Desteksiz ayağa kalkma

laralara soruyor: 4

Merhabalar

kizim 15.5 aylık ve bir aydir yürüyor hic emeklemedi. Yürüteç ve elinden tutarak yürümenin ardı dan nihayet kendisi yürumeye başladı ama henüz biyere tutunarak bile kendi ayaga kalkamiyor ya da ayaktayken oturamiyor. Yatar pozisyondan oturmaya da geçemiyor ya da tersini de yapamıyor. Ben de zaten hep cok evhamlıyımdır. Yürümesi, yemesi derken şimdi de bu duruma takıldım. Çok tedirgin oluyorum. Bu durum normal olabilir mi? Benzer tecrubesi olan var mı? 2 3 yıl öncesine ait benzer sorular gordum ama son durumu belirtmemişler..

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


benbb

yatar pozisyondan hiç bir zaman geçmiyormu oturmaya ? yandan elleriyle destekleyerek oturma gibi yada yüzüstünden bacakları acarak arkaya itip oturmaya geçme ? eğer hiç bir şekilde oturmaya geçmediğinizden eminseniz çocuk drunuzla konuşun.. bazı kas grupları belki gelişmemiş olabilir hareket/ egzersiz yaptırarak gösterebilirsiniz. bunu doktorunuzla konusmanız lazım ama.. kendi beşik / yada yatağındayken tutunarak kalkıyor olabilir mi? sevdiği birsey bir şarkı yada oyuncak birseyle kalkmasını teşvik edin ve ona öğretin.


duiss

Merhaba. Sorunuzun uzerinden oldukça zaman geçmiş ama benim oglumda ayni sekilde yuruyor ama desteksiz kalkıp oturamıyor. Sizin bebeginiz ogrendiyse ne zaman ogrendi. Ogrenmesi icin neler yaptiniz. Tavsiye ve cevabiniza ihtiyacim var.


laralara

selamlar.. çok zaman geçti haklısınız ve ben o günleri unuttum bile..:) o dönem çok kafama taktığım, bir sorun olduğuna emin olduğum bir durumdu ama sonra kendiliğinden çözüldü.. havuza, denize göürüp simitle yüzdürmeyi denememi önerenler olmuşu ama o dönem böyle bişey yapma imkanımız da yoku. tam olarak ne zaman başardığını hatorlamıyorum ama 18 aya kalmamış olması lazım. her düştüğünde çabucak koşup kaldırmadık, eğer kendinin bi çabası varsa yanında durup izin verdik uğraşmasına ki bi nevi idman olsun. ama ağladıysa ya da yardım istediğini belli ettyise hemen kaldırdık açıkçası, çok da kasmadık.. zamanla oluverdi..


duiss

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Bu tecrubeleri duymak icimi rahatlatiyor. Benim de şu an oldukça kafama taktıgım bir sorun cunku. Bizim ufaklik da insallah bir an once ogrenir de ben de bu gunleri unuturum ☺ onerilerinizi dikkate alacagim sagolun sanirim fazla korumaci bir aileyiz 😕Cevaplamak için Üye ol