Yemek yedirmeli mi bırakalım kendi mi yesin?

sadeceanne soruyor: 8

Şimdi bizde başlıkla ilgili durum şuna dönüştü: Can ya önünde oyalanacağı oyuncak kitap vs varsa yiyor ya da elinde kaşık veya çatal yemeğe eşlik ederse. Kendi yemesi taraftarıyım tabii ki ama kendi yiyince 15. dakikadan sonra iş oyuna dönüşüyor, benim verdiklerime de ağzını kapatıyor. Biraz o biraz ben yediriyorum şimdi.. Aldığı gıda miktarı oldukça azaldı öğünlerde artık.. Sizin kuzularda durum nasıl? Siz mi yediriyorsunuz yoksa yarı yarıya mı işbirliği? :)

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


zeynepanne

benim kızım henüz çok küçük ama evdeki abla faktörü nedeniyle mi bilmem, kendi beslenmeye çok hevesli. ben de 1 haftadır önüne küçük küçük parçalar halinde besinleri koyuyorum, kah plastik çatal kah eliyle yiyor. eline kaşar,ekmek, simit, salatalık gibi şeyleri veriyorum kemiriyor. ama bir yandan da ben beslemeye devam ediyorum. sulu gıdaları henüz beceremiyor. makarna gibi besinleri ağzına tepe tepe yiyor. büyük kızım bu aşamaya benim de hatalarım nedeniyle 2 yaş civarında gelebilmişti. bu kızımdan daha ümitliyim. henüz bir öğünü tamamen onun yedikleriyle bitiremem ama buna geçiş için adımı attık gibi geliyor. burada yazılanları da okudukça cesaret geldi. benim dezavantajım ufaklığım çok iştahsız ve minik bir tip. haliyle bende kilo takıntısı da var biraz. önce kendimi eğitmem gerek sanırım :)


serinn

kızım 20 aylık kilosu 10.5 ilk günden itibaren bizimle  yemek yemesine çalıştım ama olmuyor .çünkü çok yemek seçiyor. bugünlerde yemek yemesi de azaldı.uzun süredir çorba içiremiyorum sebzenin bazılarını da sadece çiğ yiyor o da bir kaç parça .kafam o kadar karışık ki. ne zaman düzenli yemeye başlayacak diye yemediklerini neyin içine karıştırayım diye düşünmekten,yemek muhabbeti yapmaktan çokkk sıkıldım.yemek yiyen çocuklara o kadar çok özeniyorum ki. yaptığım hatalar galiba onun iyiyebileceği yemekleri  pişrmek .kuş geçti amca yiyecek . arkasından dolaşıp yemek yedirmek . bana acil önerilerde bulunursanız çok sevinirimmm


CokBilmis

Bizim kız çoğunlukla kendi yiyor. Ben biraz tembelimdir, uğraşmak istemiyorum; o talep etmedikçe ben yedirmem.

Şöyle söyleyeyim: Haftasonu İKEA'da köfte yiyoruz. Kızıma da babası yediriyor, kızım da etrafı seyrediyor. Babası bir ara "Ben tuvalete gideceğim, sen yedir kızı" dedi. Ben yanına geçtim kızın, köftelerin hepsini ikiye böldüm ve bir tanesini çatala sapladım. Çatalı da eline verdim. Geri kalanını kendisi yemeye devam etti.

Derken babası tuvaletten döndü, ben kendi yerime geçtim. Bizim hanımefendi döndü, tam bir lokma daha alacakken babasını gördü, çatalı babasına uzattı "Sen yedir" dedi :)

Yani kimden ne isteyeceklerini, kimin yanında nasıl davranacaklarını gayet iyi biliyorlar :)


CokBilmis

Onu da yazmayı unutmuşum. Ben de mama sandalyesinde yedirmiyorum.serinn

peki her yemeği nasıl yedirebiliyorsunuz yemek seçmayenlerden mi çocuklarınız


fistikcik

Kendi adıma "her yemeği yedirmiyorum". Bebeğin de, tıpkı bizim gibi, bir damak zevki, beğenisi, canının o an istediği ve istemediği şeyler olduğunu kabul ederek sevmediğini belli ettiği bir yemeği asla yedirmiyorum. Bazen tadına dahi bakmak istemiyor bir şeyin. O zaman önce sevdiği başka bir şey öneriyorum (yoğurt ve meyve gibi). Sonra az bir miktar bu yemektten tattırıyorum. Yine istemezse vermiyorum. Her yemeği yemek zorunda değil. Dengeli beslenmek için seçenekler çok.


serinn

fistikcik dengeli beslenmek için seçenekleri paylaşırsan sevinirim


fistikcik

Bana ait bilgiler değiller bunlar. Ben de okuduklarımdan çeşitli bilgiler ediniyorum :)
Örneğin Dr. Benjamin Spock "Tüm sebzeler ve meyveler eşdeğerdir, çocuğunuz bir sebzeyi yemiyor diye dert etmeyin. Başka bir tanesini yiyorssa mesele yoktur" der. Aynı şey süt ürünleri için de geçerli. Peynir yemeyen bir çocuğu zorlamanın alemi yok. Yoğurt, tereyağı vs yiyorsa, en önemlisi hala anne sütü alıyorsa peynir yemiş yememiş önemli değildir. Protein (ve demir içeriği açısından) açısından etin üstünlüğü vardır. Ancak et verilemediği (ya da çocuğun yemediği) günlerde yumurta ete eşdeğer kabul edilir. Tahılların herhangi bir şekli (makarna, pirinç ya da bulgur, ekmek...) beslenme düzeninde bir miktar yer alabilir (B vitamini ve demir açısından). Ancak şart değillerdir, hatta payları fazla olmamalıdır.

Hiç sebze ya da meyve yemeyen bir çocuk söz konusu ise (tanıyorum öyle bir çocuk), elbette dengeli beslenmeden söz edilemez. Ama ortada "yemek seçen" değil, "yemek problemi olan" bir çocuk vardır. Nitekim tanıdığım bu çocuk 6 yaşında hala yemek yedirilmek için peşinde koşulan, ağzına zorla tıkıştırılan bir çocuk. Eminim ki bebeklik döneminden itibaren kendi yemesi teşvik edilse ve yemek için asla zorlanmasa sonuç böyle olmayacaktı.Cevaplamak için Üye ol