BEBEĞİNİZ KAÇ AYLIK YÜRÜDÜ

evren soruyor: 10

Tan bugün 14. ayını doldurdu ama henüz yürümedi. Dizlerinin üstünde  bütün evi dolaşıyor ya da tek elinden tutunca gayet güzel yürüyor ama elini bırakınca hemen popoyu yere koyuyor.  Bir de tabanlarını yere basmıyor. Hep parmak ucunda dolaşıyor.  Doktorum endişelenmememi söyledi ama merak ediyorum sizin ufaklıklar kaç aylık yürüdü?

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


yesims

Benim kizim biraz erken 11 aylikken yurumeye basladi.  Ama cevremden gordugum ve duydugum kadariyla erkekler biraz daha gec yuruyormus, zaten 18aya kadar yurumemeleri de gayet normalmis.
Sevgiler,


Berna

Sinan yaşını karşıladı, 11 ay iki haftalıkken yürüdü.  Yürümeye başlama sürecinin genetik olduğunu okumuştum.


Berna

Parmak ucunda yürümesini teşvik edin, elinden tutup yürütürken örneğin. Ayrıca aynı nedenle patik benzeri ayakkabılar giydirin. satılan ilk adım ayakkabıları bir facia, kalın tabanlar, bükülmeyen ağır ayakkabılar.  Biz Sinan'a  mother care'den next'en ve sobeden www.soobee.com.tr  böyle ayakkabılar (deri -süet patikler) almıştık. Mümkünse ayakkabısız dolaştırın, çorap giydirmeniz gerekli ise kaydırmaz çorap alın.  Parmak kasları güçlenecek, ayak kasları bunu takiben güçlenecek ve yürüyecektir. Yürümeye başladığında da bir süre parmak uçlarında yürümeye devam edebilir.Tan sırtını kollarını epey güçlendirmiş anladığım kadarıyla.
Biz küçük adımlar atması için cesaretlendiriyorduk, karşısına geçip bir ya da iki adım atabileceği mesafeden onu çağırıyorduk, tutanabileceği iki koltuğu birbirine yaklaştırıyorduk. Bunları çok yaptığımı söyleyemem, aklıma geldikçe yaptım çünkü sinan emeklemeye 6.ayda başladı ama bir türlü (5 ay kadar) yürümedi  ama bir sabah kahvaltı yaparken ansızın kendi kendine yerden kalkıp yürüdü, 5-6 adım attı. Muazzam bir durum, heyecan verici.
Aklıma geldi, bir de yürümeye başladığında aşırı tepki verip onu korkutmayın çünkü o bizden daha fazla heyecenlanmış oluyor.
Sevgiler


Damla

Ilgaz 12-13 aylık civarındaydı. Çok erken emeklemesine rağmen ilk denemelerde sert düşünce gerilemişti.


hande

Can uzun süre emeklemedi. ama 7 aylıkken bile elinden tutunca çok rahat yürürdü. hatta 8 aylıkken küçük küçük sıralıyor ve 3-4 adım atıyordu. derken 9 aylıkken emeklemeyi keşfetti (diz el değil, ayak el şeklinde:)) ). Ve yürümeyle ilgili herşey aniden bitti. ben emeklemesini çok arzu etmiştim zaten durumdan memnundum.  Doğum günü sıralarında tam yürümeye başlamıştıki bir gün işten eve geldik Can yeden kalkmıyor. tekrar emeklemeye başlamış. elinden tutarak bile uzunca bir süre yürütemedik onu. sanırım onu korkutan bir düşüş yaptı.  fazla üstüne gitmedik. Tekrar yürümesi 13-14 ayını buldu sanırım.

Kas gelişimi ve cesaret bir araya geldiği an başlıyorlar:))

parmak ucunda yürümeyi ber arkadaşımın oğlundan hatırlıyorum. Bacak arka kaslarının biraz daha geç gelişmesinden kaynaklanıyormuş. Onların oğlu 16-17 ay civarı yürüdü yanılmıyorsam.  Bir fizyoterapist onlara bir egzersiz vermişti, arka kasların gelişimini hızlandırmak için. 

Fakat bir yürüdü tam yürüdü. yürüdüğünün haftası koşmaya başlamıştı bile:))Allegro

Kayrada 13 ayını bitirince yürümüş ( tü ) bakıcımız gördü onu ilk yürürken eve bir geldik sürpriz..eller yanda açık yürüyor :D


senayc

Yiğit 15 aylıkken yürümüştü. bebekken ne kadar çok yere bıraktığın ile ilgili sanırım. Biz üşümesn diye yere bırakmamıştık, hata etmişiz.


Damlanin_Annesi

Benim kızımda hala emekliyor, koşar derecede hızlı ama emekliyor sadece.
Bizde mümkün olduğunca elinden tutup yürütüyoruz, son zamanlarda tek elinden tutmaya çalışıyorum ama 2. el boşta kalınca hep tutunacak bir yer arıyor, 1-2 adım atıp hemen popo üstü oturuyor bizimkide.  Sonra tüm hızıyla emeklemeye başlıyor, herhalde daha zamanı var diyorum...Ozge

Derin 11 aylik civari yurudu, hic emeklemedi desem yeridir...


Meryem

Biz de henüz yürümüyoruz ben de bir kaç gündür iki elinden tutarak önümüze bir top alıp onu ayaklarımızla onu yuvarlıyoruz bayağı hızlı yürüyor bu şekilde.Ama ne zaman kendi başına yürümeye başlar bilemiyorum, sabırsızlıkla bekliyorum.

 

 Cevaplamak için Üye ol