labne ve krem peynir, yoğurt, keçi sütü hakkında bilgilendirme

Tunam10 soruyor: 10

Günaydın arkadaşlar,
Eşim, süt bölümü müdür olan, aynı zamanda gıda mühendisi ve bence en önemlisi 1 yaşında da bebeği olan arkadaşına sorduğum soruları danışmış. Özellikle "lina" keçi sütünü sormuştu. Onu da sormuş.

Özetle:
"-Krem peynir, önce peynir üretilip ardından bu peynirin yüksek ısı ve yüksek oranda eritme tuzu ile ikincil bir işleme tabi tutularak eritilmesi suretiyle üretiliyor. Bu nedenle besin değerini önemli oranda kaybediyor. Ayrıca ikincil bir ısıl işleme tabi tutulması nedeniyle bebeklere yetişkinler dahil tavsiye etmiyor. Ama bu konuda istisna Pınar Krem peynirmiş. Farklı bir üretim prosesi izleyerek besin değerini korumaya çalışıyormuş. Yetişkinler çok seviyorsa bu markayı nipeten tercih edebilir. Bebekler için tavsiye etmiyor.
-Labne peynir, süt ve yoğurt kültüründen normal peynir gibi üretiliyor. İkinci bir işlem söz konusu değil. O yüzden krem peynirden daha güvenilir. Ama yine de 1 yaş altı bebeklere tavsiye etmedi. Çünkü sonuçta içinde laktoz barındırıyor. Bu da(laktoz) 1 yaş altı bebekler için tavsiye edilmiyor. Kendisi bebeğine hiç labne vermemiş. Yine de doktorunuzun tavsiyesini dinleyin diyor. Ama yetişkinler tercih edebilir.
Keçi sütü, en önemli özelliği içinde laktoz olmasına karşın laktozun bebeklerin için  yan etkisini ortadan kaldıran enzimleri de içinde barındırması. Bu nedenle 1 yaş altı bebeklerde de tercih edilebilir. Tek dezavantajı bu sütü sadece KAY firmasının satıyor olması imiş. (Laktoz bebeklerin bağırsağında sindirilemediğinden gaz oluşumuna neden oluyor. Bu nedenle 1 yaş altına normal süt önerilmiyor.)
-Keçi peyniri, keçi sütünden yapıldığından akşamdan suda bekletip (tuzu azaltmak için) bebeğine veriyormuş. Tavsiye ediyor. Laktoz yok,besleyici değeri yüksek.
-Yoğurt, sütaşın baby mix yoğurt yapmak için özel yoğurdunu tercih ediyormuş."

Dediğim gibi gıda mühendisi, süt bölümünde çalışması nedeniyle Türkiyedeki üretim tesislerini bilen ve 1 yaşında bebeği olan bir ebeveyn olması nedeniyle ben bilgi, fikir ve tecrübelerini dikkate alıyorum. Tabi farklı görüşte ve tercihte olan olabilir. Ben sadece sizi bilgilendirmek isterim. Bu siteden çok faydalanıyorum. Benim azıcık bir faydam dokunursa sevinirim.


Bu soruyu cevapla


11 Cevap


lina

  çok teşekkür ederim tunam10 bunlar benim işime çok yarayacak tam ek besinlere geçme arifesindeyken ...


Tunam10

Bişey değil arkadaşlar.
ashes, yoğurdu baby mix yoğurttan yoğurt yapma makinesiyle yapıyormuş. ben henüz olayın içinde olmadığımdan bilmiyorum ama baby mixin yoğurt yapmak için kullanılan özel yoğurdu varmış.sütü tercih etmiyormuş.


Tunam10

Arkadaşlar elimden geleni yapar öğrenirim. Hem banada çok faydası oluyor. Bende 2-3 ay sonra ne yapcam diye düşünmektense olayı önceden öğrenmiş oluyorum.Ama tek sorun bizim koca çok yoğun. Mail atsam dönmez, telefon etsem sonra der:( O yüzden de böyle 2-3 gün gecikmeli yanıt verebiliyorum.


Tunam10

ee yoğurt yapmayı henüz bilmediğimden ne dediyse aktardım valla:))
ashes senin kadar tecrübeli anne olmadığım o kısmını anlayamamış, sormamışım:)
ama öğrensem iyi olacak. iş başa düşecek nasıl olsa.


Tunam10

ashes, baby mix yoğurt mayası yerine geçen karışım. pastorize süt kullanılıyor ayrıca. uht sütten yoğurt olmuyormuş.kuzey_mania

keçi sütüne ve keçi sütü ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.İstanbul daki bazı marketlerle anlaşmalı olan bu çiftlik salı ve cuma günleri İstanbul a sütünüzü getiriyormus.
http://www.bolana.com.tr/kecisutu.html


nesejoy

Kay firmasinin adi gectigi icin ben de ekleme yapayim, tesislerine cok kez girip cikmis bir arkadasim sakin ama sakin alma diye uyarmisti. Bolana marka keci sutu belirli satis noktalarinda satiliyor. gerci su anda yavrulama mevsimi oldugu icin birkac ay piyasada olmayacak ama cikinca ondan alacagim.


Erkipek

önümüzdeki hafta başlayacağız keçi sütünden yoğurt yapmaya. çok teşekkürler bilgiler için. kay almıştım ama şimdi bolana yı da araştıracağım. sağolun.Defnemveannesi

ben de AOÇ nin şişede keçi sütünü ve inek sütünü kullanıyorum. ama genelde Pınar çocuk sütünü kullanıyorum(AOÇ ler biraz ağır geldi) günde yaklaşık 500 ml içiyor. doktorumuz da 400 ml içmesi gerekir demişti ve AOÇ yi önermişti. acaba benim içirdiğim pınar çocuk sütleri sağlıklı mı, umarım sorun yoktur.


larem35

bende merak ediyorum çocuk sutleri nasıl,sağlıklı mı diye.uht kullanıldığı için uzak duruyorum.biz sek'in gunluk sutunu kullanıyoruz.Cevaplamak için Üye ol