Ankara-çayyolu civarı kreş tavsiye

agnesic soruyor: 10

Merhabalar,


Öncelikle sorularda benzer başlıklar olmasına rağmen, tarihlerinin eski oluşu ve bu süre içerisinde değişen şeyler (kreş sahipleri mesela) olabileceği düşüncesiyle yeni bir soru başlığı açma ihtiyacı hissettim.

Çayyolu ve civarında tavisye edebileceğiniz, çocuklarınızı gönderdiğiniz kreş/anaokulu var mı, varsa koşulları nasıldır, iyi/kötü yönleri nelerdir, çalışan bir anne için çalışma saatleri uygunmudur? gibi konularda varsa görüşlerinizi bekliyorum

Şimdide teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


berkowitz

Park caddesine yakın ayrıca Asrın Park Anaokulu var. Biz biraz daha ileri taşındığımız için ayrılmak zorunda kaldık ama sahiplerinin Üniversite'den arkadaşlarımız olması dolayısıyla içimiz çok rahat ederek göndermiştik kışın. Çok şirin bir yer, bahçesi çok büyük değil ama tatlı bir aile ortamı olması hoşumuza gitmişti. Bizimki biraz küçüktü o zaman aktivitelere çok katılamıyordu ama oldukça geniş bir aktivite yelpazesi var.


dna

Alacaatlı, yolun üstünde doğuş anaokulu var butik bi okul,güvenli tavsiye ederim.


lavantas

Merhabalar; Çayyolu bölgesinde 20 aylık oğlum için yarım gün kreş izlenimlerim şöyle;

Us Akademi: Alacaatlı'da. Öğretmenleri meslek lisesi mezunu. Müdürleri Odtü Psikoloji mezunu alanına hakim, dolu bir hanım. Gezdiğim kreşler içinde en doyurucu bilgileri de kendisinden aldım. Her gün dışarı çıkıyorlar. Bahçeleri güzel olsa da yola çok yakın ve yolun gürültüsü bahçeye hakim. Villa kreşi.

Anaçev: Çayyolu'nda. Lisans ve meslek lisesi mezunu öğretmenleri mevcut. Müdürlerini artık doymuş ya da yorulmuş buldum çünkü sorduğum sorulara kestirme ve sıkılgan cevaplar aldım. Uyku saati olduğu için okulu gezemedim. Ama anaokulu için özel yapılmış bir bina olduğundan fiziksel ortamını başarılı kabul ediyorum. Haklarında olumlu yorumlar da olumsuz yorumlar da var. 0 yaştan itibaren öğrenci alan bir kreş, bebekler konusunda deneyimli olduklarını düşündürttü bu da bana.

Yeni Ufuklar: Fiziksel anlamda aklınıza gelecek gelmeyecek herşeyin mevcut olduğu oldukça profesyonel görünümlü bir okul diyelim.Çocukların sıkılma ihtimali olacağını sanmıyorum. Mola sistemini uyguluyorlar. Yani ceza var. Ben yetkiliyle görüşürken kim o yüksek sesle konuşan diye bağararak sınıfa giren öğretmenden dolayı (sanki lisedeyiz) ve oğlumun küçüklüğü, ortamın büyüklüğü dengesizliğinden dolayı eledim.

Kidsland Preschool: Çalışanlarını mutsuz gördüğüm, sınıflarını çok uyaranlı çok renkli bulduğum ve basık, havasız, yoğun yemek kokulu gördüğüm için çok kolay eledim.

Tad Anaokulu 0-3: Alacaatlı-Çayyolu arası diyelim. 0-3 için yeni açılmış. Villa kreşi. Yola yakın olsa da biraz saklı kalan yolun gürültüsünü almayan bir binası ve büyük bir bahçesi var. Yeni açıldıkları için deneyimsiz olmaları eksi olarak, az sayıda öğrenciye daha çok ilgi gösterme ihtimali de artı olarak nitelendirilebilir. Ceza yok. Öğretmenleri lisans formasyonlu ve pedagojik eğitimleri var. Bunun detayını soramadım yalnız. Nasıl bir lisans formasyonu? Hangi alanda? Eğitim ingilizce. Bu kişiye göre eksi de artı da olarak nitelendirilebilir. 2. Yardımcı öğretmen özbakımdan sorumlu ve türkçe iletişim kuruyorlar. Kreşin kurucusu da müdürü de aynı kişi.

Kreşlerin hepsinde 3 tam gün, 5 yarım gün, 5 tam gün seçeneği var. Us akademi bebeğe göre geliş gidiş saatlerini esnetebiliyordu. Mesela 10 da getiricem 12 de alıcam gibi. Tad da 3 yarım gün de var. Saatlik oyun grupları eskiden yapılmış ama anladığım kadarıyla artık kreşlerde tercih edilen bir yöntem değil. Onlar için ayrı okullar, atölyeler oluşmaya başlamış gibi.

Benim için oğlumun yaşının küçüklüğünden dolayı önemli olan şeyler var. Ödül- Ceza ya inanmıyorum ve ezberci eğitim sistemimizden daha kötü olanın da bu sistem olduğuna inanıyorum. 3 yarım gün 3 saatle başlatıp, oğlumun tepkisine göre 2 yaş civarı 5 yarım güne çıkarabileceğimi düşünüyorum. Tabii bunlar şimdilik herşeyin kontrolümde olacağını öngördüğüm bir varsayım.

Tad anaokuluna karar verdim. Evime yakın, ceza sistemi yok, sadece 0-3 yaş, şimdilik öğrenci sayıları az, her gün dışarı çıkarıyorlar. Ve anne ile birlikte, çocuk anneye el sallayarak vedalaşana kadar hep birlikte takılıyorlar.

Kreşe başladığımızda ekstra detaylandırmamı isteyen olursa seve seve anlatırım.

Sevgiler.


neval689

Çayyolu rota çocuklar anaokulunu sakın düşünmeyin derim tamamen süslü ama amatör; velilerle yapmacık ilişikler kurup arkasından dedikodusunu yapan , öğretmenlerin velilerle konuşmasının sınırlı olduğu, bu yıl 20-25 arası çocuk ayrıldı. bir arkadaşımın kızını öğretmen ısırdı, bir arkadaşımın çocuğu altına yaptı diye tuvalette bacağı morartıldı, bir arkadaşımın çocuğu düştü kafası yarıldı  dikiş atıldı ne ilgilenildi ne de o saatte hemşire var, sahip bir bayan velilerle iletişimi olmayan eğitimden anlamayan arkadaşını müdür yapmış siz i süslü kelimelerle tavlamaya çalışır tavlanırsanız sonra gerçek yüzünü günler geçtikçe görürsünüz. Benden söylemesi....


neverending

TAD Preschool oldukça tecrübesiz. Binasına ve bahçesine, ingilizce eğitim veriyoruz denmesine aldanmayın. Fiyatı verilen eğitimin kalitesiyle ters orantılı, oldukça yüksek. 2. öğretmenleri bakıcı anne. Yani 2 öğretmen yok. Eğitim içerikleri oldukça yavan. Kötü yönetimleri sayesinde ellerinde öğretmen de tutamıyorlar. Zaten kurucusu eğitim sektörüyle alakasız bir insan. İngilizce eğitim veriyoruz söylemlerine kapılıp, dünya para harcayıp çocuğunuza yazık etmeyin derim.TurkAmerikanDernegiPreschool

Sevgili neverending ,

Sanırım bu platforma sadece Tad PRESCHOOL ' U karalamak için üye olmuşsunuz.

Lütfen aşağıdaki linki inceleyiniz ,

https://www.nurturia.com.tr/questions/e8b66f4f-e4c1-43a1-9416-a3ce01144e6e/1/tad-preschool-degerlendirmeleri

Sevgili neverending,

Bahçemiz Ankara'nın kreş olarak faaliyet gösteren kurumları içerisinde en büyük VE en kapsamlısıdır. Siz "aldanmayabilirsiniz" AMA çocuklarımızın gelişiminde doğayla , bitkilerle , böceklerle , toprak ve toprak faaliyetleriyle iç içe olmak çok önemlidir. 4 mevsim geçişlerini doğanın içerisinde gözlemleyerek yaşamak ve yetişmek herhalde size bir aldatmaca olarak gelmiş..

Binamızın kapalı alanı1600 metrekare ve bahçesi 2500 metrekare olup , mevcudumuzla karşılaştırdığınızda oldukça yeterli ve bir çocuğun gelişimi için oldukça ferah ve rahattır. Sizin için "aldatmaca" ise siz bizden uzak durun lütfen ..

"ingilizce eğitime aldırmayın" demenizde bu tarz bir eleştiri olsa gerek çünkü 60 yılı aşkın bir ingilizce öğretim tecrübesi olan derneğimizi özellikle Ankara'da tanımayan yoktur diye düşünüyoruz.

Öğretmen tutamıyorlar demişsiniz.. Bu konudada detaylı bilgi verirseniz sevinirim, Lakin bizim bilmediğimiz birşey biliyorsanız onu merak ediyoruz.. Konuyla ilgili tek söyleyebileceğimiz , Mayıs 2015'de faal olan öğretmen kadromuzdan 1 öğretmenimiz dahi aramızdan ayrılmamıştır ve yeni sezon için sözleşmeli aramızda devam etmektedir! Kaldıki kadromuza yeni eklenen öğretmen ve diğer personellerimizde cabası..

Son olarakda 1 ' i Asil 1 ' i yardımcı öğretmen olmakla birlikte her sınıfımızda 2 ÖĞRETMEN ve MAXİMUM 13 öğrencimiz vardır. Size aksini kim söylediyse inanmayın lütfen. Detayları Yukarıdaki linkte inceleyebilirsiniz( daha detaylı bilgi için velilerimizi seve seve kurumumuzda ağırlamak isteriz).

Sevgili neverending,

Son olarak, eğitimle ilgili "para değerlendirmesi" yapmak size bile yakışmıyor.

Değerli ve Duyarlı Veli'lerimiz ,

Değerli eleştirilerinizi her zaman takip etmekle beraber , kötü niyetli ve karalamaya yönelik yorumları sizlerin taktirlerine bırakıyoruz.

Saygılarımızda,

TadPreschool Yönetimi

(yukarıdaki yazımızı güncelleyemediğimiz için 2. bir cevap atmak durumunda kaldık)


sita82

Herkese Merhaba,

Ben de bu siteye ve Ankara yeniyim. 2,5 yaşında bir kızım var. Kreş araştırması yapıyorum.

Henü kreşe başlatmadım ama başlamayı düşünüyoruz. Çayyolu civarında bakıyorum. Açıkcası IPS ve US Akademi arasında kaldım çünkü daha deneyimli duruyorlar. Deneyim bu noktada çok önemli çünkü ben çocuğumu birşeyler öğrenmesi için göndermeyi istiyorum sonuçta. Yemek yiyen, öz bakım becerilerini geliştirmiş bir çocuk isteyen, kapıda kayıttan önce psikoloğu bu çocuk okulumuza uygun değil değerlendirmesi yapan okulları düşünmüyorum o nedenle. Bana hazıra konmak gibi geliyor. TAD ın yeni olması düşündürücü. TAD a gönderen birileri cevap yazarsa sevinirim. TAD yukarıda kendini öven bir yazı yazmış ancak velilerden yorum almak isterim.


arki

Cankayada bende 50 yer gezdim duzgun yer bulamadim sonra ütopya kariyer merkezini tavsiye ettiler psikolog ve kariyer danismani ile gorusup cocuga ve aileye uygun okulu eslestiriyorlar ben cok memnun kaldim deneyebilirsiniz.Seramoni

Merhaba Oğlum için tüm kreşleri araştırdım. Yeni çıkan yönetmeliğe göre zaten 0-3 yaş ruhsatı olan çok fazla yer yok. lütfen ruhsat sorun derim ben. çünkü almaya hakkı olmasa da para kazanayım diye tüm çocukları ayırt etmeden alan bir sürü yer gördüm. ruhsat sorunca da eveleyip gevelediler. Ben İngilizce ağırlıkta bir okul istediğim için IPS ve TADa baktım. IPS bakanlığa bağlı değil ve bunu da açıkça söylüyor hanımefendi. Öğretmenleri native speaker ama mezuniyetleri ya yok, yada çok farklı alanlardan. o yüzden içime sinmedi. Tad o-3 için farklı bir bina açmış ve bahçesi çok güzel. istediğiniz kadar burda olabilirsiniz dediler sanırım oraya karar vericem. Başlayınca daha ayrıntılı bilgi verebilirim.


suluboya

@sita82 aklınızda olsun. IPS kreş statüsünde değil, parti evi diye geçiyor. hiç bir eğitim müfredatına,  bağlı değil yani kreş standartlarında değil. sağlık, beslenme, pedagoji uzmanı gibi hiç bir uzmanlığa gerek duymamışlar..  öğretmenlerin de eğitimle ilgili hiç bir uzmanlıkları yok. sadece ana dilleri ingilizce. yani kasiyer yada bulaşıkçı bile olabilirler:) sahibi hanımın öngörüleriyle ilerliyor sistem. onun da eğitimle ilgili bir altyapısı yok. bambaşka bir lisans eğitimi var. yabancı dil değil herşey değil kanımca

TAD ın bahçesi çok güzel. bahçede havuz var ve kaldırmayı düşünmüyorlardı . belki kaldırmışlardır. ama amatörler. zaten yöneticisi de eğitimci değil. bina kreş için tasarlanmamış. türk amerikan derneğinin kurucusunun  eski eviymiş. mutfaklarıyla ilgili standartları sabit markaları yok. en yakın market alışveriş kriterleri. 


Fertellli için gezen arkadasım çok sıcak ve samimi bulmuştu. fiziksel şartları da güzelmiş ama binanın çok yakınında baz istasyonu varmış. ben gidip görmedim . tekrar belirteyim.Cevaplamak için Üye ol