Doktor tavırları

Ayliz soruyor: 10

Merhaba,

Her doktor için geçerli değil ancak bazı gittiğim hekimlerde yüksek bir ego ile karşılaşıyorum. Onlara soru sormak hata, teyit etmek hata, bir başka hekimin kafamızı karıştırması veya konu önemli olduğundan bir başka hekim de değerlendirsin düşünsesiyle kendilerine gidip, fikir danışmak hata.

Ne söylerlerse kabul edip, reçetemezi alıp gitmemizi bekliyorlar.

Hem param,hem zamanım hem de moralim gidiyor.

Zor, ağır şartlarda çalışıp, ufacık bir maaş alıp, zorla zaman ve bütçe ayırıp daha iyi ilgilensin, bilgilendirsin diye özel hekimlere gidiyoruz ama bazen gittiğimize bin pişman ediyorlar.

Doktor değilim diye aşağılık, salak bir kişilik de değilim ki.

Siz de böyle durumlarla karşılaşıyor musunuz?

Özel doktor ya da hastaneye gittik diye saatlerce bizimle ilgilecek diye bir şey elbette yok ama muayene ve ilaç yazılması bir kaç dakika içinde bitiyor. Soru sormaya çalışsam birden somurtuk bir surat ve dik bir sesle karşılaşıyorum. Tabii tam tersi durumlarda oluyor hastasını dikkatle dinleyen, iyice muayene eden ve hastalığı anlatıp, ilaçların nasıl kullanılması gerektiğini anlatan.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


m_eymen

Bu konudan halkımızın çoğu rahatsız maalesef. Özellerde de bazen karşılaşıyorum. Onların bahanesi de hep aynı. Günde kaç hastaya bakıyoruz. Pardon da işiniz ne diyesin geliyor. Şunu çok zaman diyorum. Hani tv lerde dayak yiyen doktorlar var ya, hakediyorlar. Devlet hastanelerine de para veriyoruz. Dünyanın parası kesiliyor maaşlardan. Alın teri ve hakkıyla para kazanmak lazım. Eskisi gibi değil belki doktorların tavrı ama çok ciddi sorunlar da var tabi


Ayliz

Merhaba,

Dayak konusunda hak veremem, kim kime yapıyorsa ancak bazı doktorların sözlü şiddetine maruz kalıyoruz ve çoğunlukla verebildiğim tek tepki kendisine bir daha gitmemek.

Belki iyi bir hekimdir ancak diyalog yok, soru sormak günah gibi. İkinci bir görüş için gittiysem daha da kötü, aklınızca beni mi sınıyorsunuz gibi ters bir cevap alıyoruz. İlk hekimin söyledikleri aklıma yatmadı ise, verdiği ilaçların yan etkileri ağırsa, durumu başka bir hekimin de değerlendirmesini istiyorum.

Artık doktorlara giderken şikayetimi nasıl anlatacağımı, nasıl soru soracağımı şaşırdım.

Belki de hem özel sektörde hem de devlet hastanlerinde istemedikleri kadar hasta var. Randevulu gitmemize rağmen, saatlerce doktoru bekliyoruz, cep telefonu ile yaptığı özel görüşmelere gıkımızı çıkarmıyoruz. Evet her giden de hasta değil, kimi kişiler hastalık hastası, kimileri bir kerede anlamıyor ama tüm hastalar da sorunlu değil ya.


babu

Her meslekte oldugu gibi doktorlar arasinda da isini daha iyi yapan da var daha kotu yapan da, insan iliskileri daha iyi olan da daha kotu olan da. Onlarla konusunca da hastalara dair tatsiz anilari var eminim ama hic birinin hastayi dovdugunu duymadim. Canla basla insanlari iyilestirmeye calisirken dayak yiyen hatta olen doktorlari dusununce burada da dayaga hak verildigini okumak cok uzucu geldi bana. Dayak yiyen doktorlar hakediyor diyen kisiler de cocugu ya da hasta olunca yine doktora gidecek ve yine doktorlar onlari tedavi edecek. Nasil bir bakis acisi anlayamiyorum. 


atakuzu

Evet ya çok doğru bir başlık. 3 haftadır antibiyotik alerjisiyle başlayan sorunlarımız var doktor doktor geziyoruz. Bir muayene 350 tl. Git gel polatli ankara. Ben bir öğretmenim ve o iki doktorun parası benim bir aylık ders ucretimden fazla. Hiç önemli değil 1000 Dr giderim ama sonuç, tavır. Önemli misin paran kadar. Maddi manevi o kadar yipraniyorum degmiyor. O diyor geniz eti o diyor alerji.hepsi diyor benim hastam. Çözüm yok öbür ay gel.cok yiprandim ya. Bu hak yemek, duygularımızı kullanmak değil mi?


arzu__arda

Adliyede çalışıyorum. Gelen suçlulara tutuklulara hastanedekilerden daha guzel yaklasiyoruz , çünkü insan kimin başına yarın ne gelir bilinmez.doktordan daha doktor olan hostesler de var.hemşire yada sağlık görevlisi değil hostesler zaten afra tafra yapıyor.ayberke

Bu konuda diyebileceğim tek iyi drları araştırp ona göre gitmek.Ben hangi dr gideceksem gideyim araştırır öyle giderim.(devlet hariç orada seçemezsin aslında)Bu yüzden pişmanlığım pek yoktur bu konuda.


m_eymen

Ben düşüncemin arkasındayım. Mecbur bakacak doktora gittiğimde. Hem para ve hem de sözlü aşağılana yapacak... var mı böyle bir şey. Bundan 3 sene önce çocuk tedavisi için özel doktora gittim. 5 dak geç kaldım işten izin alamadığım için. Rica ettim muayene edin diye. Beni bir tersledi. Ve içeri almadı. Ağlayarak çıktım hastaneden. Gelde dövme bu insanı. Beni almak zorunda değil. Ama tavır yanlış.


maviboncukk

Twi bir doktorunuz olun. Memnun kaldiginiz biri ve surekli ona gidin..Ayliz

Merhaba Maviboncuk,

Ben de çoğu konuda tek olsun iyi olsun taraftarıyımdır ancak çoğu doktora ilk gidişimizde iyi karşılanıp, diğer gidişlerimizde artık garanti hasta gözüyle bakıldığından herhalde bırakın aynı ilgiyi, ters azarlar tavırlarla karşılaşıyoruz. Bir dünya kan tahlili, üst üste tomografi, mr isteniyor. Bu kadar sık radyasyon almak sakıncalı olmasın zaten bir öncekinde ciddi bir sorun çıkmamıştı dememizi takiben bir ton azar işitiyoruz. Hadi neyse bir eksik yanlış yapmayalım diyip testleri yaptırıyoruz, sonuçları göstermeye gidiyoruz inanın gözünün ucuyla bakıp, bir şey yok diyor ve gönderiyorlar.

Ciddi bir sorun yoksa dermatoloji, genel cerrahi, ortopedi uzmanlarına çok sık gidilmiyor ancak çocuk ve jinekoloji uzmanlarına sorun olmasa da kontrol amaçlı aralıklarla gidiyoruz.

Mesela jinekoloji uzmanına gitmek benim için işkence halini aldı. Herhalde hiç bir kadın, muayenede çok rahat değildir, utanır, belki biraz kasılır. Çocuk gibi azarlanıyorum.

M_Eymen'in dediği gibi benim de ağlamaklı olduğum anlar oldu, günlerce içimden atamadım.

Artık jinekoloji uzmanına giderken sakinleştirici alayım diye düşünüyorum.


benan_

öncelikle doktor değilim, konu artık doktor hasta ilişkilerini irdelemenin çok ötesinde bir hal almış, onu ayrıca konuşmak isterim, benim burada dehşete kapıldığım husus şu:


inanılır gibi değil, burada bir anne ısrarla şiddet öneriyor, hatta kibarca bunun doğru olmadığı söylenmesine rağmen , sözümün arkasındayım diyor, sayın m_eymen, şiddet hiç ama hiç bir sebeple savunulamaz ve önerilemez, her şeyden önce yasalar karşısında suçtur, bunun ötesinde insanlık haysiyeti ve vicdanıyla bağdaşmaz, tarih boyunca hiç bir sorun şiddet yoluyla çözülmemiştir ve çözülemez, 

normal, sağlıklı bir kişilik yapısı ve asgari vicdana sahip bir İNSAN, hele de sadece iddia edilen nahoş tavır ya da görevi ihmal karşısında, şiddet yanlısı olamaz, oluyorsa mutlaka kendi iç dünyasında ciddi bir sorunla karşı karşıyadır, hele de çocuk yetiştiriyorsa yardım alması gereklidir

bu durumun bizler gibi sorunları insani platformlarda çözmeye çalışan ve çocuklarını da böyle yetiştiren normal vicdan düzeyindeki insanlar için esas sorun olan tarafı da, sayıları her geçen gün artan şiddet yanlısı kişilerle dolu bir toplumda yaşamak ve çocuklarımızı bunların yetiştirdiği yine en ufak bir sıkıntı karşısında şiddete başvuran çocuklarla aynı okullarda, parklarda , oyun alanlarda bir arada bulundurmak zorunda olmaktır

şiddeti onaylayan ve herhangi bir noktada haklı gören ya da buna sessiz kalan arkadaşlar, ailenizden, çevrenizden, eşinizden v.s. şiddet görerek yetişmiş ve bunu kafanızda normalleştirmiş olma ihtimaliniz çok yüksek, sizden ricam, en azından çocuklarınızın hatırı için bu zinciri bir noktada kırmanız ve şiddetin insanlık onuruyla asla bağdaşmayan ve hiç bir surette haklı görülemeyecek bir eylem olduğunun bilincine varmanız

aksi takdirde ne sizlerin ne bizlerin çevresinde şiddet bitmeyecek, eninde sonunda sizin de canınızı yakacak boyuta ulaşacaktır, en azından çocuklarımız için bu değişim ve dönüşüm zorunludurCevaplamak için Üye ol