinden ötürü olduğunu düşünüyorum bu sorunu da emzirirken bi yandan görebileceği alanda sevdiği oyuncağını gösterince susuyor emiyor öyle halllediyoruz. Böyle bi sıkıntımız varken ufak çaplı dışarı çıkmam durumu kötüye götürmez heralde bi seferlik 2 saat çıkmaktan ne olacak diye düşünüyorum.

(Suanda kayınvalide grip gitmiyoruz 1 haftaya kadar iyileşene kadar gitmeyiz. Sonrasında gunduzleri beraber vakit geçirerek mi alistirmaliyim yoksa bi anda alismadan o gün uyutup ciksam uyaninca 2 saat benim olmayışım daha kötü mü travma olur? Güvenli bağlanmamiz zedelenir mi? Nasıl bir yol izlemeliyim artik bebeksiz dışarda 2 saat de olsa özgürlüğüm olmali diye düşünüyorum dogumdan beri sadece apar topar bişeyler almaya çıktım bebeksiz hiçbir etkinliğim olmadı cok bunaldim yardımlarınızı bekliyorum)

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Defnekuzusu

Allah yardımcınız olsun bende çalışan anneyim kıızmı 1 yaşında bıraktım o yaşa kadar hep kendim baktım bıraktığımda teyzesiydi aslında bişey olmuyor ama sizin vicdanınız sizi sürekli sorguluyor sonra ben 5 ay kadar bu duruma dayanıp yanımda kendi işimiz olduğu için götürdüm kıızm 2 yaşında hala bnele işe geliyor bazen anneanne bakıyor ben kızıma bebke işçi diyorum 😊😊kauınvalideniz güzel bakarsa sorun olmaz inşallaj sıkmayın canınızı gönül isterdiki çalışmak zorunda olmasaydık ama elden bişey gelmiyor bende çok endişe ettim ama pek farkına varmıyor çocuklar ben işten döndüğümde kalp çarpıntısı yaşıyordum asansörden eve çıkana kadar koşa koşa gelirdim kapıyı açınca ablam kıızm ın bnei gördüğünde sevinç çığlıkları atması içimi parçalardı ama ablam ben gittikten sonra hiç bişey yapmadığını söylerdi ama kauınvalideniz lütfen TV karşısına oturtup oylamasın biizm en büyük pişmanlığım ız bu oldu oyun ounatsın uyaran eksikliği olmasın bebeğinizde bol bol konuşsun hiç bişey olmaz inşallah bende emziriyordım sorun yaşamadık akşam ve gece telafi ediyordu sıpa 😊


Mavipatik

Teşekkür ederim yorumunuz için. Siz biraz daha genel ileriye yönelik bahsetmişsiniz benim 1.5 - 2 yıl sonra yaşayacağım durumu açıklamışsınız fakat bahsetmek istediğim konu suan 7.5 aylıkken onsuz çıkmam ve evde beni göremeyince ayrılık anksiyetesi yaşayabilir mi güvenli bağlamamız zedelenir mi ben o açılardan düşünüyorum küçük diye  yani nasıl bi yol izlemeliyim sizce


mrslikbr

Yani bebekler cabuk unutuyor bence disari cikmanizda bir sakinca yok geldiginde sarilip koklasirsiniz gecer diye dusunuyorum oglum 8 aylikken bende annemlere birakip disari cikardim suan icin bir sorun gorunmuyor gibi.


mustafakereminannesi

Merhaba, öncelikle baştan durumu abarttığını düşündüğümü itiraf etmek isterim. Ancak sonradan empati kurunca seni daha iyi anladım. Zaruri durumlar dışında bende hiç yalnız bırakmadım bebeğimi. Bizimkisi daha çok küçük ama yine de yerine kendimi koyduğumda benim de zorlanacağımı kabul ettim. Ve biraz araştırdım. Tam da senin durumunla ilgili sorulmuş bir soruya konunun uzmanının cevabını buldum. Aşağıda paylaşıyorum. 

“Güvenli bağlanmanın oluşması ve zarar görmesi konusunda anneleri rahatlatmak istiyorum. Bu böyle bebeğimi bir gün yalnız bıraktım demekle bozulacak bir şey değil. Bağlanmanın tam oturması en az 1 yıl. O bir yılda da bebeği düşünün, 365 gün yaşıyor, her gün çevresinden veri topluyor. Örneğin günde 30 kere kucağınıza alıyorsanız 365 x 30 gibi bir hesap var ortada. Güvenli bağlanmanın bir kerede oluşması ya da yıpranması mümkün değil. Toplamda nasıl bir annelik yapıyorsun, nasıl bir ilişki kuruyorsun bu önemli. Bazı anneler çok tetikte duruyor, eyvah güvenli bağlanması bozuldu mu acaba diye evham yapıyorlar. Böyle bir şey değil bağlanma. En önemli şey çocuğu takip edip ilişkiyi takip etmeye çalışmak. Tabii ki bırakıyorsun duşunu da alıyorsun, çamaşırını da yıkıyorsun, bazen işe başlıyorsun, hastalık oluyor, uzaklaşmak gerekiyor. Orada boşluklar oluşuyor ama en önemli şey geri dönmelerde çocuğa nasıl tepki verdiğin. Sarılıyorsun, ağlıyorsa kucaklayıp anlatıyorsun, gitmiştim, geldim diyerek. Aslında güven veriyorsun çocuğa. Annenin gitmesiyle üzüldü, ağladı, terk edildiğini düşündü hepsi olabilir. Ama döndüğünde ona güven verip gözünün içine bakıp sarılıyorsun. Her tekrarda çocuk bunu pekiştiriyor ve zamanla öğreniyor.”


Desario

Mustafakereminannesi ve alıntı yaptığı uzman ne diyorsa benim görüşüm ve tecrübem de o yönde. O gün için hazırlığınızı yapın (süt, gıda, oyuncak vs) , bebeğin tanıdığı ve bebek büyütmekte tecrübeli babaanneye bırakın, yapabildiğiniz kadar endişe etmemeye çalışın. Daha sonra babaanne bakacaksa bu da küçük ve güvenli bir deneme olur hem herkes için. Yine de bence sizin bulunduğunuz ortamda babanın elinden de yemek yemeye başlasa faydalı olabilir mesela, her yemek zamanı sizi aramaz. 


Mavipatik

mustafakereminannesi çok teşekkür ederim önerin ve araştırman icin yazi icimi rahatlattı :)  

desario sana da teşekkür ederim yavastan denemelere başlayalım :)Cevaplamak için Üye ol