Kendi kendine uyumak

serpil_nehir soruyor: 10

Merhabalar,

Kızım 4 aylık oldu ve hala ya kucağımda ya da ayakta sallayarak uyutabiliyorum. Bu da bazen saatler alıyor ve çok sinir bozucu oluyor. Tabii her geçen gün ağırlaşıyor ve dikkati de çabuk dağılıyor. Uykuya dalması çok uzun sürebiliyor bu yüzden. Kendi kendine uyumasını öğreten yöntemler var. Tracy Hogg'un yöntemi gibi. Fakat ne zaman uygulamaya kalksam, ağlamaktan uykusu iyice açılıyor. Bunu uygulayıp da işe yarayan var mı ? Pes etmemek mi lazım, bütün gün uykusuz kalırsa bu yöntemi uygulacam diye.
Kendi kendine uyumaya ne zaman başlıyorlar ?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


serra77

Bence daha cok erken sizin icin , genelde 6.ayda baslar uyku egitimi.

Benim kizim 13 aylikti kim west'i basardigimizda..


nadia

@serpil_nehir: bizimki 4 ayilkken kesintisiz uyuyordu, 1 yasindan sonra bozuldu tekrar. o yuzden denemekten zarar gelmez bence.

 

@serra7: kim west'i basardik demissiniz. yani artik gece 1 kere bile uyanmiyor mu? genelde insanlar kesintisiz uyuyor diyorlar ama gece bir iki kez anneyi cagirip hemen geri uyuyorsa bunu saymiyorlar, o yuzden sormak istedim :) sorumdan farkedebileceginiz gibi biz hala uyumuyoruz :(


serpil_nehir

maalesef geceleri 2 bazen 3 sefer uyanıyor. Bir sefer emziriyorum diğerlerinde emzirmeden biraz sallayarak uyutuyorm. Gece uykuları maalesef çok düzensiz. Gazı da kalmadı aslında ama neden düzelmiyor bilemiyorum.
Geç olmadan kendi kendine uyutmayı öğretmek istiyorum, git gide daha zor olacak gibi geliyor.


harikademir

kızımın gazı vardı ve kucakta yürüyerek uyumaya alışmıştı. 6 aylık olduğunda yatır kaldır yöntemini denedim. ilk hafta çok zorlandık. çok sabır gerekti. saçımı başımı yolmak istediğim çok zaman oldu. ama 1 hafta sonra yoluna girdi. şimdi çok rahatım. ama bildiğim kadarıyla 4 aylık  bebek uyku eğitimine hazır değil en az 6 aylık olması lazım.

kolaylıklar dilerim :(


sayna

tracy hogg, 4 ay dolunca uygulanabilir. yine tracy teyze, gece 11 öğününden sonra 5-6 saat beslenmeden durabilir der,emzirmeyin der. detaylı bilgi için kitabını okuyabilirsiniz(bebek bakım sorunlarına mucize çözümler) ya da uykusuzannelerklübü.com var,ordan bakabilirsiniz.

dediğiniz doğru, zman geçtikçe kemikleşmiş alışkanlıkları kırmak daha zor oluyor.4 abittiyse başlayın. dediğiniz gibi hiç pes etmemeniz gerekiyor. ilk gün -gece dalmakta zorlanabilir. 2-3 saat sürebilir dalması,hemen uyanabilir vs. ama hergün daha iyi olur.

ha bu arada evet ben uyguladım yatır-kaldır 4 aylıkken onu da sormuşsunuz :) ilk 3,5 ay sallamıştım.şuan kendi yatağında kendikendine uyuyor.

kolay gelsin:)sevcanvet

bende hiç gerek yok, onun yerine soruna odaklanın, neden uyumuyor açmı? gazımı var? diş sancısımı var? yada uyumadan önce çok mu uyaran oluyor, uyuturken siz streslimisiniz? elizabeth panthleyin uyku problemlerine dair çözümler kitabını öneriririm ama lütfen mucizevi çözüler beklemeyin, kendinizden düşünün bir sorunumuz varken uyumakta nasıl zorlanıyoruz onlarda öyle... 


azzraa

Benim kızım anne karnında gazlıydı diyebilirim.Tabii doğduğunda da vardı.Her türlü sallama metodu denedik.Çarşaf,salıncak,ayak arada emzirerek,Kucakta...Bebeklerimiz nasıl uyumak istediklerini kendileri beliriyor.Bu gece ise ilk defa sallamadan uyutacağım dedim ve oldu.Yer yatağı yaptım ve ışık hiç açmadım.Yanına yattım.O da benim yanımda yattı ama hep döndü,Üstüme yattı,ayağıma yattı,poposu yukarıda yattı.Bu şekilde 1 saati geçirdik.Mızırdandı hiç kıpırdamadım.Ama artık uykusunun geldiğini anladım ve anne yüreği dayanmadı emzirerek uyuttum ama 5dk bile sürmedi.Demekki emzirmesem biraz daha dayansam kendi kendine uyuyacak.


SECIL_6363

ben kızımı doğum yapıp hastaneden geldıgımız gıbı bellı bı kuralla uyutup uyandırıyorum.ve kızım 1 aylık hala oyle devam edıyor.çünkü nasıl alıştırırsan oyle devam eder.gunduzlerı 2 saatte bir uyandırıp emziriyorum ve uyuyor.gece ben uyumadan önce yani saat 10 gibi tekrar uyandırıyorum bi göğsümü emziriyorum önce`sonra altını açıyorum temızlıyorum bıraz oyalıyorum sonra tekrar sarıp diğer göğsümü veriyorum ve bi süre sonra emerken kendi kendine uyuyor.ve gece saat 3 te bi de sabah 6 da uyanıyor saatini hiç şaşmıyo.bu hep boyle devam etti...sana tavsiyem:bebeğine iyi bi banyo yaptır (ama banyo yaptırırken iyi ovalamalısın kı yorulsun) sıkı giydir daha sonra emzir bak emerken nasıl uyuyakalacak.bebekler banyo yaptıklarında genelde kesintisiz 3 yada 4 saat uyurlar ve bu uyku onlara daha onceki uyku şeklını unutturur bazen.evin kaloriferliyse bunu birkaçgün üst üste dene bak bebeğin kendi kendine uyuyacaktır.ama banyodan sonra emzirdikten sonra kucagında sallama doyduğunu anladığın vakit yatağına bırak...kolay gelsin... inşallah işe yarar.serra77

@nadia , yatagina birakip odadan cikiyorum kendi kendine uyuyor,sabah evde hayat baslayinca uyaniyor,dis cikarma ve hastalik zamanlarinda gece sut diye tutturuyor ancak o zaman 1 kere kalkiyor.


asl22

benim oğlumda ilk aylarda çok gaz sıkıntısı çekmişti,o dönemde onu tek rahatlatan yöntem battaniyede sallamak oldu.evde, sokakta ,mağazalarda,nerede uykusu geldiyse orada sallayarak uyuttuk...4. aydan sonra bu yöntem dediğniz gibi işe yaramamaya başladı gece ağlamalar başladı uykusuzluktan....bende öylede ağlıyor yatağına bıraksamda ağlıyor deyip odasına yatağına bıraktım...biraz ninni, şarkı söyledim,çok ağladığında kucağıma alıp tekrar yatırdım,bazen tek başına odasında bıraktım,sonuç kendi kendine ağlamadan uyumayı öğrendi:))hiçte o kadar korktuğum gibi ağlamaları da olmadı....herşey güzeldi....sonra,dişler çıktı,sünnet oldu o arada hafif bi grip attlattı,yatılı bi misafirimiz geldi  düzen yine şaştı...çoğu zaman yine kendi kendi uyuyo ama ağladığı kucakta gezerken uyuduğuda oluyo...şimdi ki sorunumuz; gece 11 den önce uyumaması:((kısacası, sallamanın yerine bi yöntem bulup koymak sizin ilk hedefiniz olsun:))ağlamsına da çok takılmayın,bebeğinizin sağlığı için yaptığınız bişey sonuçta, biraz ağlasa nolur ki...geç kalmış değilsiniz tam zamanı 4. ay...kolay gelsin...Cevaplamak için Üye ol