emzik

dildade soruyor: 10

bebişim 3 haftalık şu an doğum iznindeyim fakat ücretsiz iznede ayrılacağım bebeğime 6.5 yada 7 aylık olana kadar ben bakıyorum kızımı gece gündüz emziriyorum evet zor ama mutluyuzda emzik almayı düşünmüyorum  açıkcası ne görüntüsü hoşuma gidiyor nede hijyenik geliyor evet çok mecbursa kişi anlıyabiliyorumsizce bu kararım doğrumu? ek gıdalara geçince yanında ben olmayınca ananesiyle kalınca kızım emzik ararmı? emzik kullaqnmayan anneler deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim

Bu soruyu cevapla


57 Cevap


Burcu

kızım henüz bir haftalık falandı uyurken meme emiyor gibi dudağın hareket ettirdiğini gördük..ablam emzik verebilirsin belki demişti..emziğe karşı değilim ama almamasını tercih ettiğim için hemen acele etmedim.. emzirdiğim için(ve hala emziriyorum)bu şekilde tolere etti sanırım emme duygusunu..yani tabiiki bebeğim huysuzlansaydı,uykuya geçişlerde zorlansaydı,anne sütü/memesi almasaydı çare yok verecektim..bu durumda bebeğin yönlendirmesi en önemli olan ..


adilcan

ben oğluma emzik vermeme taraftarıyım doktorumuzda öyle. bu konuda hiç sıkıntım olmadı ne uykuya dalması zor oldu ne gece huysuzlandı. başından beri emzik kullanmadığı için hayatı öyle algılıyor :) benim annem diş hekimi emziğin zararlı olduğunu düşünür. dışarı çıkarken sokakta vs emziksiz ne yaparım sorunum olmuyor :) diş çıkarma zamanında parmaklarıyla kaşıdı diş yerlerini ama parmak emmedi. ben emziği sadece anneye kolaylık olarak kullanıldığını düşünüyorum. anneye bağımlılık annenin emzik yerine geçmesi başka nedenlerden bence. kızmayın ama anneler size emzik kolaylık sağlıyor. emme duygusunu sizi emerek veya biberon ile de sağlar bence içiniz rahat olsun emziksiz hayat da çok rahat


aytude

işte görüldüğü gibi her bebek farklı. bebek zaten yönlendiriyor. adilbebek, bebeğiniz uyuyamasaydı, gece gündüz 10'ar dakikalık uyku uyusaydı, eminim kendi uykunuzdan cok bebeğinizin uykusunu düşünürdünüz siz de , kendi rahatınızı düşünmezdiniz.
Sizin bebeğiniz ne huysuzlanmış ne de ellerini, parmaklarını emmiş, ne mutlu ki emzik kullanmak zorunda kalmamışsınız çünkü bebeğiniz öyle değilmiş.
bizim de emziksiz ne yaparız sorunumuz olmuyor çünkü alışkanlık oldu hep yanımızda 2 emzik var.

bebeklerin emerek uyutulmasına da şahsen karşıyım zaten. kreşte ne yapacak beni bulamayınca, emzikle rahat rahat uyuyor. Uzun süre memede tutulan bebeklerin gaz sancıları da daha fazla oluyor tabii ki, 10dakikadan fazla özellikle.

Emziksiz hayat bazı annelere rahat, bazı annelere zulüm, ama başta bebeklerin kendisine zulüm. Buradaki hiçbir annenin "biraz uyuyayım, rahat edeyim" diye bebeğine emzik vereceğini düşünmüyorum. veriyorsa yavrusuna kıyamadığı içindir...


burcubrsn

kesinlikle doğru..bebeğimin 15 ay gaz sancısı çekmesinin sebebi belkide memeyle olar sıkı ilişkisinden dolayı idi..süt bitince belkide hava yutuyo idi..emzik alan bebeklerin rahatlıkla uykuya daldıklarını gördükçe kendi bebeğimde ısrarcı olmadığım için pişman olmustum..

sonuçta o zor günler de geçti..yapışık yaşadğımız geceler gündüzlerde...kendi adıma pişman değilim ancak bebeğim emzik ile daha gazsız bi bebeklik dönemi geçirebililirdi belki..


sedademirez

benim de bebeğim memeyle yapışık durumda şu anda...uyanıkken sürekli emmek istiyor,hatta uyurken bile emme hareketi yapıyor:)sizin anlayacağınız dudak tiryakisi:))fakat maalesef emzik almadı henüz.ben de nuk,chıcco,wee denedim ama ıhhh..2 ay sonra da işe başlıyorum,ne yapacağımı bilmez haldeyim..zira hayata küser benim bebeğim emmezse:))dildade

çok çok yNLIŞ nlŞILIYORUM LÜTFEN KİMSE YANLIŞ ANLAMASIN BENİM TÜM OKUDUKLARIMDAN ANLADIĞIM ŞU EMZİKSİZ HAYAT ZOR Bİ ŞEKİLDE MEMEYE BAĞIMLILIK YAPIYOLAR VE SANIRIM BİR ÇOK BEBEK EMZİKSİZ ZOR UYKUYA DALIYOR VE EMZİĞİ HER İSTEDİĞİNDE DEĞİL EĞER KARNI AÇ DEĞİLSE UYURKEN VE (AĞZINDAN ÇIKARMAK KAYDIYLA) EMME GÜDÜSÜ TATMİN OLSUN DİYE KULLANMALI VE EVET ANNELERE DE KOLAYLIK SAĞLIYOR ÜSTELİK HER BEBEĞE GÖRE KULLANIP KULLANAMMAK KİŞİYE ÖZEL DEĞİŞEBİLİR BU ARADA LÜTFEN YANLIŞ ANLAMAYIN BENİM GİBİ ÇOK YENİ ANNELERDE VAR MUTLAKA VE ONLARDA BU YORUMLARI OKUYORLAR ŞARTLI ŞURTLU OLUNCA KAFAMIZ DAHA ÇOK KARIŞIYOR KONU BU YOKSA BEN KİMSEYİ KIRACAK YADA SAYGISIZLIK YAPACAK ZİHNİYETTE BİR İNSAN DEĞİLİM TÜM YORUMLARI BİR KERE DAHA OKUDUM VE ANLADIĞIM EN ÖNEMLİ ŞEYDE EMZİK KULLANAMYANLARIN AZINLIKTA KALDIĞI ÇÜNKÜ HALA EMZİK KULLANAMYANLARIN PEK FAZLA YORUMUNU GÖREMEDİM :)) OLANLARDA SANIRIM KEŞKE KULLANSAYDIK TARZINDA
EVET GERÇEKTEN EN ÖNEMLİSİ BEBEK NASIL MUTLUYSA ÖYLE OLMASI GALİBA

SEVGİLERİMLE


dildade

ULKU Hanım PEKİ BEBEĞİN DOYDUĞUNU NASIL ANLARIZ ? YANİ BU KONUDA SAĞLIK OCAĞINDAKİ KİLO ARTIŞI YADA ISLATTIĞI BEZ SAYISINDAN BAŞKA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?


ikicocukannesi

buyuk harf secimi cok zorluyor dildade cok zor okudum sizi,,

kızım kullandı,
oglum ıyk yaptı agzına hic almadı.


kızım 14-15 aylık civarı oyunla bıraktı. bu sure zarfında bir sıkıntı yasamadık. bir bogaz enf. da dr emzik kaynaklı olailecegini ima etti. onun ertesi bıraktık.

oglusum hic istemedi, sut gelmedigi icin sanırım. onun yerine benim mememi kullandı hep, hala da oyle yapıyor. cok zorlanıyorum. ama idare ediyorum. kuzu gibi ayakta bile emiyor artık kerata.

her cocugun ihtiyacı, her cocugun istegi farklı, her cocuk ozel. demem o ki sizin bebe nasıl arzu ederse zaten oyle yapacaksınız bana kalırsa.

kafanız karısmasın, cok fazla yorum iyidir diyeyim, fikir zenginligidir diyeyim, burada bitireyim.

not: emzik tu kaka degildir bence, sevimlidir:))Yasemina

Zaten ne istedigini bebeginiz belirleyecek

Belki emme ihtiyacı ileriki donemlerde azalacak
Hatta belki anne sütünü bile istemeyecek, kendisi birakacak.
Ozellikle istahı dusuk bir bebek olursa emzik bile almak istemeyecek.

Benimki bu uc duruma harfiyen uyan, emzik kullandırmayan bir bebek. Ben de taraftar olmadım zaten.

Ben yerinizde olsam agzına vermezdim zorda kalmadıkca, cok ihtiyac olursa verirdim. Tamamen kendi fikrim. Her zaman meme olacak diye bir kaide yok. O yuzden belki simdi degil ama yavas yavas emziksiz bir baslangıc, kullanıyorsa da kademeli olarak emziksiz hayata gecis yapabilir.

Daha uc bir ornek olarak, ben dogrudan gogsumden de emzirmedim, 8 ay boyunca hep koruyucu bir baslıkla emzirdim. Cunku gogus ucum kucuk ve kız da bende cok zor zaman gecirdik, canım tak etti, ne zamanki bu silikon baslıga gectim oh be dunya varmıs dedim.


Ulku

taze annesin, heyecanini cabani anliyorum, bebegine saglikli mutlu bir omur diliyorum, anne-bebek yolunuzu bulacak, bir dere misali yataginizda kivrilacaksiniz :)

evde olacak, calismayacaksiniz, bu durum da etkiliyor. dedigim gibi, 8 bucuk ay evdeyken kizim mememe yapisik yasarken mutluydum. ama ise baslayinca yerine birsey koymam gerekiyordu. ben kizima biberon da vermedim hic (sutun benden geldigini unutmasin istedim gibi sebepler), gunde 2 kere sut izninde emzirmeye gittim.

karni acken kuvvetle/sIk sIk cekerek emer, emzik niyetine kullaniyorsa daha zayif ve agzinda tutarak. aglamasi kesildiginde, doydugunda, ve emme kuvveti azaldiginda uykuya gecirebilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol