6 aylık bebek gece 12 de uyuyor, gündüz 20 şer dakika uyuyor.

FeyzaZ soruyor: 2


Bu soruyu cevapla


2 Cevap


neretva

Gündüz 3 uyku uyuması lazım. Uyanıklık süresi 2 saat civarındadır bu yaşta. Gündüz ilk uykusu kaçta? 8'de kalkıyorsa ilk uykusuna 10 gibi yatmalı. Bu uykusu en az 40 dakika olmalı. -Meli -malı diyorum ama tabii her çocuk farklı. Şöyle bir örnek program yazayım ben size:

8 Kalkış, mama.
9 Kahvaltı
9-10 Aktivite
10-10:30 İlk uykuya dalış. Erken uyanırsa sırtına pışpış, oda loş olsun, ninni vs. Yatır-kaldır uygulanabilir. Ama onu okuması lazım ben burada anlatamam, uzun. Kısaca erken uyansa da odadan çıkmasınlar, loş odada, uykuyu uzatmaya çalışsın, yatağında oyalamaya gayret etsin.
12:00 Kalkış. Ama az uyuduğu için büyük ihtimalle 11'de kalkış. Mama.
13:00 Öğle yemeği, ne tattırdığına bağlı. Yoğurt olabilir ya da çorba.
14:00 İkinci uyku. İlk uykudan erken uyandığı için mızmızlanabilir. O zaman oyalayarak uykusunu 15 dk-15 dk ileri atmaya çalışsın. Mesela ilk üç gün 13:30da yatırır, sonraki üç gün 13:45te.
14-15:30 İkinci uyku. Bundan da erken uyanacak. Yine pışpışlayarak bir şekilde uzatmaya çalışsın. Odadan, yataktan çıkarmasın. Ama yalnız da bırakmasın.
15:30-16:00 Mama
17:00 Yiyorsa meyve püresi.
17-18 arası kısa uyku. Buna yatmayabilir ilk zamanlar, yine de en azından odasına götürsün. Başta uyuması gereken yarım saat uyutmaya çalışarak geçebilir.
18:00 Mama
18-19:00 Loş ortamda tek oyuncakla oyun, fazla uyaran olmamalı.
19:00 Mama
19-1930 Uyku rutini. Bunlardan istedikleri: banyo, loş odada ninni, masal, oyuncaklarına iyi geceler, göğüste tutarak sırtına hafif pışpış, kolları rahatlayınca yatağına.

Kesin gece 9:30da uyanacak. Alışkanlık var çünkü. Asla ışık açmasın, odadan ve yataktan çıkarmasın. Fazla konuşmasın. Yine sırtına pışpış ve ninniyle uyutmaya çalışsın. Ağlayacak, çünkü ne olduğunu anlamayacak. Asla yalnız bırakmasın. Dışarı çıkamayacağını görünce uyuyacaktır. Ama bu süreç 1 saati bile bulabilir. Uyuduktan sonra 1030-11 gibi biberonla tekrar mama versin, uyandırmadan emer. Gece yine kalkabilir, yine loş ışıkta yanında olmalı. Bu rutini 2 hafta uygulaması, o sürede bebeğinin gündüz uykularını başka yerde uyutmamalı. Gece uykusu daha çabuk oturur. Gündüzü uzatmak ve düzenlemek bir ayı bulabilir. Bazı bebekler gündüz asla 45 dkdan fazla uyumazlar tek seferde. Uğraşırsa olur. Ama yarım bırakacaksa hiç başlamasın, çocuğun aklını hiç karıştırmasın. Kolaylıklar dilerim.


neretva

Ama sizin yapabilecekleriniz kısıtlı. Bu bahsettiğim rutin değişikliği çok stresli birşey. Ben bazen 30-40 dk pışpışlardım oğlumu 30 dakikalık uykuyu uzatmak için. Kulağa saçma geliyor ama sonuçtan memnunum. Demem o ki, o bir sorun var gibi görmüyorsa siz bu değişikliği yaptırtamazsınız, bir yerde pes eder hatta size gönül koyabilir. Ben niye feyzazın sözüyle bebeğimi ağlatıyorum diye düşünebilir. Benim de çok yakın bir arkadaşımın kızı melek bebek, kızını 12'de yatırıyor, sabah beraber 10'da uyanıyorlar. Ama ikisi de mutlu. Ben burnumu sokmak istemedim. Biraz hassas bir konu bu.Cevaplamak için Üye ol