özel sektörde çalışıp da ücretsiz izin alabilen anneler nasıl başardınız neler yaşadınız?

iremyavuzisik soruyor: 8

ücretsiz izin alırken 1 yıllık ücretsiz izin hakkı(hatta simdi 24ay olduğu yazılan) özel sektörde de geçerli midir?yoksa bu çalıştığım kurumun kendi insiyatifi mi?
ben dogum iznime ek olarak 6 ay ücretsiz izin alabildim. 7 ay istemiştim, biz 6 ay verebiliyoruz dediler. şimdi 1 yıla çıkartmayı sormak istiyorum, işime geri dönebilmek koşuluyla.
bu konuyu hangi konuda uzman bir avukata danışabilirim?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ediluj

Ben izin alamadım(şartlar ve kendi isteğim yüzünden)ama meslek odası avukatıma danışmıştım işverene değil sana bağlı demişti.Yani sen dilekçe verirsen işverenin insiyatifine bırakılmıyor izin alabiliyorsun.SGK analık birimi var.Aynı zamanda SGK nında avukatı var onlar size yol gösterir. http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/Anasayfa/SGKiletisimSGM#ust adresinden bağlı bulunduğunnuz ilin sgk hukuk danışmanı ile görüşebilirsiniz.
Eğer bu süreçte bir şekilde seni işten çıkarırlarsa haksız konuma düşerler, dava açma ve tazminat hakkın bulunuyor.


iremyavuzisik

tamam teşekkürler


sildokuz

Ben doğum iznim bittikten sonra 2 ay ücretsiz izin aldım. Ancak 1 seneye kadar kanuni izindi. Ne yazık ki özel sektör olduğundan işe döndükten birkaç ay içinde işten çıkarıldım. Kızım sık sık hastalanıyordu ve izinlerimi almaya başladım. Sanırım iş yeri benimle bu şartlar altında çalışmak istemedi. Herşey kanuna uygun olarak yapılmasına rağmen ne yazık ki atıldım :) Özel sektör bu tür şeylere pek sıcak bakmıyor. Kulbuna uydurup gönderme taraftarı. Em-n azından bana bu şekilde oldu... 


deyra

ben şu an ücretsiz izindeyim, 20 nisanda da bitiyor iznim
24 ay için dilekçe vereceğim. emsal olarak da yeni yasayı göstereceğim. ama sanırım işyeri insiyatifi emsal göstermekten daha önemli. dilekçemin sonucunu size bildiririmscandinav

ben geçen sene 17 şubatta doğum yaptım. Doğum izni, üzerine toplu olarak süt iznimi, daha sonra senelik iznimi en son da 6 ay ücretsiz izin ile 13 Ocakta bebeğim yaklaşık 11 aylıkken işbaşı yaptım. Hala mutsuzum. Çalışmaya da mecburum. Bildiğim kadarıyla Memurlara getirilen bu 24 ay izni Özel sektörle ilişkili değil.  Biz SGK açısından işçi olarka iş kanununda yer alıyoruz. Memur ayrıcalıkları sanırım Sadece Devlette çalışanlara var..Eğer alabilirseniz ne güzel.. Beni heralde bir daha izin istersem artık atarlar..


Selamlar


olcameric

özel sektör tamam iznini kullan 24 ay sonra gel dese, bir hafta sonra da çıkarsa??kim nasıl engel olabilir ki buna.o 24 ay boyunca prim yatırıyor mu şirket senin için asıl soru bu?bilginiz var mı?


ediluj

Tüm birimler birleştirildiği için kanun sgk ya bağlı tüm işçi ve memurları kapsıyor.benim bildiğim Doğum iznindeki gibi ücretsiz izinde de pirim yatırmıyor işyeri..Aslında işçi kanunu işçiyi çok iyi koruyor.Bir sıkıntı yaşadığınızda (işten atılma,süt iznini,ücretsiz iznini kullanamama, vs..)yukarıdaki linkten bağlı bulunduğunuz sgk nın hukuk danışmanını arayıp yardım alabiliyorsunuz.Mobbing hattı bile kurdular.Benim bir tanıdığımı patronu kafasına göre bugun işten ayrılıyorsun kovuyorum seni,tazminatta ödemem demiş,aramış hemen sgk hukuk danışmanlığından gelip tutanak tutulmuş tüm haklarını almış,ilgileniyorlar yani..Tabi bunlarla yeni doğum yapmış yorgun bir annenin uğraşmak zorunda kalmaması için işyerlerinin daha insiyatifli olmalarını dilerim..


egis

Ben de 24 ay ücretsiz iznin sadece memurları kapsadığını biliyorum. Hatta devlette sözleşmeli çalışanlar bile yararlanamıyormuş bu yeni kanundan. SGK'ya bağlı çalışanlar 6 ay ücretsiz izin kullanabiliyor hala. Maalesef özel sektörde ücretsiz izne yanaşmıyorlar. Benim ücretsiz izin kullanmak isteyen bir arkadaşım ücretsiz izin bitiminde işten çıkarıldı. Zaten ücretsiz izin süresince pirim ödenmiyor. Tabi tazminatını aldı, işyerinde çıkarma hakkı olmasa bile bu durumda uğraşmak istemedi.  


Cevaplamak için Üye ol