erkek bebekleri 18 aydan fazla emzirmek sakıncalı mı? bırakırken nasıl yol izlemeli?

Tunam10 soruyor: 10

bu konuda kafam karışık. oğlum memeyi emmeyi çok seviyor. kafası kızsa,onla ilgilenmesem, uykusu gelse,acıksa meme istiyor.
dün bir arkadaşımızla konuştuk. 16 aylık oğlunu bıraktırmış. dr erkek çocuklar için bundan sonra emzirmek hem sağlıklı değil hem çok daha fazla bağlanıyorlar, bıraktır demiş. yani ben kendimi 2 yaşa şartlamıştım. acayip kötü oldum. benim okuduğum tüm kitaplar 2 yaşa kadar emzirin diyordu sonuçta.
ve bir diğer sorun hala çok süt olması ve emzirmediğim an kitle oluşması. beni eskiden tanıyanlar bilir. bu konuda ilşk başlarda çok sıkıntı çektim. defalarca mastit ve süt birikmesi olduğundan çok sık emzirdim sağdım. şimdi oğlumun 1 gün annemlerde olmasını fırsat bilip fırsattan istifade sağmadan ne kadar dayanabileceğime baktım. sadece 24 saat. sabah kalktığımde mememin her tarafı kitle dolmuş. sıcak duş ve masaj,sağma ile zor açtım. yani öyle birden de kesemeyeceğim. kadın doğumcum sen hormon ilacı kullanmadan bırakamazsın demişti:((
sormak istediğim şunlar:

-erkek çocukları 18 aydan fazla emzirmek yanlış mı?
-mastit sorunlarına karşı ne yapmalıyım?ilaçla bırakan var mı?
-sütten kesmede hangi yolu izlediniz?
-bezi bırakma ve memeden kesmede öncelik sırası ne olmalı?

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


thalassapolis_Deniz

Bizim tıp fakültesindeki çocuk psikatrisindeki prof. bir hoca şöyle dedi: " biz çocuk doktorları ile hep çakışırız bu emzirme konusunda onlar 2 yaşına kadar derler biz 1 yaşından sonra bırakılmalı deriz evet anne sütü çok faydalı ancak bir yaşından sonra bağımlılık yaratıyor sigara gibi bir tiryakilik yaratıyor çocuk büyüdükçe bu bağımlılık artıyor o yüzden biz psikolojik açıdan bir yaşından sonra emzirmeyi önermiyoruz" 

ne eksik ne fazla aynen böyle dedi yorum size kalmış 


sevcanvet

her ne kadar sağlıkçılar 2 yaşına kadar desede eğitimciler çocuğun psikolojik gelişimi için 8 ila 10 ay arasında bırakmas gerektiğini söylüyor ben katı gıdaya geçtikçe onu zorlamadan 8-10 ay arasında sonlandırmayı düşünüyorum, benim ablamda çok zorlandı bıraktırırken ve en son yiğenin 2,5 yaşındayken!! doktorun erkek çocuğunda hasar bırakıyorsunuz sibel hanım demesiyle çok zorda olsa bıraktırdı.. diğer soruların cevaplarını bilmiyorum bende yanıtları bekliyorum


bnycan

o doktorun doktorluğu sorgulamak lazım.. 2 yaşına kadar eğer emiyorsa ve annede memnunsa halinden yazık değil mi çocuğa.. 1 damlası bile eğer süt varsa tabii çok önemlii.. benimkide şu an bilinçlendi ve isteyince meme diyor..  gayet mutluyum.. 2 yaşına kadar da emmek isterse emecek.. doktorlarda zaten 2 yaş diyorlar..


ema

Bu sorunun cevabını biliyorum ama cevaplamak içi yeterince donanıma sahip değilim.Ben inançlarım açısından bakıyorum olaya herkesin fikrinede saygı duyuyorum.


Sadece şunu söyleyebilirm 2 yaşından sonra emzirmenin çocuk üzerinde psikolojik olumsuzlukları oluyor.Ha psikologlarımız buna katılmaz ona da bir şey diyemem...


GOGO05

bizim dr muzda 17 aylıkken artık kesmem gerektiğini bu saatten sonra besleyiciliğinin olmadığını alacağı herşeyi aldığını söylemişti ve o günün akşamında bıraktırdık ama zararı var mı yok mu bilemem bıraktırırkende yara bandı yapıştırdım 3 hafta öyle gezdim çünkü sürekli anne aç diyor bu hafta 4.haftamız hala ağlayınca anne meme diyor şuan pipetle süt içmeye başladı çok şükür uyku ve yeme sorunumuz düzeldi darısı sizeheroina

ben emzirmek konusunda kız erkek bebek ayrımı oldugunu düşünmüyorum. bagımlı bir cocujk olacaksa kız erkek farketmez bana göre. biraz çocugun yapısıyla alakalı. kızım 11 ay emdi bana kalsa 2 sene emzirirdim ama yine de bana bagımlı değil baglı. ya da eşimin yegeni 2 yasını geçti emiyor ama annesi yokken aramıyor görünce istiyor. eğer bebeğiniz işi oyuna cevirdiyse meme istediği zaman dikkatini dagıtın acıktıgına emin oldugunuzda verin.


BlogcuAnne

Öncelikle Tuna'nın 16 aylık olmasına inanamadığımı belirterek başlamak istiyorum! 


Sorularına gelince... Benim uzun süreli emzirme konusunda tecrübem yok ancak:


-erkek çocukları 18 aydan fazla emzirmek yanlış mı? - Aklına 2 yaş diye koyduysan yap derim. Dünya Sağlık Örgütü "2 yaşa kadar" derken kız bebek-erkek bebek ayrımı yapmıyor.
-mastit sorunlarına karşı ne yapmalıyım?ilaçla bırakan var mı? - Bu soru beni aşıyor. 
-sütten kesmede hangi yolu izlediniz? - Deniz 13 aylıkken sadece yatmadan önce emiyordu. Sorunsuz bıraktı. Derin 11 aylıkken kendiliğinden bıraktı. Dolayısıyla meme bıraktırma konusunda çok fazla tecrübem yok maalesef. 
-bezi bırakma ve memeden kesmede öncelik sırası ne olmalı? - Öncelik sırasını sen (ve Tuna) belirleyeceksiniz, ancak bildiğim şu ki biri oturmadan diğerini yaparsan ikisi de yarım yamalak olur.

Kolay gelsin :)


neretva

Bu konuda herkesin kendi doğrusu olabilir. Ben kimseninkini yargılayamam ama kendi araştırdıklarımdan fikrim şudur:

1. Sütün besleyiciliği kalmıyor demek saçma. Süt azalsa da içindeki antikor gittikçe artıyor. Şöyle düşünün arka bahçenizde bir petrol kuyusu var. Petrolü çıkarmanın size bir maliyeti yok. Çıkarıp satıyorsunuz. Zaman içinde petrol azalıyor, azalıyor, aaa çok azaldı deyip kuyuyu kapatmayı düşünür müsünüz? Bir damlası bile ilaçtır bunun. Haa bebek emmez bırakır, o ayrı. Anneye fenalık gelir, o da ayrı. Ama ikiniz de memnunsanız kuyuyu kapatmaya gerek var mı?

2. Burada aldığım izlenim şu: 1-1,5 yaşından sonra emen erkek bebek sapık olur. Bu mu denmek isteniyor yani? Bu konuda ciddi bir akademik araştırma gösterebilir misiniz? Link verebilir misiniz? Dünyadaki sapıkların ve seri katillerin kaç ay emdikleri istatistiki olarak belli mi? Erkek ve kız çocuk arasında 1 yaştan sonra memeye düşkünlük açısından fark yoktur. Çocuğun hayatında yeni gelişmeler oldukça o kendine güvenini yeniden kazanmak, emniyette olmak için memeye döner. Meme, bebeğin evidir. Siz bir ay da emzirseniz, 3 yaşına kadar da emzirseniz heteroseksüel bir erkek büyüdüğünde memeyi seksi bulacaktır. Emzirmek, memenin gerçek işlevini anlatmak için yardımcı bile olabilir.

3. Tabii ki 1 yaşından sonra katı gıdalar ön planda olmalı. Bunun için çeşitli önlemler alabilirsiniz. Bu sitede birçok öneri var. Her öğünde önce katı gıda verin. Gece beslenmelerini kesin. Tabii yavaş yavaş. Emzirdiğiniz yerleri kısıtlayabilirsiniz. Dışarıda isterse eve gidince diyebilirsiniz. Zaman içinde yine konuşarak, memeler uyuyor veya çok yorulmuşlar gibi, sabah ve akşam olmak üzere ikiye indirebilirsiniz. Böylece mastit gibi sorunlar olmadan yavaş yavaş bırakırsınız. O zamana kadar da yaşı zaten 1,5-2 olur. Ama erkek diye, kafayı memeyle bozacak diye bıraktırmamış olursunuz.fistikcik

Sevgili Tunam10,
Size söylenen ve kafaınızın karışmasına sebep olan sözler eski anlayışların ürünü. (Yukarıda bu anlayışı bir psikiyatri hocasının da paylaştığı belirtilmiş. Kendisi de hu eski anlayışa mensup demek ki). Günümüzde bu anlayış geçerliliğini yitirmiştir. Erkek çocuk uzun süre emmekle sapık, bağımlı vs olmaz. Bunun böyle olacağını düşünenlere anne-çocuk ilişkisine bakışlarını gözden geçirmelerini öneririm.
Meme kız ya da erkek, bir çocuk için cinsel obje değildir. Cinselliklerini keşfettikleri bir yaş vardır, ama bu keşif meme üzerinden yapılmaz. Kız ve erkek cinsel organları üzerinden yapılır.

Memenin cinsel obje olması tamamen yetişkin erkek bakışıdır. Bu bakışı bir doktorun paylaşıypr olması ona doğruluk atfetmez. O doktorun memeye cinsel obje olarak baktığını gösterir, hepsi bu.

Çocuk için meme annesiyle kurduğu özel bir bağdır. Anne sütü çok yararlıdır, evet. Ama emzirmek anne sütü vermekten çok daha öte bir şeydir. Aynen yazdığınız gibi, bebekler sadece beslenmek için değil, zaman zaman teselli bulmak, anneyle yakın olmak, kendilerini güvende hissetmek için de emmek isterler. Hatta karınları ya da dişleri ağrısa da emmeye düşkün olurlar, çünkü hem anne sütü ağrı kesicidir, hem de emmek onları rahatlatarak ağrılarını unutturmaktadır.

Bu açıdan bebeğinizin canı sıkılınca/karnı ağrıyınca/dişi sızlayınca/annesini özleyince/teselli arayınca vs... emmek istemesinde hiç bir sakınca yoktur. Bundan daha doğal bir şey yoktur.

Bu konuda tüm dünyada emzirme üzerine uzmanlığı tanınan, aynı zamanda çocuk doktoru olan Kanadalı Dr. Jack Newman'ın makalelerini okumanızı öneririm. Kendisi bu tür "erkek çocuk emmesin, sonra sakıncalı olur" türünden şehir efsanelerine karşı bilimsel cevapları vermekte çok başarılıdır.

Lütfen içiniz rahat olsun. Siz ve bebeğiniz ne kadar istiyorsanız o kadar emzirin. Uzun emmenin hiç bir sakıncası yoktur. Esas memeyi bırakmaya kendisi hazır olmadan zorla memeden ayrılmak bir çocuk için travmatiktir.


tiara

çocuk psikiyatrisi rotasyonum sırasında biz hep 1 yıl diye öğrendik, kız erkek ayırmadan. psikanalitik teoriye göre ve psikolojik gelişim açısından makul gelirdi bana. hatta ben de öyle yapmayı düşünüyordum. ama oğlumu emzirmeye başladım, bir kaç ay sonra vazgeçtim düşüncemden, emmeyi çok seviyor ve istediği kadar emsin istiyorum. bağışıklık falan öyle şeyleri de geçtim, bu deneyim hayatında bir kez yaşayabileceği bir şey, benim de öyle. o yüzden bırakma kararını ona bırakmayı düşünüyorum. yalnız 2 yaştan sonra çok uzarsa kesebilirim çünkü sevgi ifadesinin başka yollarını da öğrensin istiyorum, ayrıca 2-3 yaştan sonra artık kendi çocuk cinselliğini keşfettiği dönem, bizim cinselliğimize merak saldığı bir döneme girmiş olacak, 3 yaşında hala emiyorsa kafa karışıklığı yaşayabilir gibi geliyor. son sözüm şu olacak: bence bu bireysel bir karar, içinizden nasıl geliyorsa öyle yapmalısınız. bence ne az emdi diye, ne çok emdi diye de bir şey olmaz çocuğaCevaplamak için Üye ol