2 yaş uykuya geçme sorunu

stc2014 soruyor: 8

Merhaba, 27 aylık kızımda son zamanlarda bir uykuya geçememe problemi mevcut. Bir ritüel oluşturduk aslında. Yazın her akşam banyo, süt içme, masal kitabı okuma ve uykuya geçme şeklinde ilerleyen bir sürecimiz vardı. Artık sadece her akşam banyo yapmıyor. Yanına uzanıp ten teması ile uykuya geçmek istediğinden bunu da bozmaya çalışmadık hiç. Sabah 9-9.30 gibi kalkar, öğle uykusuna ancak 14:00 gibi geçebilir, 15:30 gibi uyanıp akşam uyuması 23:30 24:00 ü bile bulduğu oluyor. Üstelik öğle uykusundan daha erken de kalksa sorun aynı. Yaklaşık 1 saat yatakta oyalanmadan uykuya geçemiyor. Bu gündüz uykusu için de aynı. Gece deliksiz uyuyor, bunda bir sorun yok ama uykuya geçmesi çok uzun değil mi? Sorum şu; Uykuya geçişini kolaylaştırmak için neler yapılabilir? Gündüz uykusunu kesmek için erken diye düşünüyorum. Sabah daha erken de kaldırsam sonuç yine aynı, uykuya geçmesi 1 saat. Onunla 1 saat beklemek artık işkence olmaya başladı. Bu süreci yaşayan ve çözüm bulan annelerden öneri alabilirsem çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


xena

Sabah erken kaldirsam da aynı demişsiniz gerçi ama erken kaldırıp öğle uykusuna erken yatirmayi ve max 1 saat da sınırlı tutmayı deneyin derim. 45-50 dk ara dinlenme için yeterli gelebilir.. Ve gün icinde yorulmasi da önemli... malesef evde çocukların enerjisini atmasını sağlamak zor oluyor.. yapabiliyorsaniz dışarda, yapamiyorsaniz evde biraz kosturmasini, hoplayip ziplamasini sağlayın. Evde odalar arasında koşarak yarışlar yapmak olsun, koltuklarda vs zıplamak olsun, dans etmek olsun bir şekilde ona hareketli oyunlar oynatmaya calisiyorum.

Gündüz uykusuna gelince.. ben de şahsen çok faydalı olduğuna inanıyorum, fakat biz de durum sizdeki gibiydi.. Oglen uyumak istemezdi.. ve zorla 1 saatte uyuturdum vs.. ben de 2,5 yaşında öğle uykusunu kesmeye başladım yavaş yavaş. . Sabah çok erken kalkmamissa, kendisi talep etmiyorsa uyutmadim.. genelde 6 gibi mizmizlanip uyumak isterdi. Bu seferde geç olduğu için uyutmazdim. Velhasıl 9-9 buçuk gibi gayet rahat bir şekilde uykuya geçerdi. O zaman doktorumuza da öğle uykusunu kesiyoruz erken mi diye sormuştum. Her çocuğun ihtiyacı farklıdır, zorla uyutuyorsaniz uyutmayin, akşam 10 dan sonra hala uyanık olmasi öğlen uykusu uyumamasindan daha sıkıntılı bir durum demişti... biz de 2,5 yaşından sonra zorlamadik.. erken kalkma, cok yorgunluk, hastalık vs haller dışında uyutmadim. .

Özetle yukarda bahsettiklerimi deneyin bir süre derim.. Baktiniz olmuyor yavaş yavaş kesebilirsiniz bence.. tabi doktorunuza siz de bir danışın keserken.. kolaylıklar dilerim..


guta

Biz de aynı sorunu paylaşıyoruz. Gece 12 yi buluyor uyuması ve o da zorla. Gündüz aynen 1-3 arası uyuyor. Henüz uyuması gerektiğini düşünüyorum.  1 saat uyuttuğum da oldu öğlen ama gece yatış saati değişmiyor. Sabah 7.30 gibi kalkıyor, saatlerinde çok fazla değişiklik yapabileceğimi düşünmüyorum. Öğlen uykusuna da 12 de yatamaz sonuç olarak. Haftasonları bazen öğlen uyumak istemiyor, ben de zorlamıyorum. Akşam üzeri 6 gibi inanılmaz huysuzlanıyor ama onu atlatırsak gece 9-10 gibi rahatlıkla uykuya geçiyor. Tek çözümü öğle uykusunu yavaş yavaş kaldırmak olarak duruyor ya da bu şekilde 12 ye razı olmak :) Biraz da 2 yaş civarında oyun oynamaktan çok zevk alıyorlar, anne babayla oyun oynamayı her şeye tercih ediyorlar. Ne zaman kreşe başlayacaklar ve orada öğlen uyumayacaklar, o zaman düzene giriyorlar.


nisa2010

Sabah 7 yada 7.30' da kalkiyorlarsa öğlen uykusuna en geç 12.30 'da yatirın bence.


halbuse

Benim kızım da 27 aylık, zaten hiç uykuyu sevmezdi, dediğiniz gibi rutin olduğu halde 1 saatte uyurdu. Neredeyse 6 aydır öğlen uykusunu kestik. Şimdi sabah 7 9 arası kalkıp akşam 8 10 arası uyuyor. Ve yattığı an 10 dk içinde dalıp, çişi olmazsa deliksiz uyuyor. Öğlen uykusu çok önemli gerçekten ama akşam erken yatması sağlığı için daha önemli.

Bence yavaş yavaş kesmeyi deneyin.guta

Doktorlarınız gece erken yatması gündüz uykusundan daha önemli dedi mi? Ben de hep bu konuyu merak ediyordum. İkisi arasında bir seçim yapmak lazım çünkü :)


halbuse

Evet ikisi de çok önemli ve gerekli ama öğlen uykusu çok geçe kalıyorsa ve gece saatini ileri atıyorsa büyüme hormonu açısından erken yatması daha önemli dedi.

Öğlen 12-13, gece de 22-2 arasında en çok salgılanıyor demişti.

Erken yatırabiliyorsaniz bırakmamak lazım ama, anne de çocuk da dinleniyor:)


xena

Bizim doktorumuz da aynen bu yönde konuşmuştu. Gece uykusuna geçişi en gec 22:00 olmalı büyüme hormonu açısından.. Bunun için gerekirse öğle uykusunu kesebilirsiniz demişti..


stc2014

Öğle uykusunu kesmek aslında mantıklı gibi görünüyor ama kıyamıyorum bir yandan da, ona da ihtiyaç duyuyor çünkü.. 2 yaş biraz erken geliyor bana, belki 3 yaşa doğru kesebilirim diye düşünüyorum.


Cevaplamak için Üye ol