labne ve krem peynir, yoğurt, keçi sütü hakkında bilgilendirme

Tunam10 soruyor: 1

Günaydın arkadaşlar,
Eşim, süt bölümü müdür olan, aynı zamanda gıda mühendisi ve bence en önemlisi 1 yaşında da bebeği olan arkadaşına sorduğum soruları danışmış. Özellikle "lina" keçi sütünü sormuştu. Onu da sormuş.

Özetle:
"-Krem peynir, önce peynir üretilip ardından bu peynirin yüksek ısı ve yüksek oranda eritme tuzu ile ikincil bir işleme tabi tutularak eritilmesi suretiyle üretiliyor. Bu nedenle besin değerini önemli oranda kaybediyor. Ayrıca ikincil bir ısıl işleme tabi tutulması nedeniyle bebeklere yetişkinler dahil tavsiye etmiyor. Ama bu konuda istisna Pınar Krem peynirmiş. Farklı bir üretim prosesi izleyerek besin değerini korumaya çalışıyormuş. Yetişkinler çok seviyorsa bu markayı nipeten tercih edebilir. Bebekler için tavsiye etmiyor.
-Labne peynir, süt ve yoğurt kültüründen normal peynir gibi üretiliyor. İkinci bir işlem söz konusu değil. O yüzden krem peynirden daha güvenilir. Ama yine de 1 yaş altı bebeklere tavsiye etmedi. Çünkü sonuçta içinde laktoz barındırıyor. Bu da(laktoz) 1 yaş altı bebekler için tavsiye edilmiyor. Kendisi bebeğine hiç labne vermemiş. Yine de doktorunuzun tavsiyesini dinleyin diyor. Ama yetişkinler tercih edebilir.
Keçi sütü, en önemli özelliği içinde laktoz olmasına karşın laktozun bebeklerin için  yan etkisini ortadan kaldıran enzimleri de içinde barındırması. Bu nedenle 1 yaş altı bebeklerde de tercih edilebilir. Tek dezavantajı bu sütü sadece KAY firmasının satıyor olması imiş. (Laktoz bebeklerin bağırsağında sindirilemediğinden gaz oluşumuna neden oluyor. Bu nedenle 1 yaş altına normal süt önerilmiyor.)
-Keçi peyniri, keçi sütünden yapıldığından akşamdan suda bekletip (tuzu azaltmak için) bebeğine veriyormuş. Tavsiye ediyor. Laktoz yok,besleyici değeri yüksek.
-Yoğurt, sütaşın baby mix yoğurt yapmak için özel yoğurdunu tercih ediyormuş."

Dediğim gibi gıda mühendisi, süt bölümünde çalışması nedeniyle Türkiyedeki üretim tesislerini bilen ve 1 yaşında bebeği olan bir ebeveyn olması nedeniyle ben bilgi, fikir ve tecrübelerini dikkate alıyorum. Tabi farklı görüşte ve tercihte olan olabilir. Ben sadece sizi bilgilendirmek isterim. Bu siteden çok faydalanıyorum. Benim azıcık bir faydam dokunursa sevinirim.


Bu soruyu cevapla


11 Cevap


evhamlianne

AOÇ.nin günlük sütleri anadolu yakasında nerelerde satılmaktadır??
Cevaplamak için Üye ol