erkek bebekleri 18 aydan fazla emzirmek sakıncalı mı? bırakırken nasıl yol izlemeli?

Tunam10 soruyor: 6

bu konuda kafam karışık. oğlum memeyi emmeyi çok seviyor. kafası kızsa,onla ilgilenmesem, uykusu gelse,acıksa meme istiyor.
dün bir arkadaşımızla konuştuk. 16 aylık oğlunu bıraktırmış. dr erkek çocuklar için bundan sonra emzirmek hem sağlıklı değil hem çok daha fazla bağlanıyorlar, bıraktır demiş. yani ben kendimi 2 yaşa şartlamıştım. acayip kötü oldum. benim okuduğum tüm kitaplar 2 yaşa kadar emzirin diyordu sonuçta.
ve bir diğer sorun hala çok süt olması ve emzirmediğim an kitle oluşması. beni eskiden tanıyanlar bilir. bu konuda ilşk başlarda çok sıkıntı çektim. defalarca mastit ve süt birikmesi olduğundan çok sık emzirdim sağdım. şimdi oğlumun 1 gün annemlerde olmasını fırsat bilip fırsattan istifade sağmadan ne kadar dayanabileceğime baktım. sadece 24 saat. sabah kalktığımde mememin her tarafı kitle dolmuş. sıcak duş ve masaj,sağma ile zor açtım. yani öyle birden de kesemeyeceğim. kadın doğumcum sen hormon ilacı kullanmadan bırakamazsın demişti:((
sormak istediğim şunlar:

-erkek çocukları 18 aydan fazla emzirmek yanlış mı?
-mastit sorunlarına karşı ne yapmalıyım?ilaçla bırakan var mı?
-sütten kesmede hangi yolu izlediniz?
-bezi bırakma ve memeden kesmede öncelik sırası ne olmalı?

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


psychomom

tibetinannesi kimse doktorlara bişey demiyor cevaplarda.Ben bu emme olayının doktorların değil,annenin meselesi olduğunu düşünüyorum.Ben mastit dışında doktoruma emzirme hakkında bişey sormadım,pembetavşanın dediği gibi doktorda haklı olarak kendi doğrusunu belirticek tabi. Bahsettiğin iki yıl emzirme olayını bizzat okumadım,ama çok saçmaymış,eskiden beridir anne sütünün ne kadar faydalı olduğu bilinir.20 aylık kısacık annelik tecrübemde tüm diş çıkarma,hastalık dönemlerini neredeyse sıfır ilaç kullanarak atlattım süt sayesinde.Dünyadaki hiç bir otorite benim deneyimimi,fikrimi değiştiremez.Herkes kendi yaşadığına göre yorum yapıyor,sütü olan anne emzirsin,sütü olmayan yada emzirmek istemeyen mevcut mamalardan yararlansın,annelerde,bebeklerde mutlu olsun.


fistikcik

tibetinannesi, "2 yıl emzirin diyen doktorlar yabancı, 1 yıl emziren diyen doktorlar türk" gibi bir düşünceniz varsa bu doğru değil. Türk doktorlar bunu kendi öz araştırmaları (ya da tecrübeleri) sonucunda söylemiyorlar ki... Onlar da tıp konusunda Batı'da zamanında yazılmış ama artık güncelliğini yitirmiş sözüm ona kaynaklara dayanarak bunu söylüyorlar. Hatta Fransa'da anne işe döndükten sonra (bebeğin 2. ayından itibaren) çoğu anne emzirmez, çünkü Fransız doktorları anne için zor olacağını vs düşünerek emzirmeyi kesmesini önerir. Peki önerdikleri doğru mudur ? Elbette hayır, Fransa bebeğin iyiliğinin bu konuda ön planda tutulmadığı bir ülkedir maalesef.

Ben bebekken anneme doktoru (Türkiye'de) 6. ayda emzirmeyi kesmesini söylemiş. Zavallı annem (aslında zavallı olan daha çok benim bu durumda :)) de onlara inanarak dediklerini yapmış.

Şimdi bu süreyi bazı doktorlar lütfedip 1 yıla çıkarmışlar. Ama ellerinde 1 yıldan sonra emzirmenin gereksiz olduğunu kanıtlayabilecekleri bir tane dahi bilimsel araştırmaları yoktur. Bu kadar kesin konuşuyorum. İsterseniz sorun doktorunuza, size bir tane kanıt sunamaz bu konuda. 1 yaşından sonra "emzirmek gereksizdir / anne sütünden o zamana kadar alacağını alır / bundan sonra faydası yoktur / zaten daha sonra kesmek zor olur" sözleri tamemen hurafedir, bunu söyleyenin bir doktor olması bu sözlerin hurafe olduğu gerçeğini değiştirmez.

Nasıl bu kadar kesin konuşuyorum ? Çünkü bu hurafeleri dayandırabilecekleri bir tane bilimsel araştırma yoktur, ama aksini kanıtlayan onlarca araştırma vardır. Anne sütünde bebeği hastalıklardan koruyan enzimlerin bebeğin 18. ayında en üst noktasına ulaştığını kanıtlamış araştırmalar var mesela.

Dünya Sağlık Örgütü'nün bu kararı Afrikalı çocukları da düşünerek almış olması kararlarının doğruluğunu değiştirmez. Afrikalı çocuk için iyi olan sizin çocuğunuz için de iyidir, inanın.

Ben de emzirmenin ve süresinin annenin vereceği bir karar olduğunu belirten tüm arkadaşlara katılıyorum. Ancak -aynı normal doğum konusunda olduğu gibi- doktor sıfatına sahip olsa dahi bazı kişilerin hiçbir bilimsel temeli olmadığı gibi üstüne üstlük yanlış biligiler vererek insanları korkutmalarına katlanamıyorum.


fistikcik

Aşağıdaki bilgiler kendisi de bir çocuk doktoru olan -ancak emzirme konusunda uzmanlaşmış ender doktorlardan- Dr. Jack Newman tarafından yazılmıştır. Doktor olarak kendisi de bu konuda meslektaşlarının nasıl eksik bilgilendiklerini yakından bilmektedir.

Emzirme ile ilgili şehir efsaneleri
Dr. Jack Newman
http://www.lllfrance.org/Feuillets-du-Dr-Jack-Newman/Encore-et-encore-des-mythes-sur-lallaitement.html

"Doktorlar emzirme konusunda bilgilidirler"
Yanlış ! Tabii ki bu konuda istisnalar vardır. Ancak batı ülkelerinde çok az doktor tıp eğitimleri süresince emzirme ile ilgili herhangi bir şey öğrenir. Çok daha azı emzirmeye başlama sürecinde ve emzirmenin en iyi koşullarda nasıl sürdürebileceği konusunda bir anneye nasıl yardım edilmesi gerektiğini öğrenmiştir. Eğitimlerini tamamlamış doktorların bebek beslenmesi konusunda sahip oldukları bilgilerin çoğu ise mama firmaları tarafından kendilerine sunulan bilgilere dayanmaktadır.

"Çocuk doktorları en azından emzirme konusunda bilgilidir"
Yanlış ! Elbette istisnalar mevcut. Ancak eğitimleri süresince emzirme ile ilgili diğer doktorlarla aynı bilgileri öğrenirler (yani bu konuda hiçbir eğitim almazlar). Uzmanlıkları sırasında pek çoğu emzirmeyle ilgili hiçbir şey öğrenmez. Sağdan soldan duydukları pek az şeyin çoğu ise yanlıştır.


Tibetinannesi

 Acikcasi benim doktoru hadi isimde vereyim eminim taniyanlar vardir, acibadem maslak cigdem yavrucu, 6 yasinda ikiz annesi, 1 seneye yakin IKIZ emzirmis- boru degil- evinde dogal beslensinler diye bildircin keci tavuk besleyen, sutunu inegin memesinden alan dogalmi dogal beslenme yanlisi gecmisinde beyin cerrahligi olan bir kadin.

herkesin her doktorunbile fikri ayridir boyle gemelleme yaparak konusamayiz. Daha oncede soyledigim gibi isteyen emziriiiir istemeyen emzirmeez, bazi bebegin keyfi gelir 7. Ayda kendi birakir mesela memeyi, ama bizde bu mantik var ya, yoook olmaz kesin annesi onu alip kucagnda gezdirere emzirmemistir, yada gece emirmemistir ondan birakmistir yoksa 2 sene emzirmek lazim dunya saglik orgutu oyle dedi...


Tunam10

sevgili nurti anneleri,
verdiğiniz yanıtlar için çok teşekkür ederim. hepsi benim için çok değerli. tecrübelerinizi,bilgilerinizi ve kaynaklarınızı paylaşarak eminim 40.000 civarı üyesi olan nurtide birçok nurti annesine de yardımcı oldunuz.
buraya üye olduğumda 3 aylık hamileydim. Şimdi oğlum 22 aylık. Bu sürede çok şey öğrendim. sizden ricam cevaplarınızın karşılıklı isim vermeye,tartışmaya dönmemesi. hepinizin tecrübesi,fikri farklı.
ben öncelikle kendi yaşadığım tecrübeye dayanarak ve ve sizin yazdıklarını okuyarak vardığım sonucu söyliyeyim.
tuna çok meme seven bir çocuk değildi. hele ki 8 aylıkken işe başladığımda bırakma eğilimi de gösterdi. ben sadece 1 ay emebilmişim annemi. annemin yaşadığı vicdan azabını da bildiğimden epey uğraştım bırakmaması için. niyetim en azından 1 yaşını bulmasıydı. Neyseki 1 yaşına geldi tuna ve birden bişeyler değişti. severek emmeye başladı. hatta söylediği ilk kelimeler anne baba meme oldu. 18. ayda çocuk dr.um bundan sonra bağımlılığın artacağını,bırakmanın zorlaşacağını istersem bırakabileceğimi, ama 2 yaşa kadar devam etmenin bağışıklık sistemi için yararlı olacağını söyleyip seçimi bana bıraktı. ben devam etmeye karar verdim. çünkü tuna böyle mutluydu,seviyordu ve bence çok sık hasta olmadığımız gibi çabuk atlatmamızda da artısı vardı(maşallah diyeyim:)) ve birde bende çok emek vermiş, bu kadar bırakma eşiğinden dönünce bebek istekli, süt var niye dedim. Ama tecrübeyle sabittirki 18. ay itibariyle tuna daha bağlandı,bilinçlendi. Sıkılınca,üzülünce,ağlayınca,dişi ağrıyınca,hastalanınca,özleyince hep meme ister oldu. bazen çekilmezde oldu bu durum. ama genel olarak o da bende mutluyuz. şimdi psikologlar,pediatri uzmanları,drlar bağımlılık konusunda haklılar. evet giderek artan bir bağımlılık var. bu bir başkası için bırakma nedeni olabilir. ama benim için olmadı. burada önemli olan bu bağımlılık mı tehlikeli psikolojik açıdan? yoksa bu bağımlılık bırakmayı zorlaştırdığı için mi zor?ve benim asıl takıldığım neden erkekler için daha zor?burdaki cinsel ima hoşuma gitmedi.
drlara gelince emzirme ve anne sütü üzerine araştırma yapan,kitap yazan drlara ayrı bir saygım var. o yüzden dr.jack newman makalelerinin çıktısını aldım. bende mesela Prof. Dr. Gülbin Gökçayı çok severim. Emzirme ve anne sütü üzerine kitapları çok güzeldir. tavsiye ederim. Mesela o derki anne sütü ile 1-2 yaş arası besleme çocukların enerji gereksiniminin üçte birini karşılanması sağlanabilinir. uzun süreli emzirme hem anne hem çocuk açısından birçok kanser türüne karşı koruyucudur. bu görüşte olan drlar gibi aksi düşüncede olanlarda var tabiki.
kendimce yazılanların hepsini okudum. bencede böyle bir etki erkekler üzerinde yok. bağımlılık konusu kız erkek tüm çocuklarda söz konusu. hem kendimi hazırlamam,hem mastit açısından kademeli olarak 2 yaşına doğru bıraktırma niyetindeyim. öncelikle gündüz emzirme sıklığını azaltarak başlıyacağım.
desteğiniz için tekrar teşekkürler.


Tibetinannesi

klavyene saglik tuna , cok guzel ozetlemissin..
Cevaplamak için Üye ol