sigara kullanan anne adayları

hashatun soruyor: 10

hamile olupta sigara kullanan anne adayları var mı aramızda merak ettim ben kullanıyorum ve bunun vicdan azabını yaşıyorum ve bir türlü bırakamıyorum doktorum günde 3 tane içebilirsin seni rahatlatacaksa dedi ama ben bazen abartıyorum saymıyorum bile bazen kaç tane içtiğimi bu kadar iradesiz değildim aslında ama bırakamıyorum işte nedense

Bu soruyu cevapla


39 Cevap


Damla

@lugesya, bana bendeniz1009 da hamilelikte sigara içmek kumar oynamak gibi oluyor, ben ettim, siz etmeyin anlamında yazmış gibi geldi. Belki hızlı okurken tersini yazmış gibi gelmiş olabilir sana diye düşündüm.

@hashatun,

Sigara "bağımlılık" yapan bir madde. Mantığın, vicdani duyguların çok iyi etkilediği bir alan olsa, insan ne başlar, ne de bırakmak bu kadar zor olur. Bence bunu sorarak hem kendiniz, hem de başkaları için çok iyi bir şey yaptınız. Benzer şeyleri hissedip, soramayan, yardım alamadan kendi kendisini yiyerek içmeye devam eden bir sürü anne adayı vardır eminim, belki sayenizde onlara da yardımcı olabiliriz (öncelikle size tabi :) )

21 yaşına kadar sigara içenlere demediğini bırakmamış ve 21 yaşında tek tük diye başlamış bir insan olarak 4 kez sigarayı bıraktım. Bundan sonra da 70 yaşına kadar falan tekrar başlamayı düşünmüyorum. Allah korusun tekrar başlamayayım diye düşünmektense, yaşlanınca tekrar başlarım istersem, fazla da kaybedeceğim bir şey olmaz, şimdi yapacak daha önemli işlerim var diye düşünmek beni rahatlatıyor. Bu sayede yeniden başlamayacağıma inanıyorum, yani 70 yaşına kadar :)

Zararlı olduğunu hepimiz kabul ettiğimize göre bence olayın vicdani yönünden ve duygusallıktan uzaklaşmaya çalışarak mantıkla düşünmeye gayret edebilirsiniz. Benim sigarayı bırakmamdaki temel amacım oğlumu özendirmemek ve onunla birlikte daha uzun süre yaşayabilmek olsa da, bırakmayı bu esas amacı değil, daha günlük pratik yararlarına, mesela benden çaldığı zamana, işimi bölmesine odaklanarak başarabildim. Bebeğe zarar vermeyen bir madde olsaydı bile, sigara bir hamilenin ve hele hele bir yeni annenin günlük hayatını çok zorlaştırır:

1 - Stresli bir ortamda sigara insanı rahatlatıyor, ama aynı zamanda bu sıkıntıya bir de sigaranın vicdan azabı ekleniyor. Yani sizin durumunuzda, özellikle stres yüzünden içiyorsanız sigara size 2. bir stres faktörü yaratıyor ve aslında anlık olarak rahatlatsa da sizi daha çok strese sokuyor.
2 - Sigara insanın enerjisini azaltıyor. Hamileliğiniz ilerledikçe ve bebeğiniz doğduğunda enerjiye daha çok ihtiyacınız olacak.
3 - Sigara bir zaman hırsızı. Bebeğiniz doğduğunda onun yanında sigara içemeyeceksiniz. Emzirme aralarında birçok şey için çok az zamanınız olacak. Bu zamandan bir de sigaraya ayırmak isteyeceksiniz. Günde 3 tane bile içseniz o 3 taneye bağımlı olduğunuzdan, saati geldiğinde yoksunluğunu hissedeceksiniz. Bebekleri bazı dönemlerde uyutmak zor olur, zaman zaman uyku düzenleri bozulur. Bu anneyi yorar, üzer. Siz sigara içiyor olursanız bir de bu uzayan uyutamama sıkıntılarına saati gelen sigara yoksunluğunuz eklenecek. Siz telaşlandıkça bebeği uyutup sankinleştirmek daha da zorlaşacak.
4 - Özgür Anne çok önemli bir noktaya parmak basmış. 3-4 tane içmek, hiç içmemekten daha zor. Ben her bırakışımda tek tük içerim diye başladım. Sonunda kabul ettim ki, ben tek tük içemiyorum, bu beni daha çok geriyor. Hiç ağzıma sürmemem lazım.

Hamilelik sigara bırakmaya çalışma gibi zor bir işle, lohusalığa göre baş etmesi daha uygun bir dönem. Çünkü yalnızca kendiniz uğraşıyorsunuz, bebek doğunca daha fazla parametre işin içine giriyor. Bence öncelikle kendi konforunuz için bir daha denemeyi düşünün. Sizi sıkıntıya sokan sırtınızdaki bu ağırlıktan kurtulmaya konsantre olup, bol bol su, güzel yaz meyveleri, sebzeleri, bol bol ciklet ile çevrenizi donatın. Havalar güzelleşti, yaz bunalınca çıkıp bir temiz hava almak için çok iyi bir mevsim.

Bu konuda çevrenizden ya da Nurturia'da tanıştığınız birilerinden destek alabilirsiniz.


GulcanDeniz

Ben de hamileliğimden haberdar olmadığım dönemde içiyordum. Öğrenince de günde bir iki içtim. Ama bir gün National Geografic'in "Anne Karnında Yolculuk" DVD'sini izleyene kadar... Çünkü belgeselde annenin her sigara nefesinde karnındaki bebeğin büzüşmesi, ayaklarını karnına çekişi, yüzünün buruşması canlandırılıyordu. O görüntüleri görünce tiksindim sigaradan. Bir daha da elim gitmedi. Kokusuna bile dayanamıyordum. (Ki hamileliğimin son 3 ayı çok zor geçmiş, düşük tehlikesi nedeniyle 3 ayı yatakta geçirmiştim)

Bence de hipnoz işe yarayabilir, İzmir'de koyu sigara tiryakisi olan bir arkadaşım bu yöntemle bıraktı.
Bir de, dediğim DVD sizde de işe yarayabilir.

Lütfen deneyin, bırakın. Ve böylece hem vicdan azabı çekerek kendinize, hem de bebeğe kelimenin tam anlamıyla "eziyet" etmeyin.

Bebek doğduktan sonra da ya "sigaralı ve dolayısıyla bi ton kimyasallı süt" emzirmek zorunda kalacaksınız ya da emziremeyeceksiniz. Bir de bunu düşünün.
Bir not daha: Bebek oluca sigaraya devam ederseniz, aklınız hep bir fırsat yaratıp sigara içmekte olacak (yanında içmeyeceğinize göre), içemediğinizde tahammülünüz azalacak, bu bebeğe yansıyacak, yine vicdan azapları sürecek yani.
Ne gerek var bunlara? Bir yolunu bulup, gerekirse profesyonel yardım alıp bırakabilirsiniz.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Doktorlar nasıl buna izin verir anlayamıyorum ben de!!!

Bana normalde de sigara içmek, tiryaki olmak kimse kusura bakmasın çok iradesizce ve aptalca geliyor. Ailemde hiç sigara içen yok. Ben de keyfi içiyordum bir dönem, asla tiryaki olmadım. Eşim de üniversiteden sonra iş arama sürecinde başladı, zaman zaman bırakıyor ama iş hayatındaki stresten dolayı abartmış durumda, nefret ediyorum kokusundan, varlığından, aptalca bir de zehirin parayla insanlara satılmasından. Bana göre uyuşturucu ya da eroinden bir farkı yok, yavaş yavaş, sinsi sinsi öldürüyor o kadar.

Var olan sağlığımı kaybetmek mi???!?!?! Son pişmanlık fayda etmiyor, yaşamadıkça tahmin edemiyor insanlar, hiç hasta olmayacaklarını sanıyorlar...

Kokusu bile kanserojenmiş, istersen çık balkonda iç yine de üstündeki koku bile çevrendekilere zarar veriyor. Birtek kendini zehirlemiyorsun yani.

Hele hele hamilelikte içmek çok daha vahim bir durum. Hashatun çok şaşırdım şahsen sigara içtiğine, sen bebeğini dört gözle bekledin, biliyorum, nasıl olur da nokta koymazsın yaaa, aşk olsun. Şöyle bir silkelen bakiim, çocuğunun tüm hayatı senin elinde, beyin hücreleri, organları, karakteri bile karnında şekil alıyor. Hamileyken huzurlu ya da stresli olmak bile bebeği etkiliyor.

En yakın zamanda senden güzel haberler bekliyorum bu yönde. Kendine ve BEBEĞİNE İYİ BAK. ;)


bendeniz1009

Sevgili Damla beni tamamen doğru anladığın için teşekkürler:) diyorum başka da birşey demiyorum.


annevebebis

Hashatun merhaba, seni anlıyorum ama has hatunluktan has anneliğe terfi zamanın gelmiş. Çocukların bebeklerin olduğu bir ortama gir ve onların kokusunu içine çek derin derin. Öksüz ya da yetim çocuklar olursa daha has olur tabi ama olmadı arkadaşlarının bebeklerini kokla. Bebek kokusu sigara isteğini yenecektir. Takılır tökezlersen gene git bir bebek kokla ekşi ekşi de olsa. Bilmem yapar mısın dediğimi?Gulusoy

içmemek elbette tercih edilmesi gereken durum ama sigara içmek de dünyanın sonu değil.. sigaranın fizyolojik bir takım zararları elbette var ancak annenin sigara içmediği için yaşadığı olası stres de bebek için önemli bir faktör. bunu en iyi kişinin kendi dengeleyebilir bence.. burada en kötü durum hem sigara içip hem de içtiğin için strese girmek.. ben hamile kalmadan önce içiyordum, hamileyken bıraktım, şimdi süt veriyorum ama ara sıra içiyorum sigarayı.. derdim sigaradan süte geçecek bir takım maddelerin bebeğime zarar vermesi değil de, ileride sigara içmek için beni rol model alma olasılığı..
umarım içen herkez bırakır bir gün.. :)


burcukorpe

Ben hamileliği boyunca vicdan azabı çekerek sigara içmiş bir insanım. Hamilelik öncesi de 3-4 kere hipnoz dahil bırakma girişimim oldu. Başarılı olamadım. Tiryaki olmayanın tiryaki olmayı cahilce ve aptalca bulması çok kolay. Ama bugün biliniyor ki sigara, kokainden bile daha çok bağımlılık yaratan birşey. Yani tiryaki olanın hele de psikolik olarak bağımlı olanın bırakması çok zor. Benim de dr'um iyi bir üniversitede kadın doğumun başında profesör ve içmiyorum diye kahrolacağıma abartmadan içebileceğimi ama düşük doğum ağırlığını göz ardı etmememi söylemişti. Ben de gerçekten abartmadım. Sigaramı değiştirip adına sigara bile diyemeyeceğimiz çek çek gelmeyen bir sigaraya geçtim ve günde 5 tane filan içiyordum. Hamileliğimin 34-36 haftası arasında yoğun stresli ailevi bir durumumuz söz konusu oldu. Bi tek o 2 hafta 10-15 tane içiyordum. Neticede bebeğim 36. haftanın bittiği gün doğdu. Yani neredeyse 1 ay erken ve 2.830gr. Ama çok da sağlıklı doğdu. Sigaradan mı? yaşadığım travmadan mı erken doğdu bilemiyorum tabii. Ama böyle bir durum oldu.

Herkes burada kendi tecrübesini anlatacak ve kolayca bırakanlar da seni cesaretlendirecekler tabii ki. Ben bunları niye anlattım? seni iç diye cesaretlendirmek için değil. Sadece herkesin tecrübelerini gör ve kararını kendin ver. Tek tavsiyem şu olabilir: Daha önce 2 kere bebeğini kaybettiğin için gerçekten de 3 taneyi geçmemeye ama en önemlisi stres konusunda kendini rahatlatmaya çalışman. Bi arkadaşım Allen Carr'ın yöntemiyle bırakmış. Bi dene istersen. Bu konuda kimse seni yargılayamaz.


bendeniz1009

burcukorpe umarım senin yazın da benimki gibi yanlış yorumlanmaz. Eminim hashatun sadece kendisinin bunu yaşamadığını anlayarak biraz olsun rahatlamıştır. Çünkü insanların bazen herşeyden çok anlaşıldığını bilmeye ihtiyaçları oluyor. Yani en azından ben o dönemlerimde öyleydim. Elbette kararı kendisi verecek, ama hipnozun sende etkili olmamasına üzüldüm:( Ben onu dene demiştim. ama sende etkisi olmaması hashatunda da olmayacağı anlamına gelmez. Sonuçta bu iğrenç illetten kurtulmak için her yol denenmeli di mi:)?

Hamilelik sonrası aldığım 30 kilo!!:) kadar fazlalığımı verir vermez(ki diyetisyene başladım) ben de sigarayı bırakma girişimlerine başlayacağım... Çünkü sigara çocuğumla geçireceğim zamandan çalıyor. Bazen sigara içerken onu kameradan izliyorum, öyle tatlı hareketleri oluyor ki 'keşke şu zıkkımı içmeyip yanında olsaydım' diyorum.burcukorpe

bendeniz, tabi ki hipnozun bende etkili olmaması başkasında etkili olmayacağı anlamına gelmez. inşallah da etkili olur. ben de senin gibi düşünüyorum. sigara, birçok şeyimizden çalıyor. sağlığımızdan, zamanımızdan...ama burada yapılan yorumları da çok sert bulduğumu söylemeliyim. "hemen bırakmalısın, çocuğun için, hemen ama hemen!", "aptallık, iradesizlik, cahillik" mantığı downside'ında doğru belki ama zaten stresli olduğu için içen insanda bu yöntemin geri teptiğini düşünüyorum. onun yerine sigara içmeye neden olan stres vs gibi faktörleri minimuma indirmeyi denemek, kendi kendine telkin yapmak zaten sigara içme isteğini minimuma indirecektir. üzerinde hamileliğin baskısını kaldırarak (şimdi anneyim, içmemem lazım gibi) zaman içinde bunu minimuma indirmek ya da bırakmak en güzeli...


GulcanDeniz

Çok hassas bir konu, insan yazarken bin kere düşünmek istiyor. çünkü yanlış anlaşılan bir cümle anneyi ya da anne adayını incitebilir.
Ne sigara içimini meşrulaştıracak şeyler yazmalı ne de içenlerin cicdan azabını artırmaktan başka işe yaramayacak sert cümleler...

National Geografic'in belgeselini izleyene kadar bir-iki içtiğimi söylemiştim. İçtiğim dönem sigaraya ilişkin binlerce olumsuz tespit varken ben tek bir olumlu cümleye sarılıp (arkasına sığınıp) yakıyordum.

O yüzden Hashatun, lütfen olumlu bir iki cümleyi ayıklama benim gibi yaptığım gibi...
Burcukörpe'nin doktoru da söylemiş, erken doğum riski yaratır diye. Bu önemli bir risk.
Üstelik ileride ufacık alerji geliştirdiğinde "sigara içtim, benim yüzümden böyle oldu" diye yeni vicdan azapları da eklenecek.

Bence uzman yardımı alınabilir. Ya da dediğim gibi o belgeseli izleyebilirsin.

Hamileliğinin ve doğumun çok iyi geçmesini ve tertemiz havalı günler dilerimCevaplamak için Üye ol