Alerji

arassimsek soruyor: 9

benim 15 aylık oğlum 3.5 aylık tan beri çoklu besin alerjisi, kanda veya deri testinde alerji çıkmıyor,hiççıkmadıda makattan alınan parça nın biyopsisi sonucu alerji dendi, en son yapılan f1 ve f2 testleri de temiz çıktı,doktor süt ürünlerine başla dedi,başlamaya çalışıyoruz 2 kaşık falan zorla yoğurt veriyorum, peynir veriyorum ağzından atıyor alışık olmadığı tatlar olduğu için istemiyor,kakası biraz cıvık ama kötü değil doktorumuz ,bizim için önemli olan kanlı kaka yapmaması yeşil veya cıvık olması farketmez demişti,vücudundada birkaç kırmızı sinek ısırığı gibi döküntü var,benim oğlum kilolu bir bebek,bu vücundaki döküntüler sıcaktanmı yoksa alerjiden mi olduğunu bilemiyorum eğer alerjidense yoğurdu ve peyniri kesmem mi gerek,yoksa devam etmemmi bunu bilemedim ,doktora sor derseniz devlet hastanesine götürüyoruz,belli bir doktorumuz yok kim rast gelirse o bakıyor,ve hastaneye 3 saat gibi bir mesafede oturuyoruz .bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


olivia

Dokuntuyu parmaklarinizla gerdiginizde kirmizilik tamamen kayboluyorsa alerji.yok ortasında minik nokta gibi birsey kalıyorsa alerji değil. en azindan sorunuzun bu kısmına cevap vermiş olayım.cok gecmis olsun.


asyanin_annesi

Kakada mukuslu ve kan varsa alerjiymis. Ama her kanli kakada alerjiye bagli diil orn asya 6 aylikken bagirsaklarinda amip vardi ve bir antib. Gecti.

Kizarikliga gelince egerki, bir anda vucudunda hizla cikmaya baslamissa ve birkac gunde gozle gorulur durumda fazlaysa hemen kesmniz gerekiyor.

Burda virsuru alerjik annemiz var eminim onlar size bu konuda daha net cvplari verecektir.

Ve umarimki alerjiniz gecmistir gonul rahtligiyla herseyi yersiniz

Sevgiler


arassimsek

teşekkürler olivia bunu deneyeceğim.asyanın annesi bizimde kanlı mukuslu kaka mız vardı onu atlatmaya çalışıyoruz:)


araszay

kanlı mukuslu kakadan cok çektim tek çaresi pregomindi as di Necati bile yesil ve civik yapıyordu

Zor günler hic gecmicekmis gibi geliyor caresini bulana kadar bu yüzden umarım en kisa zamanda bı care bulursunuzayse_deniz

Slm

Ben olsam yoğurtla peynire aynı anda başlamazdım. Daha yavaş daha kontrollü giderdim. yanlış hatırlamıyorsam 70 çeşit süt proteini varmış ve hepsinede vücutları ayrı tepki veriyor. Önce bir plan yapın azar azar yoğurt verin, kakasında kan yoksa, döküntüleride azalma eğilimindeyse devam edin. Birsüre sonra çocuğunuzun gidiş hattına göre karar verirsiniz. Birde drun yaklaşımı alerji için çok doğru değil bence. Çünkü zaten kanda çıkmıyormuş alerjisi, şimdi de çıkmamış. Bu alerjisinin geçtiği anlamına gelmez ki. Biranda çocuğa yüklenmeyin yavaş yavaş deneyin. Denizinde kanda çıkmadığı için deneme yanılma yöntemini kullanıyoruz 20 aydır :)


helensparta

bence allerji yapma olasılığı olan ürünleri kesin birkaç gün sonra tek bir ürün deneyin mesela yoğurt birkaç gün sonra tek peynir birkaç gün.. gibi.. bu arada benim oğlumunda alerjisi yeni geçti sütlü tüm gıdaları reddediyor ama yavaş yavaş dondurma, tereyağ başladık seviyor:)
bu arada harika bir dr umuz var nerede yaşıyorsunuz?


arassimsek

 herkese cevapları için teşekkür ederim,hepsi benim  için önemli.biz zaten uzun zamandır diyetteyiz,doktorumuz bize süt ,süt ürünlerinin hepsine başlayın ,kanama olursa getirin dedi,tabi ben süt vermedim o na cesaret edemedim şu an zaten oğlum yemiyor ben sadece kendim peynir yiyorum ,çok fazla bir tepki yok ben balıkesir akçayda yaşıyorum helensparta .


nutra

Doğduğundan beri alerjik yapıda olan ve tam tanısı 5 aylıkken konan 21 aylık bir oğlum var. Başta bazi doktorların yanlış yonledirmeleriyle çok zaman yitirdik " yok keçi sütü deneyin, olmadı keči sütünden yoğurt yapın, aaa gene mı dokundu kefir bulun, kefirden yoğurt yapın, 3 gün ara verin sonra yine deneyin" gibi gibi... Neyse ki en sonunda işin ehline ulaştık da oğlum biraz rahatladı. Çocuk alerjisi üzerine uzman olan doktorumuz daha test sonuçlarını bile beklemeden her türlü süt ve süt ürününü yasaklamıştı soya sütünü bile. İçinde kazein, laktoz, laktoz glükoz olan hazır gıda ürünlerini de. Testlerin sonucunda soya, yumurta, domates, süt gibi bir sürü ürüne alerjisi çıktı ve ana oğul o zamandan bu yana diyetteyiz. Diyeceğim o ki bu işin püf noktası alerjen olan besinden ya da diğer ürünlerden uzak kalmak.


nutra

Halen 3 ayda bir doktorumuzla randevular ve testlerimiz devam ediyor ve doktor gözetiminde vücuda yeni besin için deneme yapılıyor. Yumurta, çilek, ceviz gibi besinleri artık tolere edebiliyor ve egzaması da yok denecek kadar azaldı. Doktorumuz 3 yaşına kadar yüzde seksen bu durumun geçebileceğini, ancak ömür boyu alerjik bünyeli olacağını söylüyor.


Cevaplamak için Üye ol