34 aylık oğlumun gelişimini desteklemek?

terelelli soruyor: 5

mrb,

çalışan anneyim iş ile evimin arası ciddi uzak ve iş saatlerim uzun.

oğluma 2 yıldır bakıcımız kendi evınde bakıyor(komşumuz) ondan yana problemim yok

bu sene yazın babaanneye yakın taşınıp hem işe yakın olma hemde oğlumu kreşe başlatma planımız vardı madden problem çıktı olamıyor

bakıcımıza yarım gün bakmasını yarım gün kreşe gitmesini teklif ettim malesef kabul etmedi

aile büyüklerinden kimseden de destek yok malesef.

bu süreçte başka bakıcı istemıyorum güvenemem oğlumda yadırgar.

tam gün versem çıkışına ne ben en eşim yetişemiyor.

alacak kimsede yok kalakaldık resmen.

bir sene daha şartları bu olacak gibi bu süreçte gelişimi açısından ne yapabilirim? etkinlikler? setler? 


Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ayazlali

Ben olsam bakıcı ile beraber olabildiğince sosyal ortamlara sokardim, mesela park, her gün aynı saatte aynı parka giderse, ya da farklı günlerde birkaç değişik parka giderse orada arkadaşlar edinir. Evde kendi başına biraz sıkılmasina da izin versin bakıcı, biraz kendin oyna, yapboz yap, resim çiz gibi kendi kendini sıkıntıdan kurtaracak tekliflerde bulunsun. Bence bu yaşta çocukların sosyalleşmesi ve kendi kendine oynamayı, kendini oyalamayi öğrenmesi lazım. Her dakikasını planlı aktivite ile doldurmaya gerek yok. Özel kutulara falan da gerek yok, kendisi kartondan, legodan, küplerden kağıttan birşeyler yapsın. Benim fikrim tabi bu :-) doktor ya da pedagog değilim, ama özellikle son zamanlarda okuduğum araştırmalara göre çocuklara biraz sıkılmak iyi geliyormuş. Başka çocuklarla az oyuncakla ya da oyuncaksiz oynamak da iyi geliyormuş. Almanya'da oyuncaksiz okul diye aratin isterseniz. 

Yukarıda dediklerimi kendi oğlumda uygulamaya çalışıyorum, parka ya da bizim sitenin bahçesine çıkarıyorum, özellikle site bahçesinde hep aynı çocuklarla denk gelebiliyor, beraber değişik şeyler bulup oynuyorlar. Mesela dün biri iple bağlı oyuncak kamyonu çekip koştu, diğeri de peşinden zombi gibi ellerini kaldırıp kovaladı, çok eğlendiler, benim düşünüp de uyduramayacagim bir oyun :-)


ayazlali

Ya pardon, biraz matematik özürlü olduğumdan 34 ay sanki 3 yaşından büyükmüş gibi yazdım. Bu yaşta çok kendini oyalamaz, ama park ve sosyalleşmek iyi gelir. Lego ve onun gibi parçalı, birşeyler inşa edilebilen oyuncaklarla benim oğlum uzun süre oynuyordu. Bence bu yaşta bakıcınız her fırsatta dışarı çıkarmalı parklara bahçelere vurmalı oğlunuzu.


terelelli

çok tesekkürler ayazlali,

şansımıza sıtemıze daha yenı park yapıldı yakında spor aletlerı fılanda gelıcek kı oğlumun en bayıldıgı sey..yan sıtenın bahcesınde cok oynardı..

hergun mutlaka ikisi iniyor bahceye parka bakıcım kamelyada oturuyor atlas oynuyor

henüz yeni olduğu için daha çok inen yok sanırım ama zamanla kalabalıklaşır die umnut edıyorum

her akşamda bız bırlıkte ınıyoruz.

bahcede oyalanmayı cok sever taş taşır,karıncalarla oynar,çiçek eker (kendi çapında çimeni söküp gene dikiyor).

ev içide kalabalık oluyor geleni gideni olur bıldıgım ınsanlar atlas bırcogunu sever akşam donunce anlatır bana özlem tiyze beni öptü gibi gibi..

ama sanki kreş olmayınca eksik kalcak gibi gelıyor :(


ayberke

Merhabalar,

oğlum şuan 8,5 yaşında.4 yaşının dolmasına 4 ay varken tam zamanlı(8,30-3,5) yazdırdım.Sonraki sene devletin 9-2,30 gitti sonraki sene özel kolejin 8,30-4 göndermek üzere okul öncemiz var.Şimdiki aklım olsa 4 yaşta göndermezdim.Ablamın oğlu var bakıcı ile birlikte.Bu sene develetin anaokuluna gidecek. Kesinliklede önermedim.Gerek yok bence.Eğer çocuğunuzda bır takım sıkıntılar gecikmeler yoksada bence hiç gerek yok.Şİmdi bir sürü insan olurmu diyecek.1 sınıfta zaten ağır eğitim hayatına girecek.Öğretmek için okul öncesinde bence uğraşılmamalı.Oynamaları, sosyalleşmeleri birlikte vakit geçirmeleri koşmaları doğayı tanımaları bahçe park vs olmalı.

O yüzden bakıcınız baksın bence anaokuluna kadar.İnanın çok bir şey kaçırıyorsunuz.3 yaş zaten birlikte uzun uzun oynanan bir yaş değil.

Benim görüşlerim bunlar.


guta

Hiç dert etmeyin kreş olayını. Hatta bence imkanınız olsa bile henüz vermeyin. Ben büyük oğlumu mecburiyetten 2 yaşında tam gün başlattım. Sürekli faaliyet, öğretmenlerin yönlendirmesi, şimdi şunu oynuyoruz, 15 dakika sonra şimdi şunu boyuyoruz, şimdi herkes uyuyor... Ne oldu, benim oğlum 8 yaşında, hala daha vaktini geçiremiyor evde. Çünkü birisinin bir faaliyet yaratmasına alışmış. Sosyalleşmek için park gibi yerler, komşu çocukları, kuzenler yeter de artar. Onun dışında 3 yaş çocuğu evde olmalı, biraz sıkılmalı ve kendi oyun yaratmayı öğrenmeli. Ben küçüğünü vermiyorum hala kreşe. 4 e kadar bekleyeceğim, 4 yaşında 2-3 saatlik vereceğim, okul ortamına alışsın diye. Yoksa matematik filan, çocuk içgüdüsel öğreniyor zaten. Kendi kendine renkleri öğrendi mesela, kreşe gitse öğretmenler de renkleri öğretecekti. Evde mutluysa, ya da bakıcı da, hiç dert etmeyin bence. Cevaplamak için Üye ol