Sutumuzun gaz yapmaması icin neler yemeliyiz?

sevihr soruyor: 9

Arkadaslar,
Ben ne yiyecegimi sasirmis durumdayim. Hamilelik doneminde anne sutuyle ilgili Amazon'dan bir kitap alip okumustum. Orda kapsamli anlatiyordu, sutu artiran azaltan meyve ve sebzeler vs. 
Onlara dikkat etmek gerekiyor, bir de ek olarak bebegim gazli oldugu icin doktorumuz gaz yapan yiyecekleri yasakladi. Portakal, tahin helvasi, kestane, fasulye, bezelye, nohut, kereviz, balik, sarmisak, sogan, domates, salca, sut ve sut urunleri... Daha su an yazamadigim, gordukce hatirladigim bircok sebze ve meyve...
Ne pisirecegimizi bilmiyoruz? Makarna yemekten sistim, tecrubelerinizi, onerilerinizi merak ediyorum,
Sevgiler,

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


derinoyku

Et suyu haşlama,dereotu yiyebilirsiniz süt arttırmak için.Börülcede arttırıyor gaz yapmaması için bakliyatlara çay kaşığının ucuyla kimyon atabilirsiniz gaz için bizde işe yaramıştı


sPetek

Bol bol rezene çayı iç... ayrıca arkadaş yazmış su içsem gaz yapıyor diye suyu soğukmu içiyorsun? Su bile oda sıcaklığında olmalı..

Kimyon da iyi gelir, yemeklerde kullanabilirsin.

Yalnız doktorun maşallah herşeyi yasaklamış.. emziren anne olarak ne yemen gerekiyor anlamadım. Bazı bebekler kolik de olabiliyor..yani ne yapsan gazlı oluyorlar.


kedidirkedi

Ben bütün gaz yapan gıdaları yedim en basından beri. Bence yediklerimizden cok bebegin yapısıyla alakalı.


kedidirkedi

Ben bütün gaz yapan gıdaları yedim en basından beri. Bence yediklerimizden cok bebegin yapısıyla alakalı.zehra

Merhaba, listedeki bu gıdalar gaz yapma olasılığı olan gıdalar. Bunları azar azar deneyip hangilerinin bebeğine dokunduğunu tespit edebilir ve onları yemekten kaçınabilirsin. Örneğin benim bebeğim ben nohut ve mercimek yediğimde çok çok huzursuz oluyordu, gazı çok fazla oluyordu. Bunu bulduktan sonra bu gıdaları uzunca bir süre yemedim ama diğer olası gaz yapıcılardan yememin bir zararı olmadı. Tüm bunları yemek listenden çıkarırsan dengeli beslenmen çok zor olur. 


versus

bebeklerin sindirim sistemleri yeterince gelişmediği için gaz problemi yaşıyorlar. anne gazlı yiyecek yiyor ya da annede gaz oluyor diye onlarda gaz olmuyor. gaz, bağırsakta oluşan havadır, bağırsaktan kana, oradan süte geçen bir şey değildir. dengeli, sağlıklı beslenmek hem anne hem bebek için tabi ki önemlidir ancak bu kadar kısıtlamak da doğru değil kendinizi.

bebek bakmak zaten yeterince zor, bir de ne yiyeyim derdiyle mi uğraşacağız :)
bir de ne yaparsanız yapın, kimi bebek gazlı olur kimisi olmaz...


asklepios

Arkadaşlar, versus çok haklı. Barsak midenin devamıdır ve sindirim organıdır. Meme ise onunla hiçbir ilgisi olmayan bir salgı bezidir. Besinler mide ve barsaklarda parçalandıktan sonra barsak duvarından yapı taşlarına ayrılmış şekilde emilerek kana geçer (karbonhidrat, yağ, aminoasit ve vitamin olarak). Gaz besinlerin parçalanması sırasında barsakta oluşan veya konuşurken yuttuğumuz havadır, barsaklarda kalır, kana geçmez ve anüsten ittirme kuvvetiyle dışarı atılır (bildiğiniz yellenme işte). Memede neler olur? Meme dokusuna kanla ulaşan karbonhidrat, yağ ve aminoasitler, anne sütünü meydana getirmek üzere yeniden birleşirler. Gazın ise süt üretiminde yeri yoktur. Literatürde annenin yedikleri ile bebekte gaz oluşumu arasında kesinlikle bir bağlantı olmadığını gösteren yüzlerce çalışma vardır. Alkol, sigara ve ilaçlar dışında istediğiniz herşeyi yiyip içebilirsiniz. Afiyet olsun... 


asklepios

sevihr, doktorunuzu da hastalarına daha bilimsel yaklaşması ve tıbben mümkün olmayan, eskiden kalma inanışlarla kafanızı şişirmemesi, hiç olmazsa kendi uzmanlık alanı ile ilgili ciddi yayınları takip etmesi için uyarmanızı veya doktorunuzu değiştirmenizi öneririm. 


seninle

doktorun verdıgı lıste pek sasırtıcı geriye pek bırsey kalmamıs bencde dıkkat etmek gereken seyler alkol sıgara ılac arkadasım sıgara ve alkoldn vazecmıyor doktoru bırsey olmaz demıs ama gelgorkı sut ıcmıyor bebege gaz olurmus


Cevaplamak için Üye ol