6 aylık bebeğim kendine vuruyor?

Aysemirr soruyor: 1

Oğlumu özellikle sallarken kafasına vuruyor sürekli olarak.. iki hafta önce düşmüştü doktora götürdük tomografi çekildi herşey normal gözüküyor dedi doktor. Oğlumun keyfi hareketleri herşeyi normal gayet iyi ama elini uyurken sürekli başına vuruyorsert bir şekilde neden olabilir acaba ??

Bu soruyu cevapla


1 Cevap


eltemtn

Normal bir durummuş:

Bebekler kendilerine vurmaya başladığında çok garip ve bazen korkutucu görünür. Ancak bu çok yaygın bir davranış. Bebeklerin % 20'sinin bir süre boyunca kendilerine vurduğunu gösteren çalışmalar mevcut.

Bebeklerin kendilerine vurmalarının nedenleri:

* Büyük bebekler için hayal kırıklığı ve öfke muhtemelen ortak nedenlerdir.

* Kendini yatıştırmak ve ağrısını kesmek vurmanın bilinen diğer nedenleri. Örneğin, bebeğiniz sürekli başının bir yanına çarparsa, bir kulak enfeksiyonundan şüphelenebilirsiniz. Diş çıkarma ellerini ayaklarını ısırmanın ortak sebebidir.

* Küçük bebekler için bazen kendilerine vurabildikleri fark etmeleri bunu yapmanın tek nedeni olabilir. Vücutlarını kontrol altına edebildiklerini fark etmeleri ya da karnılarını tokatlamanın için ilginç veya eğlenceli gelmesi.

* Davranış uzun sürebilir Çoğu bebek bu işi 6 ila 12 ay arasında yapmaya başlar. Davranış, çoğu bebeğin hızlı zihinsel gelişimden geçtiği ve kendi hayal kırıklıklarıyla uğraşan büyük sorunlarla dolu bir dönem olan yaklaşık 18 ila 24 ayda zirveye ulaşma eğilimindedir. ( "korkunç ikililer" olarak anılmaktadır.)

Bazı bebekler yalnızca birkaç ay boyunca kendilerini vururken bazıları yıllarca devam eder. Çoğu bebek daha erken olmasa da yaklaşık 3 yaşlarında büyüyerek bundan vazgeçer.

Bebeğim başına vurduğunda ne yapmalıyım?

Unutulmaması gereken bir şey, davranışı güçlendirmemektir. Bebeğiniz kendisine vurdukça çok dikkat çekiyorsa, sırf dikkat çekmek için daha da fazlasını yapabilir. Bu yüzden çok fazla müdahelede bulunmayın. Sadece bebeğinizin kendine zarar vermediğinden emin olun.

Davranışın arkasında neler olduğunu görmeye çalışın ve odaklanın. Bebeğiniz ağrıyor, öfkeli, sarılmaya mı, uyarıya mı tepki veriyor? Dikkat dağıtma, bebeğiniz 2 yaşın üstünde olana kadar ve konuşulan dili gerçekten iyi anlamaya başlayana kadar istenmeyen davranışları durdurmanın en iyi yoludur.

Son olarak, başa vurmanın ve kendine vurmanın diğer vurma davranışlarının, nadir durumlarda, gelişimsel sorunların bir işareti olabileceğini bilmekte yarar var. Fakat böyle bir durumda, başka işaretler de olacaktır, örneğin gelişim aşamalarında geride olması ya da sahip olduğu yeteneklerde gerileme olması gibi. Gün boyunca bununla  uğraşması ve net olarak canı acıyor olmasına rağmen devam ediyor olması da endişe işaretleri olabilir. Endişeleriniz devam ederse doktorunuza danışmanızda yarar olabilir.

Alıntıdır...
Cevaplamak için Üye ol