uyku

esilammm soruyor: 4

uyku düzenimiz zaten oturmadı,şimdi de uyumadan önce hep ağlıyor.kızım 4.5 aylık ne yapabilirim arkadaşlar..siz yaşadınız mı böyle sorunlar

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


cerenaltintel

Olmaz mı... Of doğurmadan önce uykunun bu kadar problemli birşey olduğunu hiç bilmiyordum, hani emmesi, yemesi vs. tamam da uykusuzluktan bihaberdim, büyük şok olmuştu:) Denemediğim hiçbir şey kalmadı desem yeridir, emzirerek uyutmadan sallamaya Hogg yatır-kaldırdan Ferber'e kadar.

Lara 3 aylıktı ve uykusu geldiğinde ağlama krizlerine giriyordu. Öyle krizler ki sinirimden beşiğine bırakıp salona gidip ''uykusu olan uyusun yeter'' diye bağırıyordum deli gibi (neye yarayacaksa...?). Gaz problemi de hala devam ettiği için ya gazı varsa acısından ağlıyorsa diye Ferber'i de deneyemiyordum. Sallama emzirme fayda etmediği gibi sinirlerim artık iyice ve derinden zorlanmaya başlamıştı. Biraz hareketlenip gazını rahat çıkartmaya başladığı 4. ay civarında kendi kendine uyumayı öğrenmesi gerek artık diye uyku eğitimine giriştim, istikrarlı olmama rağmen pek bir işe yaramadı, hala ağlıyordu, sürekli ağlıyordu. 4 çocuğunu da yataklarına koyup biraz ağlar sonra uyurlar, öğrenirler diyen yengem bile 2 saatin sonunda al battaniyeyi de sallayalım dedi:))

Kendimi çok fazla sıkmadan uyku problemlerine çözümler başlığı altında yazılan herşeyi okuyup Lara'ya en uygunlarını ayırmaya başladım, Örneğin, uyku saatinde karnı aşırı tok ise uyuyamıyor, gece (emzirmeyin deniyor ama) 1 kez mutlaka emmesi gerekiyor (karnı tokken uyuyamadığı ve zaten azalan sütümün iyice kesilmemesi için) , emzikle uyursa emzik aranırken çok sık uyanıyor, konu uyku ise  ten temasından çok hoşlanmıyor, uyurken odasında seli şekilde radyo çalması gerek yoksa en küçük seste sarsılarak uyanıyor, her akşam banyo yapıyor ama hemen ardından uyuyamıyor, biraz zaman geçirip oyun oynamak gerekiyor, banyoyu çok sevdiğinden çıkartıldığında sinirleniyor, o sinirin yatışması gerekiyor vs...

Kısacası , aylardır kızımı gözlemliyorum, farklı yöntemleri uzun süre ve istikrarlı şekilde denemeye çalışıyorum, verdiği tepkileri, yaptıklarımızı ve bunlara bağlı nasıl uyuduğunu yazıyorum. Yaklasık 5 ay içinde kızımın sevdiklerini sevmediklerini çözdüm sayılır. Ve ne yazık ki zorlu bebişlerde (bknz benim bebe:) bu iş çok ağır olabiliyor. 6-7 aydan önce bir rutin oturtmak çok güç.

Bence sen de yavaş yavaş kızının ne istediğini anlayacaksın, o büyüdükçe çevresine ilgisi artacak ve ağlama süreleri biraz biraz azalıp anlamadan bitiverecek. Ben yastığa değmeden uyurum, eşim 100defa dönmeden uyuyamaz, amma baskın genleri varmış, SİNİR:)
 
Bana çok yardımı olan bir site oldu http://bebegimuyuyor.blogspot.com/  tavsiye ederim.  Bir de şu yazı güzel http://blogcuanne.com/2011/05/18/uyku-sorunu-olan-bebekler-icin-rutin/ 

Kolay Gelsin,
Uykusu gözüne aklı başına,
Bizim uykularımız da onun olsun:)


toscana

canım bende yaşadım bu sorunları.ek besine geçtikten sonra rahatadık.aç olabilir mi acaba?


CokBilmis

Her uykudan önce düzenli olarak ağlıyorsa tek nedeni vardır: Uyku gelmiştir, yorulmuştur ve nasıl uykuya dalınacağını bilmiyordur. Sizin onu uyutmak için sallamanız, kucağınızda gezidrmeniz vs onun uyumasını iyice engelliyor olabilir.
Artık uyku eğitimi almak için yeterince büyümüş. Uyku Meleği'nden uyku danışmanlığı alabilirsiniz. Uyku eğitimini şimdi verirseniz geri kalan dönemde zıtlaşma, inatlaşma yaşamadan rahat geceler geçirirsiniz. Bebeğiniz büyüme hormonlarını gece salgıladığı için fiziksel ve zihinsel büyümesi önde gider. Siz de gece uykusunu alan bir anne olarak çok daha anlayışlı ve verimli olabilirsiniz.
Kendi kızıma ilişkin uyku deneyimlerimi de blogumda paylaşmıştım, belki bir yardımı dokunur:

Bebeğe kendi kendine uyuma nasıl öğretilebilir? http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2010/10/bebege-kendi-kendine-uyuma-nasl.html

Bebeğin uykusu nasıl olmalı?
http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2010/05/bebegin-uykusu-nasl-olmal.html


UykuMelegi

Uyumadan önce ağlamasının birkaç sebebi olabilir. Günün hangi saatinde uyumadan önce ağlıyor? Uyumadan önce ne yaptığınızı gün boyu not edip neler yaptığınıza bakmalısınız? Size en azından neden olabileceği konusunda genel bir bilgi vermek isterim ama daha detay vermeniz lazım.

Gece boyu kesintisiz uykular dilerim.

Uyku Meleği - Seride Samurkaş KaraçCevaplamak için Üye ol