Arkadaş seçimi

gulefe soruyor: 2

merhabalar benim sorunum 3 yaşındaki oğlumun arkadaş seçimine müdahale edip, etmemem, birde oyun oynarlerken bu yaş grubu bazen iyi bazen hırçın olabiliyor, oyunlarına ne kadar karışmalıyız, ne zaman karışmalıyız, yada karışmamalımıyız,? kendi yaş grubuyla anlaşamıyor, 5-6 yaş çocuklarıyla sorunsuz oynuyor, bir kaç çocuklada ben görüşmesini yasakladım, oyuncaklarını, kitaplarını o an ne varsa genellikle paylaşır(bazen çok nadir paylaşmaz, yada bazı çocuklarla hiç paylaşmaz.) paylaşmak istemediğinde zorlamıyorum, çünkü belirli bir zamandan sonra paylaşmak isterse paylaşıyor, ama arkadaş seçimi çok kafamı karıştırıyor, bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim, iyi akşamlar..

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


elcinc

merhaba benim oğlum da 3 yaşında ve aynen 5-6 yaş grubu arkadaşları var bayılıyor ama kendi yaşıtlarıyla genelde sorun yaşıyor. ama etrafımda gördüğüm birçok bu yaşdaki çocuk akranlarıyla pek anlaşamıyor. biz bu sene kreşe başlayınca daha iyi olacağını ümit ediyoruz. tabi okuldaki arkadaşlarını seçemem sonuçta kendi seçecek ve kontrol dışında olacak olması beni biraz da olsa endişelendiriyor. yine de o bir birey ve sevip sevmeyeceği kişilere kendi karar vermeli biz rehberi  olabiliriz sadece, nitekim sevgiyi herzaman beslemek gerekli diye düşünüyorum. bu sorunun cevaplarını merakla takip edeceğim:)


gulefe

ben okuduğum araştırdığım kadarıyla çocuğumun 7-8 yaşından önceki arkadşlarına ailenin müdahale etmesi yani seçimine özen göstermesi, hani 5 yaşa kadar model alarak öğreniyorlar ya o yüzden tedbirli davranmak lazımmış,,, bende cevap bekliyorum ama kimse gelmedi daha
:))Cevaplamak için Üye ol