ek gıda düzeniniz

hale15 soruyor: 7

mrb arkadaşlar bugün kızımı doktora götürdüm,boyu iyi ama kilosu az dedi,5,5 aylık kızım ve iki dişi çıktı,bu da beslenmesini etkiler dedi,iyice canım sıkıldı,zaten doğduğundan beri kilo sıkıntımız var.ek gıdaya başlamıştım azar azar zaten çok yemiyor ağzını bir kapadımı asla açmıyor...yoğurdu pek sevmedi,meyve suyu püresi,akşam milupa sütlü tahıllı,biraz biraz çorba veriyorum ama öyle düzenli falan değil.düzenlerinizi nasıl ve neler verdiğinizi bana yazar mısınız.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


mona_roza

bende çok aşırı düzenli saatli gitmiyorum ama yaziim. hazır mama vermiyorum kesinlikle. patates- havuç- kabak- karnıbahar- kereviz - brokoli gibi sebzelerle 3 sebze 1 de tahılla püre yapıorum. meyve suyu püresini dışarı çıkıcaksam pirinç unu yada başka bi tahılla pişiriyorum dışarda kolay oluyo. birde yoğurt oğlumda yoğurdu pek sevmiyo bazen biraz elma rendeleniyorum içine o zaman yiyiyor ama zorlamıyorum zaten emdiği için. ilk başlarda amaç tattırmak zatenç kilo problemi varsa yazdığım gibi tahıl kullanabilirsin.çok zevkli bence bol bol sebze püresi ve meyve yani :)


snyrk89

malesef benimde belli saatlerde belli besinler gibi bi düzenimiz yok sabah yumurtalı peynirli cevizli bazen ıhlamur bazen rezene bazende meyve suyuyla birlikte kahvaltı yapıyoruz uyanınca öğlen corbamız oluyo yanında isterse yoğurt yiyor daha sonra meyve püresi yer yada meyve suyu içer yoğurt yemediyse meyveli yoğurt yer öyle gidiyoruz bakalım..gece yatmada sütlü pirinçli kasık maması yer genelde...hergün bu düzeni yapmayı calışıyorum ama tabi bazen oluyo bazen dışarda falan oluyoruz yada gezmede öğün atlayabiliyoruz..


snyrk89

aishwarya senin bu düzenine hayranım valla..hiçbirseyden geri kalmıyorsun..kocaman alkış...


snyrk89

uyuyup uyanma düzenini bir türlü ayarlayamıyorum ki ben dün mesela bu saatlerde uyuyodu bugün uyanık sabah bazen 8de kalkar bazen 10da öğle uykusuda ona göre değişiyor mimi gibi saatli düzeni yok nasıl yapıcam onuda bilmiyorum..


snyrk89

çok mız mız değil ama tabikide uyuyup uyanma düzeni olmadıgı için bende kendimi ona göre ayarlayamıyorum ikindi üzeri meyve yedireyim diyorum cocuk uyuyacak oluyo 1 gibi öğle yemeği yedireyim diyorum uyuyo oluyo 2de 3de uyanıyo corba haliyle o zamana kalıyo bende haliyle yıpranıyorum..


egis

Biz 5,5 aylık başladık ek gıdaya, yavaş yavaş sebze çorbasıyla.  Besin alerjisi olduğu için biz biraz yavaş, temkinli gidiyoruz, yoğurt, peynir vs. de yediremiyorum, yumurtaya yeni başladık.
Sevmediği yiyecekleri değişik şekilde vermeye çalışıyorum, elma-armut yememişti mesela yulaf katınca sevdi. Bazı sebzeleri sevmiyor, alışmaları zaman alıyor.
Fikir vermesi açısından bizim düzenimiz şu şekilde: Sabah 6 gibi emziriyorum sonra ben işe gidiyorum, 8 gibi kahvaltı yapıyor, 10'da uyuyor 1 saat kadar. Öğlen12::00-13:00 gibi sebze püresi; patates, havuç, balkabağı, bulgur, pazı-ıspanak, bazen brokoliyle sebze püresi. Az yediği için üzerine anne sütü alıyor.  15:30-16:00 gibi yulaflı elma veya armut püresi yiyor.  18:30'da da inek sütü alerjisinden dolayı kullandığımız mamayı eklediğim bir muhallebi yapıyorum. Genelde pirinç unu, yulaf unu, mısır unu vs. karıştırıp suyla pişiriyorum, içine meyve püresi, kuru kayısı katıyorum. Bazen de Milupa 7 tahıllı yapıyorum. Gece de 1 veya 2 kere emziriyorum. Bu düzeni doktorumuz önermişti, bize de uydu.  Saatleri belli olduğu için dışarı çıkarken yiyeceklerini hazırlayıp yanıma alıyorum.


hale15

teşekkürler arkadaşlar bişeyler uygulamaya başladım yazdıklarınızı da okuyarak iyi olur inş:)Cevaplamak için Üye ol