boğaz enfeksiyonunda kültür sonucunu beklemeden antibiyotiğe başlamak doğru mu?

sseellii soruyor: 2

Merhabalar; 3 gün önce oğlumun ateşlendiğini farkettik.Ateşi en fazla 39.2 ye kadar çıktı kulaktan. 24 saat calpol ve dolven 3'er saat arayla dönüşümlü kullandık geçmeyince dr'a götürdük. Dr boğazda kızarıklık var dedi ve kültür aldı. Fakat kültür sonucunu beklemeden antibiyotik yazdı (tremac)ve kullanmaya başlayın, kültür sonucuna göre sonucu değerlendiricez dedi.Bu gün 3. gün ateşi düşmedi, kültür sonucu yarın öğleden sonra çıkacak. şu durumda antibitotiğe başlamak mı mantıklı sonucu beklemek mi karar veremedim. tecrübelerinizden faydalanmak istedim.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


Ayliz

Merhaba,

Geçmiş olsun, kesinlikle kültür sonucunu bekleyin. Antibiyotiklerden mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Gerekli olduğunda evet çok faydalı ama her gripte, geniz akıntısında değil.
 


Zelal_

Oğlumun doktoru kültür sonucu çıkmadan ilaç vermedi bugüne kadar, kültür sonucumuzda hiç bakteriyel çıkmadı, iyi ki de vermemiş diyorum. Kültür sonucu da, örneğin alındığı günün ertesi gününün akşamüstüne doğru çıkıyordu. Yalnız şöyle bir ayrıntı olabilir, bizde sadece kızarıklık oluyordu. Eğer boğazdaki durum biraz daha ilerlemişse, doktorunuz da haliyle tecrübesine göre erken müdahale anlamında vermiş olabilir. Bu durumda doktorunuza olan güveninizle, doktorunuzun antibiyotik kullanımına karşı hassasiyetiyle ilgili tutumunu gözönüne alarak karar vermelisiniz.Cevaplamak için Üye ol