eşyalari kaldirmak mi kaldırmamak mi?

EsraG soruyor: 10

Arkadaşlar kızım su anda 7 aylık ve herseyi karıştırma peşinde cok meraklı dolapları acıyor ortada ne varsa dökmek istiyor ben ise kolaya kacıp eşyaları kaldırmak degilde onları almaması gerektigini ögrenmesini istiyorum dogrumu yapiyorum acaba??
ve almaması için nasıl bir tepki vermeliyim bazen dinliyor beni bazende hiç yzüme bile bakmayıp istedigini yapiuor??

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


NORTH_TAN

Ben de aynı zamanlarda aynı duygularladım. Hayır evimin düzenini değiştirmiyeceğim. oğlum uyum sağlıyacak" diye. Belli bir zaman devam ettim. Sonradan eşyaların oğluma "tehlike" yaratması ve oğlumun her yapmak istediği şeye "hayır" dediğimi fark ettiğimden ve bunun da gelişimine ve ilişkimize zarar vereceğini düşündüğümden eşyaları kaldırıp, dolapları kitleyip, mobilyaların yerlerini değiştirip evimiiz çocuk moduna getirdik.
Ne olursa olsun evde tehlike unsurları halen mevcut ve hayır dedğimiz noktalar, eşyalar ve ev karllarımız var. Hiç bir şey tamamiyle yok edilmiyor sadece oğlumun aklı karıştırmıycak miktara indirmiş olduk.  

size de kolay gelsin


CiciAnne

2 yaşına kadar disipline edemezsiniz davranışları zira söylediklerinizi hatırlamaz :) Bakınız: Korteks :))

Evi olabilecek en tehlikesiz hale getirin bence.


EsraG

Arkadaşlar cevaplarınız için tesekkür ederim...evet haklısınız bazen dinliyor bazen yanına gidip anlatmaya calıssamda yüzüme bile bakmayarak bildigini okuyor:)

bende sürekli hayır demenin dogru olmiyacagını düşünerek zaten sizinde fikirlerinizi almak istedeim..tesekkürler


ikicocukannesi

dogmadan evde yeni duzenlemeye gitmistik biz. vitrin, biblolar, orta sehpa ve yemek masasına hoscakal demistik. simdi dusunuyorum da hata etmisiz. yani ilk sekiz ay icin gereksiz bir sey bu yazdıklarımı ortadan kaldırmak. zira bebekcik hareketli degil ve tehlike yaratmıyor.

bildigim iki dusunce var konuyla alakalı,

ilki; hicbir seyin yerini degistirmeden cocugu duzene uydurmak. bir muddet sonra zaten kendisi ayırt edecek tehlikeli ile olmayanı.

ikincisi; az hayır demek icin evi cocuga gore duzenlemek. boylece tehlikeli bulunan esyaya uzanma sansı olmadıgı gibi az hayır kullanılcak.

bizim tecrubemiz; biz ikinci yola gittik. evimiz kres gibi. tehlike arzeden esyalar ortada degil, onların hepsini kaldırdık. az hayır dedik, cocuklar ozgurce etrafını kesfetti.

avantajı: gereksiz esya yok ortada, tehlikeli bir durum yasamıyoruz kolay kolay.
dezavantajı: bir baska eve gittigimizde cocuklar cok sasırıyorlar. alısık olmadıkları icin mesela orta sehpayı oyun cadırı filan sanıyorlar. vazo biblo ne bleyim resim cercevesi filan gorduklerinde de oyuncak muamelesi yapıyorlar bu esyalara.

boyle iste,
selamlar kolaylıklar bol gunesler.


yuksel_

Biz de evi mümkün olduğunca güvenli hale getirdik ama çok aşırıya kaçmadan. mesela mutfakta kesici aletleri üst çekmecelere koyduk, büfenin dolaplarına, açmaması gereken çekmecelere, prizlere güvenlik kilitleri taktık. Ama tabii ki %100 güvenli hale getirmek mümkün değil, çocuk bu, her an herşey mümkün ama arkadaşların dediği gibi sürekli hayır elleme, hayır alma, hayır çıkma demek de iyi birşey değil...
buna ek bir yöntem de, ona ait 1-2 çekmece dolap yapmak...yani açmasının serbest olduğu, içinde oyuncakların, ufak kap-kacağın olduğu bir dolap ya da çekmece..özgürce boşaltıp doldurabileceği. çorap çekmeceleri vs gibi..
işe yarıyor :)jildando

 Bizde evi guvenli hale getirdik. Kötü sonuçlar doğurabilecek herşeyi kaldırdık, tüm prizler çocuk prizi, kesici aletler ortada yok, lambader vb. devrilip yanabilecekleri şeyler yok, kablolar ortalıkta değil, storların ipleri tepede sarılı ulaşamıyorlar, ocakta ön koruyucu var, ilaçlara ve detaerjan vb. gibi şeyler ulaşamayacakları yerde vb. Bu tip şeyler şart olanlar bence, geri dönüşü olmayan tehlikeler.

Masa falan duruyor, orta sehpa kızım 3 yaşına gelene kadar duruyordu, ancak bir gun cok fena carpınca, iki çocuk olup iyice azacaklarınıda düşününce onu kaldırdık, iyi de oldu oynanmak için yer açıldı.

Ama çekmecelere , kapaklara koruyucu falan takmadık, evde basamak var, emeklerken ilk onu öğrettik.

Sıfır tehlike yaratmanız bence mümkün değil zaten, şart ta değil. Bircok seyi öğreniyorlar ama yapılabilecekleri de yapmak lazım. Ev en cok vakit gecirdikleri yer. Olabildigince rahat olmalılar, sürekli hayır, yapmalarla karşılaşmamalılar.


mmeral

tehlikeli unsurları üst dolaplara attık ve sınırsız karıştırmasına izin verdik. bir süre sonra bıktı. bir gün çayı tutmak istedi, çok sıcak tutamadı tabi sıcak dedim sıcak kavramını öğrendi. örneğin ütüye sıcak yaklaşma diyorum biraz elini yaklaştırıp sıcak olduğunu anlıyor dokunmuyor. prizler yine elini sokarsan sıcak diyordum dokunmuyordu. çekmeceyi karıştırırken oğlum bıçakları çocuklar almaz acıtır diyordum bıçakları almıyordu. her şey serbest olup bir kaç şey yasak olunca tuhaf bir şekilde dediklerime güveniyordu. çok yasaklayınca bu merak süreci uzuyor, kuzenimin oğlu 2 yaşına yaklaşırken hala dolap çekmece karıştırmak istiyordu. bizimki 2-3 ay sonra bıktı.


CokBilmis

mmeral'in cümlesini kopyalıyorum: "her şey serbest olup bir kaç şey yasak olunca tuhaf bir şekilde dediklerime güveniyordu." :) Kesinlikle, bizde de aynen böyle oldu.

Bir de evi zaten herkes güvenli hale getiriyor da, bir de senin için önemli olan şeyleri ortadan kaldır. Mesela kırılırsa üzülmeyeceğin vazoları ortada bırak (büyük ihtimal kırılacaktır). Ama senin için maddi-manevi değeri olan ve kırılırsa, bebeğinin kalbini kırabileceğin eşyaları onun dokunmayacağı yerlere kaldır.

Eğer evde müzik setinin düğmelerini kurcalamasına izin vermezsen, misafirlikte kurcalar, daha çok rahatsız olursun.

Her şeyi deli gibi elleme dönemi bir süre sürüyor, sonra yürümeye başlayınca, yürüme hevesiyle, elleme hevesinde azalma oluyor :)EsraG

Ya bendede hani evde izin verirsem bir yere gittigimizdede onu yapacagını düşünerek evde alıştırmak istiyorum ama sanırım dogru bir düşünce degil:))))


nihal58

cevapların hepsini okumadım zira bu tamamen anne babanın düşüncesine kalmış bir konu Şu anda bizim evi görseniz yeni taşınmış henüz eşya alamamış gibiyiz salonun ortası bomboş sadece Poyraz'ın oyuncakları ver bir dönem salonun ortasında çadır vardı şu ara akülü araba var. Salon çok büyük ve bomboş olunca çocuk için inanılmaz bir oyun alanı oluşuyor mesela 5 çocuk salonun ortasında koşturabiliyorlar ve çok mutlu oluyorlar.

Bana da annem çok kızdı herşeyi kaldırdım diye ama ben mutluyum çocuk mutlu gerisi boş bence...


Cevaplamak için Üye ol