emzik

dildade soruyor: 10

bebişim 3 haftalık şu an doğum iznindeyim fakat ücretsiz iznede ayrılacağım bebeğime 6.5 yada 7 aylık olana kadar ben bakıyorum kızımı gece gündüz emziriyorum evet zor ama mutluyuzda emzik almayı düşünmüyorum  açıkcası ne görüntüsü hoşuma gidiyor nede hijyenik geliyor evet çok mecbursa kişi anlıyabiliyorumsizce bu kararım doğrumu? ek gıdalara geçince yanında ben olmayınca ananesiyle kalınca kızım emzik ararmı? emzik kullaqnmayan anneler deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim

Bu soruyu cevapla


57 Cevap


blackcrow

belki çok kınayan olacak beni ama, bir daha çocuğum olursa doğumhaneye emzikle gireceğim hem de bir torba. hangi markayı isterse artık. doktorların biz pek tavsiye etmiyoruz demesine aldanıp, vermedik önceleri, sonra da kendi almadı zaten, belli bir zaman sonra pek almıyorlar. çocuğu emzik kullanan kimle konuştuysam aman ne iyi olmuş diyorlar da çeken bilir emziksizliği. dün gece ben yatana kadar 6  kez, yattıktan sonra da sayamayacağım kadar uyandı, karnı da gayet toktu eminim. beni emzik olarak kullanıyor. biraz emip tekrar uyuyor. gece gündüz farketmez ağlarsa falan emmeden sakinleşmiyor. biz çok uç bir örneğiz ama, herkes aynı şeyleri yaşayacak diye birşey yok. içinize nasıl siniyorsa öyle yapın.


dildade

 bence iyi yapmışsınız evet uyanmak heleki gece uykusundan derler ya uykuya hasretim bende anne olunca anladım ama bence bebeğiniz için en sağlıklısını yapmışsınız değer değilmi? sonuçda anelik işte vede siz maşallah baya yol katetmişsiniz biz daha yolun başındayız eminim zamanla sizin bebişinde uyku düzeni daha bi oturacak sizde daha rahat edeceksiniz onun diş damak sağlığı görüntüsü hijyenik durum bence iyiki alışmıyor ve içime su serptiniz demekki benim kızmda ilerde emziği tanımadığı için buna alışması istemesi söz konusu değil

sevgilerimle


zehra

Bizimki 3 aylik, biz de emzik vermedik. Ben yokken emzik aramiyor, oyle birseyin varligindan haberi de yok zaten... Ellerini emmeyi, onlarla oynamayi seviyor. Ama o da surekli eller agzinda seklinde degil. Genel olarak mutlu halinden...


Marlasinger

Oğlum ne emzik ne de biberon almamıştı.Toprakananın dediği gibi emme içgüdüsünü doyurabilmek için nerdeyse yarım saatte bir emiyordu.Memeyi bırakana kadar(1 yaşına kadar) kimseye bırakamamıştım çünkü sürekli emmek istiyordu.Neyseki yanındaydım ve emziriyordum bende.Memeyi bırakırkende çookkk zorlanmıştı o zaman keşke emzik ya da biberon alsaydı onun için daha kolay olurdu.
Kızım ise emzik te biberon da kullanıyor.Bence hijyene dikkat edildiği sürece bir problem yok ben emzikten de biberondan da çok memnunum.Kızım uyuyacağı zaman emzik alıyor sürekli ağzında değil yani;)
Bu arada oğlum biberon kullanmadığı için hiç su içmezdi kaşıkla verirdim 3-5 kaşık anca alırdı.Kızım kana kana su içiyor.
Tüm gün çalıştığınız için emzik değilde emmek isteyecektir mutlaka.Siz olmadığınız içinde emme güdüsünü ya emzikle ya da parmağıyla karşılayacaktır.


deryaazra

asla asla deme derler ama ben asla diyorum. hem sende söylüyorsun görüntü çirkin ve çok sağlıksız. bende bir ara gaza gelmiştim yok gece uykusu yok ben yokken ne yapar kaygısıyla bir iki kere verdim fakat eşim hemen çekti ald. iyikide öyle yapmış. hem bende kızım 5.5 aylıkken çalışmaya başladım.inan emziğe hiç ihtiyaç duymadık. hem çocuk emziği bilmeden bunu nasıl arar ki?evet o zaman banada demişlerdi emzik ver yoksa parmağını emer diye ama sonuç emmedi parmağını falan.herkesin fikri kendine tabi ama ben derimki hiç alıştırma. bu sitedede güzel bir yazı var.http://www.webanne.com/emzik_kullanimi.html

sevgilerdildade

sanırım yanlış anlaşıldım kesinlikle emzik veren hatalı diye bi cümlem yok sevgili özge bu tamamen kişiyi ilgilendiren bir karar ben sadece akıl danışıyorum ve kendi görüşümü paylaşıyorum benim çoğu arkadaşım çevremde bu uyku sorunu yüzünden emziğe başladılar aslında onlarada hak vermiyo değilim ben daha yolun çok başındayım ve daha önümde kimbilir kaç uykusuz gece var o nedenle çok da büyük konuşmadan kendimi motive edip ne yapacağıma karar vermeye çalışıyorum emzik kullanan bir anne olarak görüşlerini paylaştığın için teşekkür ederim


maviveportakal

bende ilk günlerde emzik vermeye başlayan annelerdenim.Doktorumuz erken doğduğu için emme refleksinin gelişmesi ve çene kaslarının güzçlenmesi için önermişti.Şimdi 2 yaşında sadece uyumak üzere istiyor.Vermesemde sesini çıkarmıyor.Hijyen sorununu çözmek çok kolay.Zaten bir emzik yetmiyor hiç bir zaman.Temizi hep hazır duruyor.Biz çok faydasını gördük.Ama herkesin tecrübesi farklı olabilir.


aycasurul

blackcrow'un yazdıklarını aynen yaşadım..Tekrar çocuğum olursa hastaneye bir torba emzik de ben götüreceğim. Oğlum 1 yaşında, eğer emziği olsaydı daha sakin daha dingin bir bebek olacaktı ve uyku problemlerimizin bir çoğunu yaşamamış olacaktık buna eminim. Artık birçok uzman emziği kesinlikle öneriyor (18 aya kadar olan oral dönemde), aksi halde bebekler zaten anneyi emzik olarak kullanıyor. Şu cümleleri hep duyarız ya. Aman emziğe alıştır sen rahat edersin. Yok efendim asıl rahat eden bebek oluyor. Bu konuda öyle dertliyim ki. Kimseyi dinlemeyerek ve hiç araştırma yapmadan burnumun dikine gidip emzik vermedim ya yanarım yanarım ona yanarım.


Hijyene gelecek olursak, bir süre sonra herşeyi elleyip ağızlarına sokmuyorlar mı, emzik en hijyenik olanı gibi görünüyor. Yerlere şap şap vurup elleri yalamalar, her bulduklarını yemeğe çalışmalar yanında:) 

Not: Her bebek için geçerli olmayabilir. Hiç emziği olmayıp son derece sakin, uyku düzeni mükemmel, anneyi ve kendini yormayan bebekler de tanıyorum. 

Sevgiler. NORTH_TAN

Doktorumuza sordum tabiki emebilir elini sağı solu emeceğeğine emzik emmesi daha iyi dedi. Bizde denedik ama asla almadı. Ne yaptı eline geçirdiği herşey ağzındaydı. kazağı, hırkası, oyuncağı,elimiz, masa örtüsü, yastık, bataniye,... bende kontrolüm altında olabilecek emziği emseydi daha memnun olurdum. 


aycasurul

smyrkc, neden 1 yaşından önce kesmeyi düşünüyorsun, özel bir sebebi var mı?? Yoksa iyice alışır bırakması zor olur diye mi?? 18 aylık olana kadar emziği öneriyorlar da o nedenle sordum.Cevaplamak için Üye ol