Bale kursu

yasminada soruyor: 3

genelde küçük yerlerde çalıştım ve özel kurslardan dolayı o muhitin elit kesimiyle muhataptım .ve fiks kızlarını baleye gönderirlerdi bunu da prestij meselesi yaparlardı.bana çok yapmacık ve itici gelirdi.ilerisini düşünmediğin bir dala yönlendirmek bir çocuğu sadece ana baba için tatmin duygusunu beslemekten ileri gidemiyor.hatta kızım olursa göndermeyeceğim iki kurstan biri baleydi diğeri gitar.
şimdi bir kızım var ve kafam karışık.belki ileri götürecek bu alanda ilerleyecek ki bilmiyorum ne kadar reel bir düşünce ama kızımı bu alanda iyi bir yere göndermeli miyim?
aranızda gönderen var mı?
kaç yaş uygun?
faydası nedir?duruşu mu değiştirir vs
yaşam tarzı olmadığı sürece bana sadece yüzeysel geliyor yukarıda yazdığım giib...
cevap veren herkese teşekkür ediyorum sevgiler.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


CokBilmis

Büyüyünce kendisi karar versin istersen. Bana annem "Yüzme mi, bale mi?" diye sormuştu; yüzmeyi tercih etmiştim.

Benim kas yapım kısadır. Baleye uygun değildir mesela. Fiziken de uygun olmayabilir kızın. Büyüdükçe anlarsınız.

Ama ben baleyi faydalı buluyorum. Kasları esnetiyor, doğru duruşu öğretiyor. Esneklik ve omurga sağlığı açısından, kızımın baleye gitmek istemesini desteklerdim şahsen. O konuda uzmanlaşmak isterse de kendi bileceği iş elbette.


happypipek

Merhaba.. Ben bale öğretmeniyim.. Baleye başlama yaşı en erken 2,5-3 yaş. Balenin bu küçük vücutlara ve beyinlere faydası nelerdir derseniz. İlk olarak beyin ve vücut koordinasyonunun sağlanmasıdır. Algılama-öğrenme-uygulama. Gördüğünü algılayıp vücuduna yerleştirebilmesi. Ezber kabiliyeti kazanması. Vücudunu tanıması. Kontrol edebilmesi. Hayal gücünü çalıştırabilmesi. Zarafet kazanması. Bütün bunları klasik müzik eşliğinde yapması. Ritm duygusunun gelişmesi. Özgüven kazanması. Diğer yaşıtlarıyla birlikte sosyalleşmesi. Rekabet duygusunu öğrenmesi vs... Eğer kızınız isterse mutlaka baleye gönderin, iyi bir okul ve öğretmeni olursa çoook şey öğrenir...


happypipek

Yukarda yazdığınız elit kesimle çalışıyorum tamamen. Onun kızı gidiyor benim kide gidecek zihniyeti olan çok var. Ama çocuklarındaki gelişimi gördükten sonra yıllarca göndermeye devam ettiler. Ne şekilde başlamış olursa olsunlar çocuklara faydası oldu.. İllaki balerin olmayacaklar. bazen kızıyorum çocukları o kurs senin bu kurs benim dolaştıranlara. Ama bazen de çocuk küçük yaşta herşeyi görüyor, ve seçme şansı oluyor diye de düşünüyorum. Çünki sanat küçük yaşta başlanırsa ilerisi daha başarılı oluyor. Sonra çocuklar büyüdüklerinde keşke bi dans edebilseydim ya da bir enstrüman çalabilseydim diyorlar. Benim 20 yaşlarında 3 genç kız öğrencim vardı. Büyük kuğular diyordum onlara. İçlerinde kalmış 20 sinden sonra nolur bize bale öğretin diye geldiler:)))Cevaplamak için Üye ol