Kızım "bu ne?" diye sormuyor

dedeniz soruyor: 5

merhabalar

25 aylık kızım, 2/3 kelimeyle derdini anlatabiliyor. İnternetten okuduğum kadarıyla çocukların bu ne sorusunu sırması önemliymiş fakat kızım sormuyor, aradığını bulamadığında nerde diyor ama bu ne diye sormuyor, konuşması için tabiri caizse Biz itiyoruz; sorular soruyoruz, taklit etmesini sağlıyoruz...

Bu ne sorusu sormaması problem midir? Sorması için birşey yapmam gerekir mi?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


mutluannelif

İçinden geldiği gibi konuşsun istiyorsanız kendi tabirinizle çocuğunuzu itmeyin. Biri size bir şey yapın diye baskı uygulasa, gece-gündüz aynı konudan bahsetse ne yaparsınız ? Şu an kelime dağarcığı az olduğu için bu nedir diye sormuyordur. 4 yaşına kadar tek kelime etmeyen çocuklar da var. Herkesin gelişim süreci farklı işliyor. Anladığım kadarıyla aşırı baskı uyguluyorsunuz, bunu yaptığınız sürece konuşacağı varsa da susar ve ilerlemez hatta geriler.


dedeniz

Yanlış ifade etmişim 2/3 kelimeyle konuşuyo derken 2/3 kelimelik cümle kurabiliyor, derdini anlatıyor, ne olmuş diyince anlatıyor, dil gelişimi yaşıtlarına göre normal ama soru sormaması problem midir onu öğrenmek istedim?


mutluannelif

Sorun olduğunu sanmıyorum. Eli kulağındadır, yakında sorar. O zaman da ne kadar geveze diyeceksiniz emin olun. Daha küçük annesi, sabredin.


dilrubaa

Benim kizim da hic bu ne diye sormadi, cunku ben cok kucuklugunden beri herseyin adini soylerdim, ne oldugunu neye yaradigini anlatirdim. Ne oldugunu bildigi icin sormadi. Cok daha kucukken kitaplarla kelimeleri soylerdim, sizin de benzer bir durum olmus olabilir. Kizim bu ne yerine niye diye sorardi o yaslarda. Bence takilmayin biliyordur ne oldugunu o yuzden sormuyordur


ZeynepTT

Bir süre siz ona bu ne diye sorun, sonra o da size sormaya başlar.

Soran çocu genelde anne-babasının davranışını kopyalıyordur.

Bir şey gördüğünüzde siz "aa bu ne bu bir uçak" derseniz o da sizi taklit eder, bilse de sorar.

Bir daha da susmaz :)

Sağlıklı çocuk çok konuşur, sıkıntısı olan susar.

Bol bol sorar inşallah yakında :)Cevaplamak için Üye ol