İşe başlama öncesi önerileriniz???

pukaa soruyor: 10

  4 martta işe başlıyorum artık bana ne gibi önerilerde bulunursunuz?
  oğluma annem bakacak sabah 8de iş başı öğlen 2de çıkacağım yani süt iznimi 1 gün içinde toplu kullanacağım beni neler bekliyor? mesela işe başlamadan önce oğlumu yavaş yavaş yokluğuma alıştırayım diyorum nasıl yapayım bunu? eşim nasıl olsa alışacak son günlerde kendinden mahrum bırakma diyor 
   acayip kafam karışık ben onu en fazla 2 saat falan anneme bırakmıştım hırçınlaşır mı bana küser mi kızar mı.... offff
mesela sütümü buzluğa koyayım mı bazıları buzluktan çıkan sütü bebeğin kabul etmediğini söylüyorlar sabah zaten emzirir giderim işe ama ne biliyim çok üzülüyorum ondan ayrı kalacağım için

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


pukaa

bi soru daha sütümü kaç cc paketliyim yani ne kadar içer hiç biberondan vermedim ben yokken annem denemiş almamış emzikte kabul etmemişti kaçar cclik sağmalıyım sütü bir seferde ne kadar cc süt içer?


ipekkusgoz

Ben 2,5 aylıkken işe geri dönmüştüm.İşe başlamadan önce annemi evine göndermiştim.Çünkü doğumdan önce gelmiş ve o zamana kadar hep yanımdaydı, sağolsun. Hem o dinlensin ve güç toplasın diye hem biz oğlumla yalnız kalalım diye böyle yaptık. Sonra tabii ki en büyük korku sebebi olduğu için biberon denemelerimiz başladı.Hatta bir kaçında ben evden gittim. Ama almadı. Artık iyice umutsuzluğa düşmüştüm.İşe başladığım ilk gün annemden gelen olumlu haberlerle rahatlamıştım. Dr. brownu tercih etti.

Öncelikle saatleriniz çok iyi. Bunu düşünüp rahatlayın.Üstelik 6 aya da az kalmış. 2 ay sonra daha rahat olacak,bunu da düşünüp rahatlatın kendinizi.Ben işe başlamak için değil öncesinde sağmaya başlamıştım ve o birikenler işe başaldığım dönemde çok faydalı oldu.Fakat benimki 6 aydan sonra sağdığım sütleri almamaya başladı.Ek gıda da başlayınca rağbet etmedi sanırım. Belki de 6 aya kadar sırf mecbur olduğu ve aç kalmamak için içiyordu onu da bilmiyorum ama sadece anne sütüyle 6 aya kadar çıkmayı başardık sonuç olarak.

Eşiniz doğru söylüyor, şimdiden imkan varken bir arada olun. Anlamayacak bile olsa ki anlıyorlar bir süre sonra işe başlayacağını, artık günün belli saatlerinde onunla olamayacağınızı anlatın. Cee e oyununu bu dönem için faydalı olacağını söylüyorlar.


pukaa

cevaplarınız için teşekkür ederim. annemler burda yaşamıyor oğluma bakmak için ankaradan kalkıp gelecekler babamla birlikte yani uzun süre bizde misafir olacaklar. o yönden çok şanslıyım haftaya gelecekler onlar gelince ben ara ara ortadan kaybolurum :) biberonla almadığını dr anlattığımda o zaman ek gıda için ay sonunda konuşalım zaten 5aylık olmuş olacak yavaş yavaş geçeriz dedi. bakalım nasıl atlatacağız bu süreyi içimi rahatlatan tek şey annemle kalacak olması...
  bu arada ipek cee e gayet mantıklı.. denemeye başlayacağım gittiğimde geri geleceğimi öğrenir böylece dimi?


kitty

Arkadaşlar yeterli önerilerde bulunmuşlar ben de naçizane kendi önerimi sunayım size; kızım ben işe başlayana dek biberon almadı sonrasında annem onu chicco kauçuk başlıkla biberona alıştırdı. 5 aylıkken işe başladım gündüzleri biberon aldı akşamları da emmeye devam etti halen de emmeye devam ediyoruz. dondurulmuş sütlerde de hiçbir sıkıntımız olmadı çok endişelenmiştim dondurucudaki sütleri içmeyecek diye ama bir gün önceden çıkarıp çözdürerek buzdolabının içinde bu sorunu da hallettik. tat değişir dediler ama biz bir sıkıntı yaşamadık lansinoh poşetleri kullandım. sizin için de herşeyin yolunda gitmesini dilerim.


berkay_betul

evet en önemli şey süt fakat 8'de gidip 2'de geleceğiniz için pek sorun olacağını zannetmiyorum buzluktan çıktıktan sonra 3 gün buzdolabında 5 saat dışarda muhafaza edebilirsiniz demişti bize doktorumuz tadında bozulma falan olmadı hızlı çözdürürseniz belki değişiklik olabilir bir gün önceden dolabın normal bölümüne alsanız daha iyi olur yavaş yavaş çözülür... ben de oğlumu 4,5 aylıkken bırakmıştım sizin en büyük şansınız anneniz onun kımetini çok iyi bilin ve el üstünde tutun benim annem çalıştığı için biz inanılmaz sorunlar yaşadık.. bi de ortadan kaybolucam falan demişsiniz asla sivişerek gitmeyin şimdi daha çok küçük ama sizi anlayacağına eminim ona her yanından ayrılışınızda bunun nedenini anlatmalısınız ve dışarı kıyafetiniz giyerek el sallayarak hoşçakal şu vakitte gelicem şeklinde ayrılmalısınız bu çocuğun psikolojisi için çok önemliymiş ben de sonradan öğrendim inanılmaz işe arıyor sizsiz vaktini daha sakin ve huzurlu geçiriyor çünkü annesinin geri geleceğini biliyor..
ayrıca bu konuyla ilgili sabiha paktuna keskin'in "Anne İş'te" kitabı bana çok yardımcı oldu ve bilmeden yaptığım bir sürü yanlış lduğunu farkettim işe başlamadan önce mutlaka almanızı öneririm. internette ilknokta kitaptan ben daha ucuza almıştım siz yine bakarsınız okuyunca ne demek istediğimi anlarsınız..
yavrunuza ve size başarılar diliyorum bu zamandan sonra herşey biraz daha zor ama anneniz sizin büyük yükünüzü alacak gerçekten biz oğlumla çok zorlandık hergün işe gelip saatlerce ağladığımı bilirim..
çalışan anne olmak da zor çalışan annenin çocuğu olmak da zor gerçekten...ipekkusgoz

Ben o uyurken çıkıyordum evden.Hala da öyle.Sabahın köründe evden çıkmanın en iyi yanı bu olsa gerek. Ben cee oyunu yapmamıştım ama kendi kendine alıştı galiba. 
Bana da bir arkadaş anne iş'te kitabını vermişti. Ama daha başlarda ' ilk bir yıl çocuğa bakan kişi sabit olsun' dediğini okuyunca kitabı bırakmıştım elimden, bir daha da almadım elime.  


cingan19

evet hiç kolay değil bende bu ay işbaşı yaptım her sabah aynı iç acısı:((size tek tavsiyem nuby marka bıberon olacak.evde dr brown chıcco avent  olmak üzere bır dunya bıberon denedık çok buyuk husran yaşadık herbirinde ancak nuby nın anne meme ucuna benzer bir ucu var ve bebekler cok bayılmasada tutuyorlar en azından bizde öyle oldu.


pukaa

berkay_betul aslında sabiha paktuna keskini tv takip eden biriydim yanlız son zamanda hakkında çıkan haber beni biraz tereddütte bıraktı hiç kitabını okumadım belki ön yargılı yaklaşıyorum ama bahsettiğin kitabı alacağım...

kitty bende lansinohun poşetini kullanıyorum ilk zamanlar çok sağdım çift kilitli olması güzel

cingan19 söylediğin biberona bakacağım bulursam birde onu alayım bakalım alışacak mı?ipekkusgoz

Bence bu konuda yani sabiha paktuna keskin konusunda önyargılarınızı dinleyin.İlla bir kitap istiyorsanız ,mutlaka başka kitaplar bulursunuz.


pukaa

ipek bilemiyorum sabiha hanımn bir hastasından izinsiz bilgileriyle kitap yazmış hemde uzmanlık alanı olmadığı halde terapi yapmış diye haberi çıkmıştı sonra haberin devamı da gelmedi ama...

gerçi oğlum mesela uyumak için mızmızlanıyor bende wc ye sıkışık olduğumda söylüyorum wcye gitcem bekle beni diyorum susuyor yawrum :)) söz dinliyor yani hakkaten laftan anlıyorlarCevaplamak için Üye ol