Tek çocuk hiiiiiiiiiiiiiç çocuk diyen anneler haklılarmı?

mujdem soruyor: 10

Anneler çocuk büyütmemenin maddi ve manevi zorluklarını yaşadığımız bu zor hayat şartlarında iyi biliriz iyi bilirsiniz maddi durumu iyi olmayanlar( zengin gruplar hariç) daha öncedende belirtmiştim eşimle asgari ücrete beraber çaılşıyoruz 5 yaşındaki kızıma yaşlı anneanne bakıyo diye çocukta olunca bu hayat şartlarında asgari ücret bırakın ayın sonunu ortasını getiremiyoruz birde tahsil -meslek olmayınca vasıfsız işlerde çalışıp karnımızı zor doyuruz diye yarın birgün çocuk  okulada başlayınca okul masrafları zaten büyüdükçe artan masraflar .illa etrafda sanki kendileri( bakacakmış gibi) illa kardeş doğur tek çocuk hiiiiiiiiiiç çocuk değil (bu lafı diyenlere gıcık oluyorum belkide haklılar bilemiyorum) 5 yaşına gelmiş arayı açam yaşda kemale vermiş bu arada hatırlarsanız 34 yaşındayım illa doğur fazla ara verme hem çocuklar kaynaşır hem sen çocuk bakımından fazlada soğumazsın diyenler evet madolyon her zaman çift taraflıdır onlarında haklı olduğu noktalar yok değil hatta soyut micali haklılarda fakat çocukların yaş arası makul 4-5 yaş kaynaşmalı adına yada doğacak bebek birde anne sağlığı için 35 yaş makbul uzmanlarda aynı görüşte lakiiiin para evet çocuk sevgiyle yeşeriyor fakat bunu hepimiz biliyoruzki paraylada büyüyor yeni bebek benim işten çıkışım demek yaşlı annem birinciyle  o defteri çoktan kapattı biran önce ufaklığın okula gitmesini bekliyor soluk almak adına eeh oda haklı yaş65  tüm yükümüz 650 asgari ücrete çalışan beyime kalıyor onada bu kadar haksızlık etmek gücüme gider ev geçimi,okul masrafı,yeni doğan masrafı zaten yetemez oda istemiyor eeben çalışıp kreşte bakıcıydı desem zaten vasıfsız işlerde kaç kuruş kazanacamki ele ne verecem şimdi millet tutturmuş tek çocuk hiç çocuk diye evet çocuk güzel bana bakabileceğin iyi bir gelecek sunabileceğin kadar çocuk yapmak sadece kardeşi olması için yaptılacak çocuğun günahına girmek değilmi bu ilerde neden beni dünyaya getirdin diye sorduğunda ?evet kardeşte güzel benim hiç kardeşim yok olmadı,olmamış yanlızlığı iyi bilirim nice kardeşler görürüm canciğer kuzu sarması çünkü olaki annebaba dünyadan göç edince aynıkandan aynı candan birinin olması güzel ozaman bende isterim kızımı benim gibi tek bırakmamak fakat öyle kardeşler görürüm birbirlerini bir kaşık suda boğuverecek ozaman derim dertsiz başım ağrısız dişim kızımda böyel olacağına varsın kardeşsiz olsun şahsen kardeşsiz olacak çünkü bizler  bunuda allaha şükür paçalı insanlarız en güzeli temiz topluma annebabaya hayıtrlı okumuş mesleğini eline almış annebabası gibi sürünmeyen kendi ailesinide faydası olacak birrrrrr çocuk yetiştirmek bu hayat şrtlarında mukabil olan değilmi sonuçta oda evlenecek o yapar değilmi  bu tek çocuk hiçç çocuk diyenler belkide haklılar evet birinci çocukta acemi oluyorsun ikincide anneliği pekiştiriyorsun çocuklar bakmış oluyorsun ama atalarımız tekide bir binide bir dememişlermiydi siz söyleyin illa ikimi olmalı?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


burcaksahin

Öncelikle yazınızı okurken çok zorlandığımı belirtmek isterim. Müsait olan bir zamanınızda hataları düzeltip, aralara paragraf koyma fırsatını bulabilirseniz emin olun daha çok kişi okuyacaktır.

Tarafsız olarak okudum ve aslında sorunuzun içinde birçok cümlede cevabınızı buldum. Maddi anlamda çok zorlanacak olup, çocuklarınıza istediğiniz hayat standartlarını sunamayacağınız için hep bir vicdan sorgulamasına girecekmişsinzi gibi hissettim. Bence tüm imkanlarınızı mevcut çocuğunuzun geleceğinde kullanın derim.

Bir de kim bu "tek çocuk hiç çocuk" fikrini kafanıza bu kadar kakmaya çalışanlar?? Sizi üzdüklerini veya üzeceklerini bile bile nedir çabaları??? Uzaklaştırın onları hayatınızdan derim ben.

Çevremde tek çocuk olup, gayet mutlu ve gayet vatana, millete ve ailesine hayırlı evlat var. Aileleri onlarla, onlar da aileleri ile gurur duyuyorlar.

Kimbilir belki zamanla durumunuz olumlu yönde değişir, o zaman tekrar değerlendirmek istersiniz ikinci çocuğu.


_Sezin_

Ben tek cocuğum. Ailemle çok yakın bir iliskim var. Çok yakın dostlarım var. İyi bir tahsil yaptım doktor oldum. Tek cocuk olmanın büyük bir dezavantajını görmedim. Biraz bu yaslarımda sevinci ve üzüntüyü paylaşacak bir kardesim olsaydı diyorum zaman zaman.

Eğer maddi imkansızlıklar varsa tek cocuğa güzel bir gelecek sağlamaya çalışmak daha önemli gibi geliyor bana. İster istemez imkanlar ikiye bölünecek çünkü.


Bona

açıkcası ben yazınızı okuyamadım  ,ama önceki sorunuzu hatırlıyorum , cevap da yazmıştım hatta..

ben bu konudaki takıntınıza anlam veremedim , veremiyorum..bu dünyada tek olan milyonlarca çocuk var..

benim bir çocuğum var , eşim vefat etti yani ikinci bir çocuğa sahip  olma şansım yok , oğlumun da kardeşi olma şansı yok..yani sizin demenize göre ben anne değilim çünkü tek çocuğum olduğundan çocuğum yok sayılıyor.. ne yapsam acaba ?


ozzzy


Biz üç kardeşiz. Bir abim bir ablam var ama ne yazık ki ablamla da abimle de ( evlendikten sonra hiç görmek dahi istemiyorum artık)  öyle can ciğer kuzu sarması hiç değiliz. Bazan keşke  benim abim ablam olmasalardı dediğim bile olmuştur ne yazık ki. Bırak öyle olmayı eleştirel bir bakış açıları olduğundan görüştüğümüzde doğal bile olamıyorum. Demem o ki bu işler hiç belli olmuyor kimi kardeşler çok güzel anlaşıyor onlara çok özeniyorum ama kötü olursa da hiç olmasa daha iyiydi dedirtiyor insana


firavun

burcaksahin + 1 yazınızı okurken çok zorlandım..
novo_vida + 1 imkanlar kısıtlıysa tek çocuğa güzel bir gelecek sağlamaya çalışmak daha önemli geliyor bana da..
bono_dea :((..çok üzüldüm ama bir çok makalede okuduğum ve maalesef gözlemlediğim boşanmış anne-babaların çocuklarından çoğunlukla daha sağlıklı yetişiyor ebeveynlerden birini kaybetmiş çocuk..
ozzzy + 1 maalesef benim de bazen tek çocuk olmayı dilemişliğim vardır..

Sevgili müjdem
2.çocuğun maddi yükünü taşımakta çok şükür bir sıkıntımız olmaz ama düşünmüyoruz biz 2.çocuğu.
Çocuk bakımından fazla da soğumazsın diyenler anneannenin baktığını da biliyorlar mı yada ayın ortasını zor getirdiğinizi?
65 yaşındaki anneni tebrik ediyorum 5 yaşında bir çocuğun temposuna yetişebilmesinden ötürü,ben zorlanıyorum zira.
Kısacası kendini elalemin boş konuşması ile üzeceğine kızının gün içinde sen çalışırken yaptıklarına,gelişmesine odaklamanı tavsiye ederim bir ablan olarak.
SevgilerBona

aishcim üzülme lütfen , ben üzülerek yazmadım onu..
sadece bu tarz şeylere anlam veremediğimden yazdım..

bu dünyada milyonlarca insan çocuk sahibi olmaya çalışıyor , pek çok tanıdığım tek bir çocuk için bile yanıp tutuşurken , bir çocuğu olduğu için şükretmeyip ikinci defa bu konunun açılmasını ben algılayamıyorum nedense..

evet kardeş çok güzel birşey ama ondan da güzeli insanın çocuğuna imkanının en iyisini vermesi , bu durumdayken , bakacak insan sıkıntısı varken , yok o böyle dedi , şu böyle dedi demek , bunun için upuzun bir yazı yazabilmek benim için anlamsız.. tabi benim için anlamsız olan şey başkası için anlamlı olur o ayrı..aman neyse ben batırmadan son veriyim yazıya..

kimse üzülsün diye yazmadım durumumu , ben tek çocuğumla mutluyum ve Oğlum o kadar büyük bir hazine ki "tek çocuk hiç çocuktur" diyen annelerin aklından da çocuk sevgisinden de şüpheye düşerim..


nilaylilayla

tek çocuk altın çocuktur..heleki zor sahip olan anneler için bir hazinedir..yavrunuzun kıymetini bilin,şartlar çok zorsa, varsın kardeşsiz büyüsün,çok büyük travma olacağını zannetmiyorum..kuzenleri var mı bilmiyorum ama,onlarla da kardeşce büyüyebilir....


Taita

kv sürekli aynı şeyi söyler "tek çocuk hiç çocuktur". nefret ediyorum bu laftan ne demek hiç? benim kalbimi tamamen kaplayan bir sevgi var ortada hem de dünyanın en güzel şeyi..

eğer maddi anlamda yetemeyeceğinizi düşünüyorsanız veya kendinizi hazır hissetmiyorsanız, tek çocuk dünyanın sonu değil. diğer arkadaşlarıma da katılıyorum.jildando

ne demek tek çocuk hiç çocuk, ne sacma ve ne kadar ayıp. Bu sizin hayatınız, ister tek cocugunuz olur, ister 5 cocugunuz olur, istemezseniz de hic cocugunuz olmaz, kime ne ki bundan. Bence tum bu yorumlara kulagınızı tıkayın. Tek cocuklu milyonlarca aile var, onemli olan cocugunuzu sevmeniz, onun varlığından mutlu olup gurur duymanızdır. Benim cocugu oldugu için pişman arkadaşım var, ne kadar yazık degil mi?

Biz de 4 kardesiz ve herkes evlenene kadar iyiydik, şimdiyse birbirimize tamamen yabancı gibiyiz. Görümce olarak sadece ben değil, digerleri de birbirlerine uzak cok. Ben iki cocuk istedim , su anda da tek umudum ileride bizde degil ama bircok diger kardeste gordum  o yakınlıgı yasamaları.

Bence hic sıkmayın canınızı, bu konuya da artık bu kadar takılmayın. Varsın tek cocuk olsun, yeterki mutlu olsun, siz aile olarak mutlu olun


TulinOzOz

(ben anne değilim olmaya gayretim var) ahkam kesmek ıstemem ama tek cocuklu aıleler var etrafımda cok mutlu hem aıle hem cocuk

ayrıca bende tek cocuk dusunuyorum ve bır hayvanım var  , ımkanı olan ve saglık durumu elverenler hayvan besleyebılır cocuga yararı cok hem kendını de yalnız hıssetmez:)Cevaplamak için Üye ol