Bebeğinizin yatiş şekli

aktiva soruyor: 5

Merhaba
Bebeğim 5,5 ayını yeni bitirdi. Son 2 haftadır enteresanız :)) Şöyle ki, bazen yatağında sırt üstü yatarken kafasını diklemesine gömüp göğsünü kaldırıyor, göğsünün altına 2 el rahat girer öyle yani. Ve kendini attıra attıra yatağın ta ucuna gidiyor bi de kenara kafası değip orada gömmeye çalışınca neşesine diyecek yok. Ama eşimle endişeleniyoruz gece de bazen kafasını öyle yapıp uyuyordu geçen haftalarda ben de yan yatırmakta çare buldum. Şu ara gerçi gece öyle yapmıyor.
Doktora sordum, önce şaşırdı sonra aklıma birşey gelmedi demek ki öyle rahat ediyor, ama geceleri sık sık kontrol edin öyle yatmasın dedi.

Siz böyle bişeyle karşılaştınız mı hiç?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


sevcanvet

sırt üstmü yüzüstümü yapıyor bu hareketi??


CokBilmis

Benim kızım 36 haftalık hamileyken kafasını çatıya soktu. 5 hafta o şekilde kaldı. Ultrason görüntülerinden görüyordum ki boynu sağa doğru eğik duruyordu.

Doğdu hep kafayı sağa eğmek istedi. Hatta sırf sağa doğru dönebilmek için sol meme yüklendi, sağ mememi emmeyi reddetti.

Ataba koltuğunde uyurken kafası hep sağa düşük uyurdu, neredeyse boynuna değerdi kafa. Boynu tutulacak filan diye kafayı düzelttik mi uyanırdı. 33 aylık oldu, hala araba koltuğunda uyudu mu o kafa illa sağa düşer.

Doktor hamilelik sürecindeki duruştan kaynaklı sol boyun kasının daha esnek, sağ boyun kasının daha dar kalmış olabileceğini söyledi. Belki de sadece alışkanlıktır.

Eğer boğulma vs gibi hayati bir riski yoksa, bırakın istediği gibi yatsın çocuk. Zaten birkaç ay sonra kendi kendine dönmeye, emeklemeye filan başlayınca istediği gibi yatacak. Siz ne yapsanız da başka türlü yatıramayacaksınız.

Bu arada aklıma geldi. Dayım bacak bacak üstüne atarak uyur. Bir bacağını dizden büker, diğer ayağını da bükük dizinin üstüne atar. İki bacak da öylece havadayken uyur. İki ayrı eşinden olan iki oğlu da bebekliklerinden itibaren aynı şekilde uyuyorlar. Genetik bir durum da olabilir.


momoveannesi

Bizde merak edip sormuştuk. Bebek anne karnında durduğu pozisyona yakın  uyuma pozisyonu alabiliyormuş. Havuz başında rus bayanın oğlu aynı anlattığınız şekilde uyuyordu.  Hiç müdahale etmemişlerdi. Bu sebeple araştırmıştık bizde.


aktiva

Yatakta hiçbirşey bırakmamaya dikkat ediyorum artık evet. Zaten çok hareketli bir bebeğim var maaşallah. Ufak bir iki sürprizle şaşırtınca beni, artık daha da temkinliyim. Streç çarşaf kullanmıyorum ama kenarlara iyice sokuyorum nevresimini.
Bu arada yatağı park yatak ve içinde yün yatak kullanıyorum. Doktoru yün yatağın gayet sağlıklı olduğunu vücudunun şeklini almasının iyi olduğunu söyledi. 4 yaşına kadar kullanabilirmişiz yün yatağı. Yalnız tabi kendi kılıfı üzerine bir kat daha nevresimle.
Oğlumu gündüzleri yere kurulu exor babynin bebek hamak-beşiğinde uyutuyoruz bazen de çarşafta sallatıyor kendini bızdık. İkisinde de bazen bu hareketi yapıyor.Ben artık yatağın bir ucundan kafa ata ata öteki uca keyifle gidip kafasını gömmesindeki neşesinden ve bazen de yatışından o pozisyonda daha mutlu olduğunu düşünmeye başladım. Oyun yapıyor kendince herhalde :))
Zaten sürekli öyle yatmıyor nasılsa deyip endişelenmeyi bırakayım ben:))


aktiva

Bu arada Rus bayanın oğluna ben de denk gelseymişim de gröseymişim gözlerimle keşke :))Cevaplamak için Üye ol